Václava Klause lidé nesnáší, Česku ale prospívá

Praha - Hostem pořadu Nad věcí Českého rozhlasu 1 byl ekonom a politolog docent Petr Robejšek žijící v Hamburku. Mezi témata se tak kromě ekonomické situace v České republice dostala i volba německého prezidenta, která proběhla v polovině března, a další otázky týkající se německého jednání na mezinárodní scéně.

Podle Robejška se ekonomická situace v globálním měřítku stále zlepšuje, avšak v posledních desetiletích je nárůst velmi pozvolný. Dnešní společnost je však až přespříliš zaměřena na materiální hodnoty. Lidé by měli začít vnímat především nemateriálno. Naučit se radovat ze svobody či ze zažitků, které jim přináší život.

Česká ekonomická situace není v porovnání s ostatními zeměmi vůbec špatná. Ostatně nutnost srovnávání s jinými státy označuje Robejšek za velice důležitý postup při vyhodnocování situace.

Působení Václava Klause je v poslední době veřejností vnímáno velmi negativně. Robejšek jej však považuje za velký přínos pro ČR, jak ovšem dodává „zda bylo působení českého prezidenta dobré či špatné ukáže až čas“.

Média poslední dobou zmiňují mnoho osobností, které by se mohly stát nástupci Václava Klause na prezidentském postu. Ani jednoho z nich Robejšek nepovažuje za ideálního kandidáta. Například sám sebe by nenominoval z důvodu vyššího věku.

U nově zvoleného německého prezidenta Joachima Gaucka vidí několik positiv. Gauck získal mnoho sympatií německého národa, protože doposavad nebyl poznamenaný politickou praxí. Tento fakt byl znatelný již při minulé volbě prezidenta v roce 2010, ve které nakonec celkem překvapivě zvítězil Christian Wulff.

Robejšek nevkládá do nově zvoleného prezidenta mnoho nadějí, neboť jeho pravomoce jsou spíše symbolické. Stejně tak je symbolem i první zahraniční cesta ve funkci německého prezidenta. Kvůli  minulosti této evropské země se vydává buď do Francie nebo Polska. Cesta značí přátelství mezi zeměmi a pokoru.

Dle Robejška je „Německo nejevropštější evropskou zemí“. Německo je poznamenáno událostmi druhé světové války, proto vyvíjí velkou snahu pro odčinění své viny a zamezení opakování takové situace. K tomu má dopomoci Německu celá Evropa prostřednictvím evropské integrace, kdy státy spolupracují.

Německým politickým elitám je v poslední době vyčítáno, že nereprezentují vůli občanů. Podle současné koalice evropská integrace musí pokračovat za každou cenu. Vláda se obává, pokud by změnila svoji politiku, znamenala by tato změna i proměnu její mocenské pozice.

Petr Robejšek předpověděl dle silných tendencí ve společnosti pád železné opony či problémy eurozóny. Studie popisující katastrofální budoucnost společnosti však považuje za nereálné, neboť „takových studií bylo mnoho, ale pouze zlomek se vyplnil“.

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus Německo Petr Robejšek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy