Odměny na ministerstvech jsou šokující

Praha - Už v prvním čtení zamítli poslanci návrh na úpravu zákoníku práce, který by stanovoval jasnou hranici výše odměn pro úředníky. Návrh z dílny ČSSD počítal s tím, že roční hranicí odměn by byl šestinásobek tarifního platu.

"Odměny, kterými jsme svědky například na ministerstvech, překročily únosnou hranici," uvedl předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka."Navrhujeme proto úpravu, která by stanovila - pokud jde o výši odměn - aby celková výše odměny v kalendářním roce nemohla přesáhnout šestinásobek tarifu zaměstnance," požádal poslance o schválení návrhu Sobotka s tím, že takový systém umožní odměňovat zaměstnance, ale zabraňuje excesům, na které poukazovala v uplynulém roce média."Předložený návrh zákona představuje podstatné omezení rozbujelé praxe vysokých odměn poskytovaných zaměstnancům ve veřejné sféře," tvrdili v předkládací zprávě poslanci ČSSD. Sobotka přitom poukazoval zejména na dění na Úřadě vlády nebo na ministerstvech, kde si prý "věrní“ zaměstnanci odnáší odměny, o kterých se běžným lidem ani nesní.Předloha tedy počítala s tím, že součet odměn úředníka by za kalendářní rok neměl přesáhnout šestinásobek tarifního platu a takzvaná cílová odměna by neměla být vyšší než 1,5násobek jednoho platu.Zástupci stran vládní koalice ale poukazovali na to, že změna navržená sociálními demokraty není systémová a je v ní řada chyb."Rád bych upozornil, že v současné době je možné u pracovníků zařazených do 13. a vyšší třídy uzavřít smluvní plat. Ti, kteří by chtěli navrhovanou normu obejít, by to tedy pravděpodobně řešili touto cestou, což mi přijde horší," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).Za pravdu mu dal také poslanec a zpravodaj tisku Miroslav Jeník (ODS), který navrhnul normu zamítnout hned v prvním čtení. To se nakonec také stalo, normu dolní komora zamítla hlasy koaličních poslanců.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna zákoník práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy