To je snad legrace, komentuje Klaus Nobelovku za mír Evropské unii. Není sám

Oslo, Praha - Za tragický omyl označil český prezident Václav Klaus ocenění Evropské unie Nobelovou cenou míru. Klaus to řekl poté, co v pražské Základní umělecké škole v Klapkově ulici vhodil svůj hlas do volební urny pro senátní volby.

Podle předsedy pětičlenného Nobelova výboru Thorbjörna Jaglanda unie a její předchůdci přispívali šest desetiletí k podpoře usmíření, demokracie a lidských práv v Evropě. Pomohli také přeměnit kdysi rozpolcenou Evropu z válečného kontinentu v kontinent mírový, uvedl předseda výboru, který zároveň vyzdvihl roli unie při stabilizaci bývalých komunistických zemí po pádu berlínské zdi v roce 1989. Ocenění pro EU, které přichází 60 let po zrodu jejího předchůdce, Evropského sdružení uhlí a oceli (ESUO), vnímá výbor i jako morální podporu nynějšího společenství 27 států v době, kdy je jednota tohoto uskupení podrobena tvrdé zkoušce, hlavně kvůli dluhové krizi v eurozóně. Podle předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa je cena velkou poctou pro všechny Evropany. Německá kancléřka Angela Merkelová ji označila za "nádherné rozhodnutí". "Nobelův výbor tím ocenil myšlenku evropského sjednocení po stoletích hrozných krveprolití, strašných válek, vražd a plenění," uvedla německá premiérka na mimořádné tiskové konferenci. Ocenění uvítal také unijní prezident Herman Van Rompuy, podle něhož je Evropská unie "největším mírotvorcem v historii", nebo předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, podle kterého je EU především věcí usmíření a může sloužit jako inspirace. Kladně rozhodnutí Nobelova výboru hodnotila i řada dalších politiků, včetně francouzského prezidenta Françoise Hollanda, italského premiéra Maria Montiho, předsedy belgické vlády Elia di Rupa nebo generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena. V Česku cenu pro sedmadvacítku přivítal třeba ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, podle něhož EU přispěla k tomu, že velké státy na jejím území řeší problémy pouze mírovými cestami. Zároveň ale řekl, že by osobně byl šťastnější, kdyby cenu za své zásluhy dostala nějaká osobnost. Za tragický omyl označil český prezident Václav Klaus ocenění Evropské unie Nobelovou cenou míru. Klaus to řekl poté, co v pražské Základní umělecké škole v Klapkově ulici vhodil svůj hlas do volební urny pro senátní volby. "Myslím, že to je tragický omyl. Prostě Nobelova cena měla vždy smysl, že se dávala člověku, jednotlivci, konkrétně definovanému člověku za určitý výkon, unikátní výkon," uvedl Klaus. Doplnil, že si neumí představit, zda si ji někdo vůbec odváží převzít.

Prezident si v první chvíli myslel, že jde o žert nebo o novinářskou kachnu. "Ani ve snu jsem si nemohl představit, že by to někdo mohl myslet vážně," podotknula hlava českého státu, která je známá svou kritikou právě Evropské unie. "Dávat to instituci, navíc v tomto případě byrokratické instituci, to je prázdné vyznamenání," dodal prezident s tím, že tudy cesta k udělování Nobelových cen podle něj nevede.

Prezident spolu s manželkou Livií hodil několik okamžiků před svými slovy do volební urny hlas pro svého kandidáta. Podle Klause není důležitý pouze senátní kandidát, ale i strana, kterou ten či onen člověk reprezentuje. "Protože on nepadá odkudsi z nebe nebo z vesmíru. Ta strana, která ho nominuje, je obrovskou informací," vysvětlil prezident, který odmítnul zveřejnit, komu hlas dal. "To by bylo strašně nefér, máme tajné volby," odůvodnil svůj postoj. Evropská unie dostala Nobelovu cenu míru v pátek. Toto ocenění na rozdíl od ostatních Nobelových cen neuděluje švédská Akademie věd, nýbrž norský Nobelův výbor, jenž je jmenován norským parlamentem.

Související

Více souvisejících

nobelova cena Václav Klaus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy