Přichází konec doživotní imunity zákonodárců?

Praha - Konec doživotní imunity pro poslance a senátory by znamenalo schválení ústavní novely, která se od úterý vrací na program Poslanecké sněmovny. Do dolní komory se vrací poté, co neprošla Senátem.

Sněmovna se bude na své schůzi, která začíná v úterý, opět zabývat návrhem novely Ústavy, která má omezit poslaneckou a senátorskou imunitu. Přestože Senát avizoval, že zákon podpoří, nakonec ji neodhlasoval. Je možné, že důvodem byl především nízký počet zákonodárců v horní komoře, když došlo na zvedání rukou. Druhá příčina může spočívat v tom, že mnozí senátoři považují za čistší řešení úplné zrušení imunity.

Předkládaný návrh reaguje na to, že v republice neexistuje platná ústavní norma, která by stanovila přiměřený rozsah imunity poslanců a senátorů. Sněmovně se teď vrací ve svém původním znění. Předkladatelé poukazují i na to, že zákonodárci a ústavní soudci nyní disponují větší imunitou, než jakou má prezident. Jeho imunitu už schválený zákon omezil.

Cílem novely není úplné zrušení poslanecké imunity, ale její omezení. V ústavě by se tak měnily pouhé dvě věty, jedna by se týkala poslanců a senátorů, druhá ústavních soudců. "Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání navždy vyloučeno," stanovuje základní zákon v článku 27. Nově by jeho druhá polovina zněla: "Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno." Obdobná změna je přichystaná pro článek 86, ve kterém Senát rozhoduje o stíhání ústavních soudců. I to má být nově možné po skončení jejich mandátu. Jinými slovy by i nadále existovala možnost rozhodnout o nevydání.

"Pokud například nyní sněmovna nevydá poslance, je to stíhání vyloučeno navždy. V takovém případě ale moc zákonodárná supluje moc soudní," uvedla místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) argument pro schválení zákona.

Původně pro změnu zvedlo ruku 156 z 161 přítomných poslanců. V Senátu pak bylo pro 27 zákonodárců, 10 proti a 11 se zdrželo hlasování. Úpravu doporučil i ústavně-právní výbor. Na jeho jednání podle slov Miroslava Antla padaly názory, že imunita není potřeba vůbec. "Daleko čistší by bylo imunitu zrušit úplně. Samozřejmě by zůstala imunita klasická, aby se mohl poslanec dostavit k hlasování," vyslovil svůj názor Jaroslav Kubera (ODS). Úpravu, stejně jako senátor Jiří Pospíšil (ODS), Kubera nepodpořil.

Pokud bude novela schválena, začne platit s prvním dnem roku 2013.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna poslanecká imunita

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy