Poslanci podpořili návrh na omezení imunity zákonodárců

Praha - V úterý se sněmovna vyjádřila k pěti bodům programu. Do druhého čtení pustila senátní a poslanecký návrh na omezení imunity zákonodárců, senátní zákon, který vzdává hold účastníkům povstání v květnu 1945, a novelu silničního zákona posunující hranici pro pravidelné prohlídky řidičů z 60 na 68 let.

Největší debatu na úterním zasedání sněmovny vyvolalo omezení imunity zákonodárců, proti němuž ovšem nakonec nikdo nehlasoval, a senátní návrh na transparentnější financování politických stran a hnutí. Ten se vrátil zpátky do horní komory k přepracování.Proti omezení imunity nejvíce brojil poslanec TOP 09 Daniel Korte. "Imunita není výsada, je to ochrana před zásahem státní moci, aby zákonodárné sbory mohly svobodně pracovat. V lepším je to novela zbytečná, v horším škodlivá. Sněmovna vydává, možní ochotněji, než by musela. Není-li nezbytné učinit změnu, je nezbytné ji nečinit. Vše funguje," vykládal důrazně. Navíc je celý návrh podle něj pouze projevem populismu. Stejně však nehlasoval proti, protože tak nehlasoval nikdo. Podle návrhu by imunita zákonodárců a ústavních soudců platila jen po dobu jejich mandátu, nikoli doživotně, jak je tomu nyní.Do druhého čtení se naopak zatím nepodívá zákon, který nastavuje nová pravidla ve financování politických stran. Norma například zavádí úplný zákaz stranám přijímat dary od jakýchkoliv právnických osob a zavádí maximální limit hodnoty daru od fyzické osoby. Každá fyzická osoba by za kalendářní rok mohla straně věnovat maximálně milion korun. "Aby ten, kdo má nejvíce peněz, nemohl ovlivňovat politický proces více než jiní občané republiky. Lidé systému nevěří, toto by mohlo pomoci. Sankcí za nedodržení pravidel je politická cena, tedy zveřejnění informací," zmínil v úterý Jiří Dienstbier.

Proti návrhu se ozval poslanec za ODS Marek Benda. "Limity nejsou správné, ani pro výši daru ani ve smyslu vyloučení právnických osob. Proč ne, když je to transparentní. Navíc je návrh plný ideálů a snů, které nejsou ve shodě s platným legislativním rámcem České republiky, lidé, kteří doteď nedělají nic zlého, by najednou překračovali zákon. Proto navrhuji vrátit k dopracování, " zdůvodnil Benda. Poslanci se přiklonili k Bendovu hledisku a zákon se vrací do Senátu k přepracování.Dál poslali poslanci ještě senátní návrh zákona, který uznává zásluhy účastníků protifašistického povstání z roku 1945. Kluby ODS a TOP 09 ale vetovaly možnost zrychleného projednání. Zákon měl podle senátního návrhu začít platit již 28. října 2012. Senátor Miroslav Nenutil (ČSSD), který návrh před poslanci obhajoval, se podpory zrychleného jednání nedočkal. Po hlasování uvedl, že kvůli tomuto postupu bude zase o několik desítek méně těch, kdo by mohli získat pamětní odznaky. Předloha oficiálně pojmenovává odpor Čechů na konci války vůči okupantům Českým národním povstáním.K těm zákonům, které dostaly od poslanců v úterý podporu, patří senátní novela silničního zákona. Posunuje hranici pro pravidelné prohlídky řidičů z 60 na 68 let. Návrh teď projedná hospodářský výbor sněmovny, podle ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM) by bylo lepší hranici posunout pouze na 65 let.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna poslanecká imunita

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy