Tajné! Pro koho má ČR připravené dva protijaderné kryty?

Praha/Jihlava – Reportéři ČT se věnovali dvěma krytům, které byly vybudovány pro komunistické pohlaváry v době, kdy byl svět na pokraji jaderné války. Miroslav Mareš objevil archivní dokumenty, které popisují přípravu této skupiny obyvatel na hrozící konflikt.

Dodnes jsou na území České republiky protiatomové kryty a bunkry z doby druhé berlínské krize 1961. Komunistické vedení nechalo vystavět dva úkryty pro nejvýše postavené soudruhy.

Jeden byl vybudován u Prahy v Prokopském údolí a byl určen pro vedení státu, komise obrany ÚV KSČ. Druhý kryt je v Jihlavě, kam se v případě vypuknutí jaderné války měli ukrýt méně důležití soudruzi. Záložní kryt je pak v Podbrezové na Slovensku.

Historik Vojenského ústavu Jaroslav Láník připouští, že některé kryty jsou používané stále, takže nepovažuje za vhodné se o nich zmiňovat. Kryt poblíž Prahy využívá Ministerstvo obrany pro Armádu ČR, ale přesně k jakému účelu nemohl mluvčí ministerstva Reportérům ČT sdělit. Ohledně krytu v Jihlavě není také jasné, k čemu je využíván, ale civilista se dovnitř nedostane.

Podle materiálům, ke kterým se dostal Láník, výběr Jihlavy byl promyšlený. Očekávání při vypuknutí války bylo takové, že protivník se bude snažit zničit jedenáct průmyslových a správních center republiky, mezi které Jihlava nepatřila. Stavby kolem města měly podle Mareše sloužit ke zpravodajskému servisu, ale bližší informace jsou těžko dohledatelné, neboť oficiálně neexistují.

Historik Martin Vaňourek však uvádí, že ti, kteří měli místo v krytu, by si nijak nemuseli pomoci. Domnívá se, že psychika, kdy by netušili, co se venku děje, a kdy se konečně dostanou ven, by sehrála velkou roli. I kdyby dobu v krytu přečkali a dostali by se bez problémů ven, neměli by šanci přežít kvůli radiaci, pokud by šlo o jaderný konflikt.

Související

Lidice, pietní místo: Památník vyhlazení (10. 6. 2017)

Přeživší z Lidic kritizují ČT. Kvůli reportáži podali stížnost

Lidé, kteří jako děti přežili vyhlazení středočeských Lidic, kritizují reportáž České televize (ČT) i Památník Lidice a přerušují s ním spolupráci. ČTK o tom dnes informovala starostka Lidic Veronika Kellerová, která je vnučkou jedné z obětí vyhlazení obce. Reportáž se zabývala údajným udáním jedné z obyvatelek Lidic několik dní před vypálením obce. Ředitelka památníku Martina Lehmannová dnes ČTK řekla, že kvůli citlivosti tématu a po dohodě se zřizovatelem památníku, kterým je ministerstvo kultury, vydají památník a ministerstvo společné stanovisko příští týden.

Více souvisejících

reportéři čt Komunismus jaderné zbraně -

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 40 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy