41 opozičních poslanců musí zaplatit pokutu 100 tisíc

Brno - Ústavní soud (ÚS) uložil skupině opozičních poslanců zastupované předsedou KSČM Vojtěchem Filipem pokutu 100.000 korun. Jako jediní z účastníků řízení trvali na uskutečnění veřejného jednání o 14 reformních zákonech. Nakonec se ale z jednání omluvili a do Brna dnes nepřijel žádný jejich zástupce. Uložení pokuty oznámil na začátku jednání předseda soudu Pavel Rychetský. V praxi ÚS jde o výjimečný krok. Filip neúčast omluvil selháním konkrétních lidí, kteří měli zastupování u soudu zajistit. Sám byl zaneprázdněn jiným závažným jednáním, uvedl ve vyjádření pro ČTK.

Pokutu musí zaplatit 41 poslanců, které Filip zastupoval. Skupinu tvoří celý poslanecký klub komunistů, jichž je ve Sněmovně 26. K podání návrhu na zrušení právních předpisů však zákon o Ústavním soudu vyžaduje aspoň 41 podpisů. Proto komunistům vypomohli sociální demokraté. Pod stížností jsou za ČSSD podepsáni například Vítězslav Jandák nebo Milada Emmerová, jež se po senátních volbách přesunula do horní parlamentní komory. Pokud by se pokuta dělila rovným dílem, zaplatí každý signatář 2439 Kč.Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce by celou pokutu měli zaplatit komunisté. Někteří poslanci ČSSD jim prý chtěli jen pomoci s podpisy. "To ale neznamená, že mohou nést zodpovědnost za to, že se dnes nikdo nedostavil," uvedl Tejc. Použil pořekadlo "pro dobrotu na žebrotu".Kdyby Filipova skupina na veřejném jednání netrvala, nemuselo se konat. Soud mohl rovnou vyhlásit nález, a to i dřív než dnes, řekl Rychetský. Při obesílání účastníků před veřejným jednáním se totiž musí dodržovat zákonné lhůty. Všichni ostatní účastníci řízení se veřejného jednání zřekli.Skupina poslanců vedená Filipem se omluvila až dnes ráno. Předseda Ústavního soudu to však za řádnou omluvu nepovažuje. "Hodinu před začátkem jednání telefonovala nějaká sekretářka mojí sekretářce, že nepřijdou," popsal Rychetský. Uložil poslancům nejvyšší pokutu, jakou mu zákon umožňuje. Peníze po zaplacení připadnou státu.Předseda komunistů ČTK sdělil, že kvůli svému zaneprázdnění učinil kroky, aby předkladatele zastupoval někdo jiný. "Došlo při tom k selhání konkrétních osob, které to měly zajistit, z čehož vyvodím konkrétní důsledky. Považuji to za závažné selhání, které poškozuje jak KSČM, tak samotné projednávání ústavní stížnosti ve věci asociálních vládních reforem," uvedl Filip.Reformními zákony se Ústavní soud zabýval na základě stížnosti sociálních demokratů, kteří požadovali jejich zrušení kvůli vadné schvalovací proceduře v Poslanecké sněmovně. Po návrhu ČSSD obdržel ÚS ještě podněty od další skupiny poslanců zastoupené Filipem, která žádala zrušit celý zákon o zdravotních službách, a skupiny senátorů, která napadla některé paragrafy téhož zákona. ÚS jejich návrhy odmítl, ale komunisty i senátory přizval jako vedlejší účastníky prvního řízení.Za sociální demokraty přijel k ÚS Tejc. Opoziční senátoři se nechali zastupovat právníkem Janem Machem. Sněmovnu zastupoval poslanec Marek Benda (ODS) a Senát jeho místopředsedkyně Alena Gajdůšková (ČSSD).

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ústavní soud ČR KSČM reformy

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy