Konec podvodným úvěrům! Poslanci se zastali spotřebitelů

Praha - Lepší prověření situace toho, kdo si půjčuje peníze, a jasnější smluvní podmínky u úvěrů odhlasovali v pátek poslanci. Opozice si přála ještě větší ochranu spotřebitelů, ale jejich návrhy nenašly dostatečnou podporu, stát se tak mezi smluvní strany nebude vměšovat.

Všichni zákonodárci se shodli na tom, že určitá regulace trhu se spotřebitelskými úvěry je nezbytná. I když nejsou za jedno v její míře, nakonec se nenašel nikdo, kdo by zvedl ruku proti vládnímu návrhu. Opoziční poslanci k novele načetli řadu pozměňovacích návrhů. Přáli si ještě větší ochranu spotřebitele, protože se domnívají, že poskytovatel úvěru je v lepším postavení. Jejich návrhy neprošly.

Prosadili se jen koaliční zákonodárci Radim Vysloužil (LIDEM) a Helena Langšádlová (TOP 09). Do novely se tak dostalo ustanovení, že smlouva nesmí obsahovat odkazy, které nebude na zvláštním listě výslovně explikovat, a nesmí používat menší typ písma pro některé položky smlouvy. Zároveň se změnilo datum účinnosti, platit začne dnem vyhlášení.

Věci veřejné ústy poslance Michala Babáka žádaly například regulaci ve výši roční procentní sazby nákladů (RPSN) a pokut za nedodržení smlouvy. "Někdo by si mohl nízkou RPSN dohánět nesmyslně vysokými sankcemi. Stropy nemají omezit trh, jen nechci, aby exekutoři pronásledovali lidi kvůli pár tisícové půjčce," zmínil Babák. Také požadoval, aby případné spory řešil řádný a nezávislý soud. S tím neuspěl, neplnění smluv mezi spotřebitelem a věřitelem bude řešit finanční arbitr.

Ani sociálním demokratům se nepodařilo prohlasovat své návrhy. Jeroným Tejc, předseda poslaneckého klubu ČSSD, se domnívá, že stát se musí vložit do situace, která výrazně poškozuje občany republiky. Podle sociálních demokratů je v lepší pozici vždy věřitel a nemůže být tedy řeč o žádném rovnovážném vztahu.

"Už v roce 2009 jsme upozorňovali, že se spotřebitelskými úvěry je potřeba něco dělat a tento rozvíjející trh se musí regulovat. I tento návrh zákona je krokem vpřed, ne vzad. Otázkou je, jestli je to pokrok dostatečný, a nemáme dělat věci pořádně, když už je děláme. Naším cílem je, aby RPSN, tedy úrok a další poplatky, byly limitované. Diskutovali jsme, jestli má být v zákoně fixní částka, kdo by to měl stanovit, jsem přesvědčen, že by to měla být vláda," shrnul v pátek Tejc. Prozatím tomu tak však nebude. Ministr financí Miroslav Kalousek před hlasováním prohlásil, že většinu problematiky již stejně řeší stávající legislativa a větší intervence státu není žádoucí.

Norma reaguje na některé praktiky, kdy v leasingových smlouvách není zakotveno ani právo, ani povinnost nájemce koupit najatou věc na konci leasingu, ale ve smlouvě je pouhá možnost pronajímatele tuto najatou věc nabídnout nájemci ke koupi.

Posiluje princip zodpovědného úvěrování a ochranu spotřebitele před praktikami, kdy věřitel předem počítá s možností, že dlužník nebude pravděpodobně schopen poskytnutý úvěr splácet a propadne tak zajištění úvěru. Věřitel by při posouzení úvěruschopnosti musel vzít v potaz, jak současnou situaci klienta, zejména jeho příjmy i výdaje, tak i skutečnosti, které lze na základě informací dostupných v době před uzavřením smlouvy s vysokou mírou pravděpodobnosti očekávat (například předpokládaný příjem z projednávaného dědického řízení, prodeje nemovitosti, auta, pojistného plnění atp.).

Předloha také zpřesňuje některé definice, například stanoví, že ručení věřitele se musí uplatnit na základě formálního právního úkonu, nikoli jen na základě neformálního příslibu či ústního ujištění. V případě, kdy odměnu zprostředkovatele platí přímo spotřebitel, musí být ve smlouvě obsaženo i ujednání o odměně zprostředkovatele. Sankcí za nedodržení povinných je neplatnost smlouvy.

Zákon zavádí povinnost, aby spotřebitel dostal smlouvu a mohl odstoupit bez jakékoli sankce od smlouvy o zprostředkování spotřebitelského úvěru, pokud ve 14denní lhůtě od jejího uzavření nedošlo ke sjednání spotřebitelského úvěru.

S ohledem na některé praktiky novela umožní kromě odstoupení od smlouvy také následné zrušení smlouvy o doplňkových službách, jako je například životní pojištění.

Předloha zakazuje použití směnky nebo šeku ke splacení nebo k zajištění splacení spotřebitelského úvěru. Za případnou škodu vzniklou spotřebiteli porušením tohoto ustanovení odpovídá společně a nerozdílně věřitel i zprostředkovatel úvěru.

Reaguje i na praktiky, kdy věřitelé na dlužnících požadují zajištění ve výši, která bývá ve výrazném nepoměru k hodnotě pohledávky, a redukuje situace, kdy si spotřebitel sjednává půjčku na telefonním čísle zpoplatněném vysokou sazbou.

Za porušení zákona budou moci orgány dohledu, kterými jsou Česká národní banka a Česká obchodní inspekce, uložit pokutu až do výše 20 milionů korun. Spotřebitel se bude moci svých práv domáhat u finančního arbitra.

Ministr financí dodal, že cílem novely je zamezení neférovým praktikám, ale stát v tomto případě nemůže udělat za spotřebitele všechno. "Nic neochrání člověka před vlastní nezodpovědností, základem je zodpovědnost a minimální finanční gramotnost. Musím umět posoudit, zda se sjednáním úvěru nedostanu do závažné sociální situace, co znamená tříprocentní úročení," ozřejmil Kalousek. Resort za tím účelem pořádá vzdělávací aktivity.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Miroslav Kalousek úvěry

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy