Dvaatřicáté hlasování o imunitě: Kteří poslanci mají z policie vítr?

Praha - Už jednatřicetkrát v českých dějinách hlasovali poslanci o tom, jestli omezí vlastní imunitu, dosud se tak nestalo. Na novém čísle do statistiky se právě pracuje, sněmovna bude zákon schvalovat na své únorové schůzi. A kdo se nejvíc bojí policejní pozornosti?

Od vzniku České republiky už zákonodárci jednatřicetkrát uvažovali, že by se zbavili trestně-právní imunity. Tak, jak zákon stojí dnes, pokud horní či dolní komora svého člena ke stíhání nevydá, jsou na něj policie i soudy navěky krátké, vyšetřování nemůže začít ani po skončení mandátu.

V únoru budou poslanci na toto téma hlasovat podvaatřicáté, navrhují, aby policie mohla odchytnout podezřelého ústavního činitele hned, jak mu vyprší mandát. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje, aby se obě komory vykašlali na imunitu úplně. "Když vy nám Lojzu, my vám Frantu," popsal systém vydávání politiků "Obviněný bude mnohem volněji dýchat, když vezmeme na vědomí, že byl obviněn. On sám se k tomu jako politik postaví," dodal.

Kalousek už byl coby poslanec přítomen u jednadvaceti hlasování o imunitě, dříve jako člen KDU-ČSL, dnes jako místopředseda odštěpenecké TOP 09. Pro její omezení se vyslovil v polovině případů, jak dokládá analýza sestavená sdružením Kohovolit.eu.

Z tabulky vyplývá, že některým zákonodárcům je vidina policejního zájmu hodně proti mysli. Kdo nikdy nezvedl ruku pro omezení imunity?

1) Jiří Dolejš (KSČM)

Muž, který znamenal jedno z největších překvapení v loňských senátních volbách, když se dostal do druhého kola v pražském obvodě, a to dokonce z prvního místa. Rudý úspěch v tradičně pravicovém hlavním městě vyplašil voliče a nakonec naházeli protestní hlavy Daniele Filipiové (ODS). Místopředseda KSČM se možná nechce vzdát imunity, protože v čtyři roky starém testu Mladé fronty prokázal, že není dvakrát odolný vůči korupci. Falešný majitel sítě Jackpot nabízel tehdy stranám milion za to, když zabrání přijetí loterijního zákona. A Dolejš se penězům nebránil. Dokonce nastrčenému figurantovi radil, jak peníze straně připsat, aniž by se objevil v oficiálním seznamu dárců. Nestálo ho to ani členství ve straně ani mandát.

2) David Rath (dříve ČSSD)

Bývalému středočeskému hejtmanovi nijak nepomohlo, že čtyřikrát hlasoval za udržení doživotní poslanecké imunity. Sněmovna ho totiž pro podezření na korupční jednání při zakázkách pro nemocnice vydala, nerozpakovali se ani jeho dřívější kolegové z ČSSD. K dobru lze Rathovi přičíst, že si při projednávání o vydání sám řekl. Celou kauzu, odstartovanou krabicí vína napěchovanou sedmi miliony, označil za řízený komplot ministra vnitra Jana Kubiceho (nezař.) a premiéra Petra Nečase (ODS). Teď Rath chrlí z vazby návrhy zákonů, o kterých se poslanci odmítají vůbec bavit, a dožaduje se, aby mohl jezdit do Parlamentu. V obou případech má smůlu.

3) Jaroslav Škárka (dříve VV)

Škárka se řídil pravidlem „mlčeti zlato" a když se v jeho funkčním období podvakrát hlasovalo o omezení imunity, raději se sněmovně vyhnul. Před soud se ovšem poslanec nahrnul sám, když obvinil Víta Bártu, že jemu a kolegyni Kristýně Kočí dával úplatky, aby mu šli na ruku. Bárta tvrdil, že z něj peníze schválně vylákali s tím, že jde o půjčku, a pak proti němu situaci zneužili. Soud mu dal za pravdu. Bárta stejně jako Rath viděl v pozadí akce premiéra Nečase. Podle něj šlo o řízený vnitrostranický puč, který měl Bártu dostat z ministerstva dopravy, kde odhaloval podezřelé zakázky.

Najdou se ovšem i poslanci, kteří naopak nikdy nezaváhali, když šlo o jejich vlastní pohodlí a ochranu před spravedlivým trestem.

1) Michal Babák (VV)

Zákonodárce, který se proslavil bitkou v oblíbeném poslaneckém baru Blue Light, pokaždé hlasoval pro omezení imunity stejně jako jeho kolegyně Kateřina Klasnová. I Babák má na kontě vroubek, v roce 2011 si požádal o pozastavení členství ve straně, když unikly informace o podezřelém financování Věcí veřejných. Podezření nakonec vyšumělo a Babák se do strany vrátil. O horní zuby přišel ve zmiňované potyčce ve stejný den.

2) Pavel Bém (ODS)

S pozastaveným členstvím ve straně má zkušenosti i další poslanec, který vždy hlasoval pro omezení imunity, bývalý pražský primátor Pavel Bém. Ten se zkompromitoval, když se na veřejnost dostaly odposlechy, ve kterých si notoval s lobbistou Romanem Janouškem. Nahrávky ukazovaly značný Janouškův vliv na politiku magistrátu. Podezření se ovšem nepotvrdila a Pavel Bém se vrátil do mateřské náruče ODS.

3) Otto Chaloupka (VV)

Poslanec Chaloupka je také stoprocentním zastáncem omezení imunity, přestože jeho samotného sněmovna ke stíhání už vydala. Jeho případem se v současnosti zabývá hodonínský soud. Jeho asistent Vratislav Vařejka uvedl, že ho Chaloupka nutil odevzdávat mu většinu platu. Chaloupka ovšem tvrdí, že asistent zneužil jeho dobrotivosti, protože mu měl poskytnout půjčku, kterou mu pak Vařejka odvody splácel.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna poslanecká imunita Jiří Dolejš

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

Ukrajinské drony v noci vyřadily z provozu důležitou ruskou rafinérii

Rusové museli v neděli po masivním dronovém útoku pozastavit provoz ropné rafinérie ve Slavjansku v Krasnodarské oblasti na jihu země. Obě strany konfliktu v noci podnikly vzdušné údery proti nepříteli. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy