Praha - Už jednatřicetkrát v českých dějinách hlasovali poslanci o tom, jestli omezí vlastní imunitu, dosud se tak nestalo. Na novém čísle do statistiky se právě pracuje, sněmovna bude zákon schvalovat na své únorové schůzi. A kdo se nejvíc bojí policejní pozornosti?
Od vzniku České republiky už zákonodárci jednatřicetkrát uvažovali, že by se zbavili trestně-právní imunity. Tak, jak zákon stojí dnes, pokud horní či dolní komora svého člena ke stíhání nevydá, jsou na něj policie i soudy navěky krátké, vyšetřování nemůže začít ani po skončení mandátu.
V únoru budou poslanci na toto téma hlasovat podvaatřicáté, navrhují, aby policie mohla odchytnout podezřelého ústavního činitele hned, jak mu vyprší mandát. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje, aby se obě komory vykašlali na imunitu úplně. "Když vy nám Lojzu, my vám Frantu," popsal systém vydávání politiků "Obviněný bude mnohem volněji dýchat, když vezmeme na vědomí, že byl obviněn. On sám se k tomu jako politik postaví," dodal.
Kalousek už byl coby poslanec přítomen u jednadvaceti hlasování o imunitě, dříve jako člen KDU-ČSL, dnes jako místopředseda odštěpenecké TOP 09. Pro její omezení se vyslovil v polovině případů, jak dokládá analýza sestavená sdružením Kohovolit.eu.
Z tabulky vyplývá, že některým zákonodárcům je vidina policejního zájmu hodně proti mysli. Kdo nikdy nezvedl ruku pro omezení imunity?
1) Jiří Dolejš (KSČM)
Muž, který znamenal jedno z největších překvapení v loňských senátních volbách, když se dostal do druhého kola v pražském obvodě, a to dokonce z prvního místa. Rudý úspěch v tradičně pravicovém hlavním městě vyplašil voliče a nakonec naházeli protestní hlavy Daniele Filipiové (ODS). Místopředseda KSČM se možná nechce vzdát imunity, protože v čtyři roky starém testu Mladé fronty prokázal, že není dvakrát odolný vůči korupci. Falešný majitel sítě Jackpot nabízel tehdy stranám milion za to, když zabrání přijetí loterijního zákona. A Dolejš se penězům nebránil. Dokonce nastrčenému figurantovi radil, jak peníze straně připsat, aniž by se objevil v oficiálním seznamu dárců. Nestálo ho to ani členství ve straně ani mandát.
2) David Rath (dříve ČSSD)
Bývalému středočeskému hejtmanovi nijak nepomohlo, že čtyřikrát hlasoval za udržení doživotní poslanecké imunity. Sněmovna ho totiž pro podezření na korupční jednání při zakázkách pro nemocnice vydala, nerozpakovali se ani jeho dřívější kolegové z ČSSD. K dobru lze Rathovi přičíst, že si při projednávání o vydání sám řekl. Celou kauzu, odstartovanou krabicí vína napěchovanou sedmi miliony, označil za řízený komplot ministra vnitra Jana Kubiceho (nezař.) a premiéra Petra Nečase (ODS). Teď Rath chrlí z vazby návrhy zákonů, o kterých se poslanci odmítají vůbec bavit, a dožaduje se, aby mohl jezdit do Parlamentu. V obou případech má smůlu.
3) Jaroslav Škárka (dříve VV)
Škárka se řídil pravidlem „mlčeti zlato" a když se v jeho funkčním období podvakrát hlasovalo o omezení imunity, raději se sněmovně vyhnul. Před soud se ovšem poslanec nahrnul sám, když obvinil Víta Bártu, že jemu a kolegyni Kristýně Kočí dával úplatky, aby mu šli na ruku. Bárta tvrdil, že z něj peníze schválně vylákali s tím, že jde o půjčku, a pak proti němu situaci zneužili. Soud mu dal za pravdu. Bárta stejně jako Rath viděl v pozadí akce premiéra Nečase. Podle něj šlo o řízený vnitrostranický puč, který měl Bártu dostat z ministerstva dopravy, kde odhaloval podezřelé zakázky.
Najdou se ovšem i poslanci, kteří naopak nikdy nezaváhali, když šlo o jejich vlastní pohodlí a ochranu před spravedlivým trestem.
1) Michal Babák (VV)
Zákonodárce, který se proslavil bitkou v oblíbeném poslaneckém baru Blue Light, pokaždé hlasoval pro omezení imunity stejně jako jeho kolegyně Kateřina Klasnová. I Babák má na kontě vroubek, v roce 2011 si požádal o pozastavení členství ve straně, když unikly informace o podezřelém financování Věcí veřejných. Podezření nakonec vyšumělo a Babák se do strany vrátil. O horní zuby přišel ve zmiňované potyčce ve stejný den.
2) Pavel Bém (ODS)
S pozastaveným členstvím ve straně má zkušenosti i další poslanec, který vždy hlasoval pro omezení imunity, bývalý pražský primátor Pavel Bém. Ten se zkompromitoval, když se na veřejnost dostaly odposlechy, ve kterých si notoval s lobbistou Romanem Janouškem. Nahrávky ukazovaly značný Janouškův vliv na politiku magistrátu. Podezření se ovšem nepotvrdila a Pavel Bém se vrátil do mateřské náruče ODS.
3) Otto Chaloupka (VV)
Poslanec Chaloupka je také stoprocentním zastáncem omezení imunity, přestože jeho samotného sněmovna ke stíhání už vydala. Jeho případem se v současnosti zabývá hodonínský soud. Jeho asistent Vratislav Vařejka uvedl, že ho Chaloupka nutil odevzdávat mu většinu platu. Chaloupka ovšem tvrdí, že asistent zneužil jeho dobrotivosti, protože mu měl poskytnout půjčku, kterou mu pak Vařejka odvody splácel.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
Poslanecká sněmovna , poslanecká imunita , Jiří Dolejš
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák