Tři minuty se Češi mohli těšit na nižší daně. Pak zasáhla koalice!

Praha - Poslanci v úterý hlasovali o senátním návrhu na nižší sazby DPH, i přes avizovaný odpor koalice, změna zákona málem putovala do druhého čtení.

Senátní novela zákona o DPH putovala do sněmovny dlouho, původně chtěla řešit situaci před Novým rokem, kdy mělo od letoška platit sjednocená sazba 17,5 procenta. Nakonec koalice na poslední chvíli schválila sníženou sazbu na 15 procentech a základní na 21 procentech. Senátoři chtěli lidem a podnikatelům dopřát úlevu v podobě nižšího odvodu – sníženou sazbu chtěli nastavit na 10 procent, tedy na stav z roku 2011, základní na 17,5 procenta.

Zároveň senátoři vyjmenovali, na co by se snížená sazba vztahovala, namátkou se jedná třeba o omalovánky, knihy, zdravotní pomůcky, bílé hole pro nevidomé a další potřeby pro handicapované osoby, na služby knihoven nebo sociální péči. Jenomže ODS se před několika dny dušovala, že na daně už do konce volebního období sahat nebude, takže osud senátní novely byl od začátku nahnutý.

Na to, že úprava reaguje na již neexistující právní stav, se také poslanci vymluvili, když přišli s návrhem na zamítnutí zákona. Na to předkladatel senátor Marcel Chládek (ČSSD) reagoval tak, že je jasné, že by došlo k úpravám v průběhu druhého čtení. "Zákon už tu leží delší čas, takže by logicky musel projít úpravami. To by pan zpravodaj věděl, kdyby sledoval rozpravu," podotkl.

A koalice ve svém záměru málem selhala, ve sněmovně se odehrála klasická šaráda. Když se o zamítnutí novely hlasovalo poprvé, prošla. Nenašlo se totiž dost koaličních poslanců, kteří by jí zkřížili cestu. To si ovšem zákonodárci umějí pojistit - některý z nich jednoduše hlasuje opačně a pak celé hlasování zpochybní a nechá zopakovat. Strany tak získají přehled o tom, jaká je situace, kdo jak zvedl ruku, a v opakovaném hlasování už si pohlídají, aby počet loajálních zákonodárců byl dostatečný. To se také stalo v úterý, napodruhé už byl zákon zamítnut a sněmovna se jím dál už zabývat nebude. Daně zůstanou tak, jak jsou.

Tentokrát se do role zachránce koaliční vůle pasoval David Vodrážka (ODS), na straně opozice situaci jistil Miroslav Váňa (ČSSD). V prvním hlasování se například zdrželi místopředseda Starostů a nezávislých Stanislav Polčák nebo bývalý ministr kultury Jiří Besser, z Věcí veřejných Radek John. Napodruhé už Besser s Polčákem hlasovali pro smetení senátní novely, John se zase postavil za ni. Počet těch, kdo se ve třech minutách mezi hlasováními rozhodli, že už vlastně zákon nechtějí, se zvedl o sedm lidí.

Firmy si nakonec ale nejspíše oddechnou, i když DPH neklesne. Odborníci se totiž shodují, že nejhorší pro trh nejsou ani tak vysoké daně jako jejich ustavičná změna.

Související

Robert Fico

Fico zvedá Slovákům daně. Lidem ale tvrdí, že potraviny zlevní

Slovenská vládní koalice se dohodla na konsolidačním balíčku, který má zajisti pokles deficitu v příštím roce na 4,7 % HDP. Vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ale zvedne občanům daně, konkrétně se zvýší základní sazba daně z přidané hodnoty na 23 procent. Její snížená sazba poklesne na pět procent. Informovala o tom agentura TASR. 

Více souvisejících

Daně koalice Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy