Máte spor se zaměstnavatelem? Pak musíte jedině k soudu, navrhuje Peake

Praha - Novelu zákoníku práce, podle které by se pracovně-právní problémy řešily pouze prostřednictvím soudů, se podařilo opozici společně se stranou LIDEM dostat prvním sněmovním čtením. O návrhu nyní bude jednat výbor pro sociální politiku a ústavně-právní výbor.

Novela ruší možnost, aby se spory mezi zaměstnavateli a zaměstnanci řešily prostřednictvím rozhodců. Sociálně demokratičtí poslanci tvrdí, že tato úprava oslabuje "už tak slabé postavení zaměstnanců". Podle poslance Jana Chvojky (ČSSD) se rozhodci nemusí řídit zákonnými limity pro náhradu škody, kterou způsobil zaměstnanec z nedbalosti, nemusí vyslýchat obě strany sporu ani rozhodnutí odůvodnit. "To vše za situace, kdy proti rozhodčímu nálezu až na výjimky neexistuje opravný prostředek," dodal Chvojka. Rozhodce může podle předkladatelů bez omezení rozhodnout o náhradě ušlého zisku, nemusí respektovat zákonné normy o odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz nebo nemoc z povolání.

Rozhodčí doložky jsou podle autorů předlohy často součástí pracovní smlouvy a uchazeč o zaměstnání nemá podle jejich názoru takové postavení, aby o tom mohl jednat. "V současné době je v Česku 500 tisíc nezaměstnaných a nezaměstnanost již dosahuje 10 procent," připomněl poslanec Břetislav Petr (ČSSD). Lidé podle něj radši podepíší jakoukoliv smlouvu, i když je v ní napsáno, že spory se budou řešit pomocí rozhodců.

Pokud zaměstnanec podle názoru sociálních demokratů podepíše, zbavuje se ochrany dané zákoníkem práce a dalšími normami, kterými se řídí soud.

Novela čekala na projednání v prvním čtení rok, nyní ji projednají sněmovní výbory.

Související

Více souvisejících

zaměstnavatelé zákoník práce LIDEM

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže

Ve středu se ve Vatikánu otevřou brány konkláve, které rozhodne o novém papeži pro půdruhé miliardy katolíků po celém světě. Tradiční signál z komína Sixtinské kaple, černý nebo bílý kouř, světu napoví, zda kardinálové dospěli k volbě, nebo zda jednání pokračuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy