Vondra chtěl popularitu? České bitevníky L-159 nikdo nechce. Už ani Irák!

Praha – S velkou slávu v říjnu minulého roku oznámil tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra prodej bitevníků L-159 do Iráku, nyní se však ukazuje, že realizace skončí nevalně. Deník Insider zjistil, že dohoda stále není uzavřená.

Celá dohoda mezi Českou republikou a Irákem prošla v uplynulých čtyřech měsících restartem, kdy se v tuto chvíli snaží strany vyjednat celý kontrakt od samého základu znova, neboť podepsaný kontrakt nenabyl účinnosti, jak uvedl pro Insider prezident společnosti Aero Vodochody Ladislav Šimek.

„No měl jsem už v době, kdy byl obchod prvně oznámen, neblahé tušení, že se jednalo především o PR snahu některých českých politiků si zlepšit především svou popularitu," okomentoval na Facebooku nastalou situaci poslanec Jan Hamáček.

Naráží i na fakt, že senátorský kandidát Vondra oznámil prodej bitevníků v den voleb. Alexandr Vondra, který stál v době oznámení zakázky v čele ministerstva obrany, je přesvědčen, že je zapotřebí trpělivosti. "Moje zkušenost z jednání s arabskými státy říká jedno: chce to trpělivost, trpělivost a ještě jednou trpělivost. Mají jiné pojetí času než my tady v Evropě," řekl deníku.O prodeji strojů obě země jednaly několik let, objem zakázky měl být zhruba 19,2 miliardy korun. Česko si od dodávky slibovalo, že výrazně podpoří zdejší letecký průmysl a vytvoří přes 700 pracovních míst.Zatím však Aero podle Insideru výrobu strojů pro Irák nezahájilo. "Výroba letounů zatím neprobíhá, nicméně byly zahájeny některé přípravné činnosti pro znovuzahájení výroby jak v Aeru, tak u některých dodavatelů," uvedl ředitel Šimek, podle něhož se momentálně jedná o detailech obchodního a technického charakteru, zejména o vyzbrojení letounů.Podle deníku se však spekuluje i o tom, že za vlažným přístupem k obchodu může vedle Iráku, jehož zájem nemusí prý být stoprocentní, i Aero, pro které může údajně jít o příliš náročnou zakázku, kvůli níž by se například měla stavět nová výrobní linka.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Alexandr Vondra

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy