Hádka Šustrové s vyhozeným šéfem ÚSTR! Herman chce omluvu

Praha - Daniel Herman chce od několika členů rady, která ho odvolala z čela Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), omluvu za poškození dobrého jména. V pořadu televize Partie dnes také řekl, že výpověď dostal neplatně, protože nebyla projednaná s odbory a ani mu nikdo nenabídl jiné místo. Herman tak odpověděl na otázku, zda hodlá podniknout nějaké právní kroky, jak před několika dny naznačoval.

Hermana tento měsíc odvolala hlavní rada ústavu s odůvodněním, že není spokojena s jeho prací. Odvolaný ředitel, ale i ODS to označují za politicky účelový krok, hlavní rada je podle nich ovládána levicí. Odvolání interpretují jako výraz spolupráce ČSSD a KSČM. Sociální demokraté se proti tomu ohradili, totéž učinili někteří členové hlavní rady, která má právo šéfa ústavu odvolat.Vědecká rada naopak podpořila Hermana a její členové rezignovali. Hlavní rada pak jmenovala do čela ústavu Pavlu Foglovou, která oznámila, že chce odvolat šéfku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou a ohlásila i další změny. Část odborářů v ústavu je na Hermanově straně, podle druhé části bylo jeho odvolání v souladu se zákonem. Ústav, zřízený zákonem, má nestranně zkoumat doby nesvobody. Kontroverze vzbuzuje od začátku.Herman dnes na Primě znovu hodnotil personální změny v ústavu jako "politickou popravu" a puč. A předsedkyně hlavní rady Petruška Šustrová takovou interpretaci v televizní debatě opět odmítla. Opáčila mimo jiné, že hovořit o puči není na místě, protože Hermanovým odvoláním se nestalo nic protizákonného."Jsem přesvědčený, že výpověď mi byla dána neplatně, nebyla projednána s odborovou organizací, nebylo mi nabídnuto žádné místo, ač tam samozřejmě v tu chvíli volné místo bylo," prohlásil dnes Herman. Jeho dobré jméno prý bylo poškozováno soustavně v médiích. "A tam budu žádat omluvu, ano," dodal.Radu ÚSTR volí Senát, který nyní ovládá levice. Většina členů rady odmítla tvrzení, že je jejich konání politicky motivované. Herman podle rady skončil kvůli nespokojenosti s jeho prací. Odvolání rozvířilo atmosféru i v samotném ÚSTR.

Související

ÚSTR Původní zpráva

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.
Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS. Komentář

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

Více souvisejících

ústr Daniel Herman

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 47 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

před 5 hodinami

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Vladimir Putin

Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil ve čtvrtek ochotu jednat s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem o možnosti ukončení války na Ukrajině. Tato vyjádření zazněla během jeho tradičního čtyřhodinového rozhovoru s novináři v Moskvě. Putin uvedl, že se s Trumpem osobně nesetkal více než čtyři roky, ale je připraven "kdykoli" zahájit diskuze na toto téma.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování

Nad Spojenými státy se opět vznáší hrozba uzavření federální vlády, když návrh zákona o financování vlády podpořený Donaldem Trumpem ve Sněmovně reprezentantů neprošel. Ve čtvrtek večer se 38 republikánských zákonodárců vzepřelo svému budoucímu prezidentovi a hlasovalo proti návrhu. Uvedl to server BBC.

před 12 hodinami

"Lidé umírají, a jemu to přijde zajímavé…" Zelenskyj označil Putina za blbce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval ostře na výroční tiskovou konferenci ruského prezidenta Vladimira Putina, která se konala ve čtvrtek. Zelenskyj na sociálních sítích ostře kritizoval Putinovy výroky a tituloval jej hrubým výrazem, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy