Češi mají dva nové významné dny, senátoři novelu odklepli

Praha - Seznam devíti významných dnů v českém kalendáři se rozšíří o dva nové. Po Poslanecké sněmovně schválil dnes i Senát Den památky Jana Palacha a Den narození Jana Amose Komenského, píše rozhlas.cz.

Den památky Jana Palacha připadne na 16. ledna. Ten den se v roce 1969 tehdejší student filozofické fakulty upálil na protest proti nastupující normalizaci. Zákon by měl začít platit letos v létě, a připomenout tak Palachovy nedožité 65. narozeniny.

28. březen se stane Dnem narození Jana Amose Komenského. Už dříve o zavedení tohoto významného dne, dosud slaveného jako Den učitelů, usilovalo ministerstvo školství. Podle něj má jít o výraz úcty k osobnosti Komenského i k práci pedagogických pracovníků.

Významné dny nejsou na rozdíl od státních svátků dnem pracovního volna. Jejich smysl je i podle místopředsedy horní komory Parlamentu Přemysla Sobotky z ODS hlavně symbolický.

Senát dnes také hladce schválil návrh na uznání zásluh účastníků protifašistického povstání z května 1945. Horní komora přistoupila na sněmovní verzi předlohy, která odmítla přejmenování nynějšího Květnového povstání českého lidu na České národní povstání.

Norma má dopřát alespoň morálně status účastníka odboje třem desítkám lidí, kteří o potvrzení účasti v povstání požádali po uplynutí zákonné lhůty. O potvrzení účasti v povstání bylo možné žádat jen rok po přijetí zákona z roku 2005 o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa. Jedinou materiální výhodou by pro aktéry událostí z jara 1945 mělo být získání pamětního odznaku od ministerstva obrany.

Potvrzení účasti na povstání mohli získat lidé, kteří mezi 30. dubnem 1945 a 12. květnem 1945 alespoň tři dny bojovali proti nacistické moci. Z přímých účastníků povstání bylo podle dosavadních předpisů oceněno jen zhruba 3000 lidí, kteří byli zraněni nebo zemřeli. Do povstání, které se uskutečnilo podle historických pramenů ve 297 českých a moravských obcích, se přitom aktivně zapojilo 80.000 lidí.

Související

Více souvisejících

Senát ČR Kalendář

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy