Šéfka ÚSTRu rozkrývá katastrofu: Trafika s nehoráznými odměnami a dluhy

Praha - Bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman rozdal letos v lednu odměny za letošní rok v celkové výši 903.000 korun, uvedla dnes jeho nástupkyně Pavla Foglová. Kvůli hospodaření předchozího vedení zvažuje trestní oznámení.

Podle Foglové poměry v ústavu působí, jako kdyby jej bývalé vedení pokládalo za "dobré trafikové místo". "Daniel Herman ÚSTR zadlužil. Nemyslím si, že to udělal sám a dokonce bych i připustila, že do všech důsledků nevěděl, co činí," prohlásila Foglová.

Sedm členů bývalého vedení ÚSTR a někteří ředitelé odborů dostali podle Foglové celkem na odměnách přes 400.000 korun, zbytek obdržela další padesátka lidí. "Shodou okolností právě ti, kteří se dnes nejvíce ozývají, nejvíce se chtějí soudit a nejvíce píší petice," prohlásila Foglová. Věc nyní předala právníkům, kteří mají "rozklíčovat", zda má smysl trestní oznámení podávat a za jaký trestný čin.

Herman také podle ní 9. dubna - tedy den před svým odvoláním - podepsal s platností od počátku měsíce zvýšení platů 29 zaměstnancům. "ÚSTR na to v tuto chvíli neměl peníze a tehdejší vedení to muselo dobře vědět," řekla nová ředitelka. Rada ÚSTR podle ní navíc už v té době žádala, aby Herman nečinil žádná personální opatření. Zvýšení podle ní zatíží rozpočet měsíčně 52.000 korunami, ročně tedy necelým půl milionem korun.

"Když se člověk dostane k vnitřním ekonomickým a organizačním údajům, když se mu podaří prorazit slupku mezi veřejně dostupnými a neveřejnými informacemi, nezbývá mu než občas žasnout," poznamenala nová šéfka ústavu.

Ovšem sama Foglová má co vysvětlovat. Na její hlavu se snáší kritika, tentokrát od historika ústavu Petra Blažka. Obvinil ji z toho, že v návrhu koncepce rozvoje, s nímž se ucházela o křeslo po odvolaném Danielu Hermanovi, opsala část jeho staré práce z roku 2010. Napsal to server Lidovky.cz.

Blažka mimo jiné rozčílilo, že tak učinila bez jeho vědomí. A právě návrh budoucího rozvoje úřadu pomohl Foglové do ředitelského křesla. "Je to nepřijatelné. Nechápu, jak se někdo může stát šéfem ústavu na základě koncepce, která vznikla tím stylem, že si vezmu cokoliv po ruce a opíšu to, protože to je geniálně napsané," cituje server historikova slova z jednání Rady ÚSTR, na kterém se zabývali jeho stížností.

Svou koncepci Foglová předložila Radě ÚSTR poté, co rada odvolala Daniela Hermana a radní ji pak mimo jiné na základě předložených návrhů vybrali do funkce dočasné ředitelky ústavu. Podle Blažka ale celou jednu stranu v koncepci opsala z jeho práce a vydávala za vlastní. "Otevřel jsem koncepci a našel jsem nikoliv jednu větičku, ale téměř celou opsanou stránku," řekl pro server Lidovky.cz.

Blažek se ohradil proti Foglové tvrzení, že koncepci psala sama, jen informace prý čerpala z různých dostupných zdrojů. "Bylo by nesmyslem přepisovat jiným způsobem něco, co mi přišlo naprosto stoprocentně geniálně definující to, co tam má být," bránila se ředitelka. Historik rovněž popírá prohlášení Foglové, že by dlouhodobě spolupracovala s odborníky, konkrétně s ním. Naposledy se prý viděli v roce 2011, píše server.

Související

ÚSTR Původní zpráva

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.
Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS. Komentář

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

Více souvisejících

ústr

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil ve čtvrtek ochotu jednat s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem o možnosti ukončení války na Ukrajině. Tato vyjádření zazněla během jeho tradičního čtyřhodinového rozhovoru s novináři v Moskvě. Putin uvedl, že se s Trumpem osobně nesetkal více než čtyři roky, ale je připraven "kdykoli" zahájit diskuze na toto téma.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování

Nad Spojenými státy se opět vznáší hrozba uzavření federální vlády, když návrh zákona o financování vlády podpořený Donaldem Trumpem ve Sněmovně reprezentantů neprošel. Ve čtvrtek večer se 38 republikánských zákonodárců vzepřelo svému budoucímu prezidentovi a hlasovalo proti návrhu. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí

Důchody budou mít od ledna na základě pravidelné valorizace novou výši a některým lidem zároveň začnou chodit jinak, než byli zvyklí. Novela zákona o důchodovém pojištění totiž upravuje i způsob výplaty penzí lidem ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence. 

včera

včera

včera

včera

Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce

Mladá dívka se stala obětí brutálního mučení a znásilnění na Liberecku, kde ji násilník dva dny věznil. Po návratu v zuboženém stavu nenašla pomoc ani na policii, která její případ podle dostupných tvrzení zanedbala. Událost vyvolala vlnu kritiky a šetří ji Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy