Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) kritizuje složení nové vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Nečas tvrdí, že v radě jsou bývalí komunisté a odpůrci vzniku ústavu. Hlavní rada ústavu zvolila tento týden nových 12 členů vědecké rady, která je poradním orgánem instituce.
Rezignace všech členů původní vědecké rady obsazené "nezpochybnitelnými a nezávislými osobnostmi" podle Nečase "jasně ukázala, co se v ústavu děje".
"Dnes ve vědecké radě figurují jména bývalých dlouholetých členů KSČ a odpůrců vzniku ústavu, dokonce i lidí, kteří za totality vyučovali dějiny KSČ v Ústavu marxismu-leninismu, to hovoří samo za sebe," uvádí Nečas bez uvedení konkrétních jmen ve stanovisku, které dnes poskytl ČTK úřad vlády.
Do nové Rady se mimo jiné vrátí historik Vilém Prečan, který z ní odešel v roce 2010. Mezi členy vědecké rady budou také politik a historik Petr Pithart (KDU-ČSL), ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma či francouzská historička žijící ve Vídni Muriel Blaiveová, která dříve usilovala o křeslo ředitelky ústavu.
Podle zdroje ČTK má Nečas na mysli právě Jana Rataje, Petra Pitharta, Viléma Prečana a Oldřicha Tůmu. Server iDnes.cz upozornil na to, že o historikovi a politologovi Ratajovi uveřejnila v roce 1999 historička Helena Krejčová text, v němž popisuje jeho působení v 80. letech. "V letech 1981 - 1990 působil v Ústavu marxismu-leninismu UK v Praze, kde učil adepty humanitních věd dějinám KSČ a mezinárodního dělnického hnutí," píše Krejčová. Pithart, Prečan a Rataj byli členy KSČ. Pithart ji opustil v roce 1968, Prečan byl v roce 1970 vyloučen.
Předsedkyně hlavní rady ÚSTR Petruška Šustrová Nečasovy výhrady odmítla. "Premiér zřejmě neuznává, že člověk může změnit smýšlení. Poznala jsem v disentu mnoho bývalých komunistů a nemohu proti nim říct ani slovo, naopak si jich vážím," řekla Šustrová ČTK.
Jak píše ihned.cz., kandidáty ve středu předložila ředitelka ÚSTR Pavla Foglová druhé, hlavní radě této instituce. Ta je odpoledne schválila pěti hlasy, zdržela se Naděžda Kavalírová. "Ta jména jsou vskutku skvostná," řekla jedna ze členů hlavní rady Emilie Benešová. Větší debata se vedla o Pitharovi, většina radních ho nakonec obhájila. "Petr Pithart patřil mezi odpůrce vzniku ústavu," uvedla Kavalírová.
Člen nové vědecké rady Vilém Prečan nedávno prohlásil, že situace kolem ÚSTR je zpolitizovaná. "Protože politikové nejsou schopni rozumného konsenzu, učinili ze záležitostí ústavu politické kolbiště," míní historik.
"ODS byla spokojená v době, kdy měla rozhodující vliv na složení rady a odtud na obsazení vedoucích funkcí a obměňování personálu ústavu. Po loňských senátních volbách, kdy shodou okolností končilo funkční období většině členů rady, v jejímž čele stála pět let paní (Naděžda) Kavalírová, se změnil poměr sil Senátu," podotkl Prečan.
O Radě ÚSTR se ovšem velmi kriticky v Parlamentních novinách vyjádřil mediální expert Petr Žantovský a poodhalil méně známá fakta.
"Paní Petruška Šustrová byla členkou Hnutí revoluční mládeže. Toto hnutí se vyznačovalo různými maoistickými tezemi, vedl ho Petr Uhl, byl tam přítomen také pan Bašta a spousta dalších lidí, které jsme potom viděli ve veřejném životě. Byla to extrémně levicová organizace a tito lidé byli postihováni pro svou levicovou úchylku počátkem sedmdesátých let, nikoli nějakou antikomunistickou. To je věc, na kterou se zapomíná. A když teď takoví lidé velí instituci, která o sobě říká, že chce být objektivní studijní institucí, tak se divím," poznamenává Petr Žantovský.
Petr Pithart vstoupil do Komunistické strany Československa v roce 1960 a vystoupil z ní v roce 1968. „Vstoupil tam v době, kdy už byli komunistickým režimem popraveni lidé minimálně v řádu stovek a Petr Pithart jako syn komunistického funkcionáře o tom mohl, ale spíše musel vědět. To, že v devatenácti letech vstoupí do organizace, která vůči svému národu páchá genocidu, o něm něco vypovídá. To, že z ní vystoupí v okamžiku, kdy jeho skupina prohrává svůj boj, z něj nedělá hrdinu, ale dělá z něj poraženého," tvrdí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
A Vilém Prečan se stal v roce 1957 pracovníkem Historického ústavu ČSAV, což byl kádrově velmi čistý ústav, právě proto, že se měl zabývat výkladem novodobých dějin Československa. „Koneckonců je to vidět na jeho publikacích Cesta ke květnu nebo Slovenské národné povstanie a svědčí o tom, že pan Prečan určitě nebyl žádným disidentem uvnitř Historického ústavu. I když jsem prošel všechny možné zdroje, tak jsem se nikde nedočetl o tom, jestli pan Prečan byl, nebo nebyl v KSČ. Možná byl, možná nebyl. Já si myslím, že jako pracovník Historického ústavu ČSAV být musel, ale nemám k tomu žádný doklad," přiznává mediální odborník.
Související
Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?
Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
před 1 hodinou
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
před 1 hodinou
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
před 2 hodinami
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
před 3 hodinami
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
před 3 hodinami
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
před 3 hodinami
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
před 4 hodinami
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
před 4 hodinami
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
před 5 hodinami
Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul
před 5 hodinami
Vánoce jsou tady. Jaké dny budou na silnicích nejhorší a kdy raději nevyjíždět?
před 6 hodinami
Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování
před 6 hodinami
"Lidé umírají, a jemu to přijde zajímavé…" Zelenskyj označil Putina za blbce
před 8 hodinami
Prosincové počasí v Česku láme rekordy. Jen pár dní před Vánocemi
včera
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
včera
Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí
včera
Otřesné zvěsti z ukrajinské fronty. Rusové prý pálí obličeje mrtvých Severokorejců, Zelenskyj zuří
včera
Řetězec OKAY, jak ho známe, končí. Prodejny se zavřou, firma má plán
včera
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
včera
Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce
Mladá dívka se stala obětí brutálního mučení a znásilnění na Liberecku, kde ji násilník dva dny věznil. Po návratu v zuboženém stavu nenašla pomoc ani na policii, která její případ podle dostupných tvrzení zanedbala. Událost vyvolala vlnu kritiky a šetří ji Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Zdroj: Jakub Jurek