Do Zemana se pustili i "jeho" lidé, sedm docentů si pro titul nepřijde

Praha - Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková zkritizovala prezidenta Miloš Zemana za to, že tajením důvodů, proč nechce Martina C. Putnu jmenovat profesorem, rozděluje českou společnost.

"Žijeme v jednadvacátém století a politici nemají právo někoho trestat za účast a projev na pravidelném pochodu, který podporuje práva sexuální menšiny. A už vůbec to nemůže souviset s udělováním akademických titulů. Pevně doufám, že zvítězí zdravý rozum a akademická svoboda, načež pan prezident Martina C. Putnu profesorem jmenuje," napsal dnes Sobotka, podle něhož Zeman aférou odvádí pozornost od ekonomických problémů země.

Pokud prezident Putnu nejmenuje, stojí podle Sobotky za úvahu, zda by nebylo lepší, aby profesory jmenovali rektoři. Pak by se udílení titulů "zbytečně nepolitizovalo a nestalo nástrojem mocenského tlaku na ovlivňování veřejného působení akademiků," uvedl také Sobotka, podle něhož k tomu stačí jednoduchá novela zákona.

"Krok prezidenta Miloše Zemana v této chvíli společnost rozděluje," řekla místopředsedkyně strany Gajdůšková, které její někdejší předseda Zeman popřál vítězství v příštích sněmovních volbách. Věří, že záležitost nebude dále eskalovat a že bude vysvětlena tak, aby nebyly žádné pochybnosti o Zemanových pohnutkách a motivech a že "jsme stát, který nemá zájem zasahovat do akademických svobod a svobod jako takových".

Studentští aktivisté dokonce vyzvali desítky docentů, aby nešli do Karolina převzít profesuru. Mnozí o tom přemýšlejí a čekají, jak dopadne Zemanova zítřejší schůzka s rektorem UK Václavem Hamplem. Výzvu zatím podepsalo sedm docentů.

"Z výzvy studentů mám radost a rozhodně ji vyslyším," řekl listu docent Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Doležel. Sám má získat profesuru v oboru molekulární biologie a genetika.

"Pokud pan prezident nezmění svůj názor nebo ho nepodpoří závažnou věcnou argumentací, ať už veřejně nebo v komunikaci s představiteli Univerzity Karlovy, jsem připravena připojit se k dalším společným protestním krokům akademické komunity, případně i ve formě neúčasti na ceremoniálu či odmítnutí převzít titul," sdělila iDNES.cz Pavla Doležalová ze Všeobecné fakultní nemocnice.

Šéfka Akreditační komise a politoložka Vladimíra Dvořáková v pondělí v České televizi uvedla, že profesoři nemusejí přijímat jmenování od prezidenta. „Nemusí se promoce účastnit a prostě to dostanou poštou. Takto mohou vyjádřit solidaritu," řekla Dvořáková.

Sama by prý za nynější situace, kdy nejsou známy žádné závažné důvody pro neudělení profesury Putnovi, na promoci nešla.

Jiní akademici se o názor studentů příliš nestarají. "Neznám názor pana prezidenta. A neznám pana docenta Putnu, takže se k výzvě nepřipojím. Půjdu tam a převezmu si diplom," citují Lidové noviny Petra Svobodu z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Převzít profesorský titul přijede i Štefan Barcík z lesnické fakulty ČZU v Praze.

Výzvu kritizoval filozof Jan Sokol, proděkan Fakulty humanitních studií, kde Putna pracuje, s tím, že v tuto chvíli je to ještě nevhodné, píšou Novinky.cz. 

„Určité nebezpečí vidím v tom, aby se univerzita nedostala do určitého politického boje. Sám bych tuto výzvu nesepsal, protože to není způsob, jakým má univerzita ve veřejném prostoru fungovat. Vycházím z toho, že to přece jen tak zlé ještě není. Stále věřím, že to je omyl a šum. Kdyby ale ta věc měla trvat, pak je to namístě. Prezident jednou řekne ‚ne', podruhé ‚nevím', nevyjádřil se, člověk pak neví a bylo by nevhodné, kdyby to univerzita eskalovala dříve, než je třeba," dodal Sokol.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Bohuslav Sobotka Alena Gajdůšková

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy