Rusnok přemluvil exšéfa ČT Balvína, povede kulturu. Bude ve vládě i Fischer?

Praha - Premiér Jiří Rusnok si může odškrtnout další ministerstvo. Podařilo se mu totiž přimět bývalého ředitele České televize Jiřího Balvína, aby v jeho vládě usedl do křesla ministra kultury. Po Martinu Pecinovi, Marii Benešové a Miroslavu Tomanovi je jasné další jméno ministra vlády Jiřího Rusnoka. Ministerstvo kultury totiž povede bývalý ředitel České televize Jiří Balvín.

O tom, že by mohl Balvín na post ministra kultury nastoupit, se přitom už několik dní spekulovalo. Ve hře bylo však také ještě jméno spisovatele Pavla Kohouta, který rovněž s Rusnokem v Kramářově vile jednal.

Nový ministr kultury radil Miloši Zemanovi v kampani před prezidentskými volbami s vystupováním v médiích. V letech 2001 až 2002 vedl Českou televizi, od roku 2003 do loňského března řídil TV Óčko.

Na ministerstvu kultury přitom nebude mít zrovna málo práce. Řada odborníků totiž kritizovala končící ministryni kultury Alenu Hanákovou (STAN) za to, jak ministerstvo vedla. Jedním z jeho hlavních úkolů přitom zřejmě bude rozhodnout, kdo povede Národní galerii.

Rusnok se dnes setkal také s bývalým tajemníkem ministra financí Karlem Štoglem a ekonomem Miroslavem Zámečníkem. Štogl svou návštěvu nekomentoval. Zámečník po jednání řekl, že se bavili o české ekonomice a Národní ekonomické radě vlády (NERV).

"Za nabídku jsem poděkoval, protože si jí vážím. Slíbil jsem, že dám panu premiérovi vědět v pondělí ráno," řekl novinářům Špicar. Dodal, že uvažuje o všech nabídkách, které v životě dostal, takže bude uvažovat i o této.

Špicar je kromě svého působení ve Svazu průmyslu a dopravy ČR rovněž ředitelem české pobočky amerického think tanku Aspen Institute, jejíž vznik finančně podpořil miliardář Zdeněk Bakala. V minulosti pracoval jako ředitel vnějších vztahů automobilky Škoda Auto.

Premiér v pátek přijal i neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera. Po příchodu do sídla premiérů se s žurnalisty nebavil, účel jeho návštěvy tak zatím není známý. Bývalý premiér úřednické vlády Zemana podpořil před druhým kolem prezidentských voleb, byť jej před tím kritizoval. Nyní se Fischer potýká se splácením peněz za kampaň, zbývá mu splatit přes pět milionů korun, píše iDnes.cz.

Související

Miroslav Kalousek

Česko musí škrtat, jinak zbankrotuje, řekl Kalousek. Rusnok navrhl zmrazení důchodů

Schválený schodek letošního státního rozpočtu ve výši 295 miliard Kč neodpovídá realitě a bude výrazně vyšší, shodli se v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce bývalí ministři financí. Předpokládané příjmy rozpočtu budou podle nich nižší o desítky miliard korun, například z tzv. windfall tax nebo z prodeje emisních povolenek. Tvrdí, že Česko musí začít škrtat, jinak mu hrozí bankrot, a řešení vidí například ve zmrazení nákladů na platy státních zaměstnanců nebo na důchody.
Miloš Zeman

Zeman přiznal, že chtěl Česko přiblížit prezidentskému systému

Při jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka v roce 2013 šlo o snahu posunout Českou republiku k prezidentskému systému, řekl v televizi CNN Prima News v Partii Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman. Končící prezident se domnívá, že po schválení přímé volby prezidenta by měly být rozšířeny kompetence hlavy státu.

Více souvisejících

Jiří Rusnok (guvernér ČNB) Ministerstvo kultury Jan Fischer

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy