Fischer má problém dál: Typické praní peněz, tvrdí policejní expert

Praha - Devět dní trvalo Ladislavu Drábovi, než doložil, že měl dost peněz na sponzoring Jana Fischera. Stále však nevíme, jestli Fischerovy dluhy splatil skutečně on. Bankovní výpis, který Dráb zveřejnil, totiž nejasnosti nerozptýlil. Spíš je rozmnožil, píše server Lidovky.cz.

Pochybnosti vzbudilo poněkud nelogické Drábovo počínání. Peníze vložil na Fischerův účet v hotovosti. To znamená, že je do banky přinesl v tašce, místo aby je poslal bezhotovostním převodem. "Je to běžně používaný způsob praní peněz. Zákon to dovoluje a skutečný původ té hotovosti po tomto převodu dopátráte už jen těžko," řekl k tomu už dřív bývalý policejní expert Kamil Kouba.

Většinu peněz Dráb vybral z účtu už během roku 2012 (15 výběrů). Letos si do banky přišel jen pro 1,1 milionu korun (3 výběry). Poprvé přitom dal peníze Fischerovi až 5. dubna, kdy na volební konto vložil 2,9 milionu korun.

Jinými slovy: pokud šlo opravdu o jedny a ty samé peníze, ležely Drábovi několik měsíců doma. Nejen experti na praní špinavých peněz nad takovým postupem kroutí hlavou. Přidávají se i finanční poradci. I kdyby peníze nechal na firemním účtu, což je nejméně efektivní způsob zhodnocení financí, vyneslo by mu to další desetitisíce.

Dráb všechny otazníky odbyl slovy: "Vždy jsem disponoval větší finanční hotovostí. Možná se to někomu nemusí líbit, ale já prostě takový jsem."

Podnikatel ani neobjasnil, proč peníze nepřinesl na Fischerův účet najednou, když mu doma zbytečně ležely a (druhou sumu - 1,34 milionu korun - vložil až 8. července, tedy přesně v den, kdy se neúspěšný prezidentský kandidát dohodl s premiérem Jiřím Rusnokem).

Fischer dluhy z kampaně splatil několik měsíců po uplynutí zákonné lhůty. Nejasnosti kolem peněz, kterými pohledávky uhradil, ministr považuje za dostatečně vysvětlené. Ministr financí o rezignaci neuvažuje, rozhodnutí je však podle něj v rukou premiéra Jiřího Rusnoka.

"Financování prezidentské kampaně Jana Fischera bylo zcela v souladu s platnými zákony České republiky. Veškeré vznesené nejasnosti ohledně finančních darů na jeho transparentním účtu byly oslovenými sponzory dostatečně vysvětleny," uvedl jeho mluvčí Ondřej Šrámek.

Fischer ale čelil pochybnostem nejen o původu peněz, ale i ohledně toho, že se mu půl roku trvající dluhy podařilo vyřešit až téměř souběžně se získáním vládní funkce. Podle ministra za průtahy stála obava sponzorů, z tlaku, kterému by mohli být vystaveni. Další pochyby veřejnosti se týkaly toho, že může nyní být kvůli darům jako ministr financí ovlivnitelný.

Fischer však podle Šrámka není svým sponzorům nijak zavázán. "Z výkonu své funkce ministra financí České republiky nebude činit kroky, které by mohly být vnímány jako konflikt zájmů, protislužba nebo jejich zvýhodňování. Jan Fischer si není vědom žádné agendy vlády, která by se týkala zájmů dárců jeho prezidentské kampaně," uvedl Šrámek.

Související

Jan Fischer

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit, než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Více souvisejících

Jan Fischer Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy