Fischer má problém dál: Typické praní peněz, tvrdí policejní expert

Praha - Devět dní trvalo Ladislavu Drábovi, než doložil, že měl dost peněz na sponzoring Jana Fischera. Stále však nevíme, jestli Fischerovy dluhy splatil skutečně on. Bankovní výpis, který Dráb zveřejnil, totiž nejasnosti nerozptýlil. Spíš je rozmnožil, píše server Lidovky.cz.

Pochybnosti vzbudilo poněkud nelogické Drábovo počínání. Peníze vložil na Fischerův účet v hotovosti. To znamená, že je do banky přinesl v tašce, místo aby je poslal bezhotovostním převodem. "Je to běžně používaný způsob praní peněz. Zákon to dovoluje a skutečný původ té hotovosti po tomto převodu dopátráte už jen těžko," řekl k tomu už dřív bývalý policejní expert Kamil Kouba.

Většinu peněz Dráb vybral z účtu už během roku 2012 (15 výběrů). Letos si do banky přišel jen pro 1,1 milionu korun (3 výběry). Poprvé přitom dal peníze Fischerovi až 5. dubna, kdy na volební konto vložil 2,9 milionu korun.

Jinými slovy: pokud šlo opravdu o jedny a ty samé peníze, ležely Drábovi několik měsíců doma. Nejen experti na praní špinavých peněz nad takovým postupem kroutí hlavou. Přidávají se i finanční poradci. I kdyby peníze nechal na firemním účtu, což je nejméně efektivní způsob zhodnocení financí, vyneslo by mu to další desetitisíce.

Dráb všechny otazníky odbyl slovy: "Vždy jsem disponoval větší finanční hotovostí. Možná se to někomu nemusí líbit, ale já prostě takový jsem."

Podnikatel ani neobjasnil, proč peníze nepřinesl na Fischerův účet najednou, když mu doma zbytečně ležely a (druhou sumu - 1,34 milionu korun - vložil až 8. července, tedy přesně v den, kdy se neúspěšný prezidentský kandidát dohodl s premiérem Jiřím Rusnokem).

Fischer dluhy z kampaně splatil několik měsíců po uplynutí zákonné lhůty. Nejasnosti kolem peněz, kterými pohledávky uhradil, ministr považuje za dostatečně vysvětlené. Ministr financí o rezignaci neuvažuje, rozhodnutí je však podle něj v rukou premiéra Jiřího Rusnoka.

"Financování prezidentské kampaně Jana Fischera bylo zcela v souladu s platnými zákony České republiky. Veškeré vznesené nejasnosti ohledně finančních darů na jeho transparentním účtu byly oslovenými sponzory dostatečně vysvětleny," uvedl jeho mluvčí Ondřej Šrámek.

Fischer ale čelil pochybnostem nejen o původu peněz, ale i ohledně toho, že se mu půl roku trvající dluhy podařilo vyřešit až téměř souběžně se získáním vládní funkce. Podle ministra za průtahy stála obava sponzorů, z tlaku, kterému by mohli být vystaveni. Další pochyby veřejnosti se týkaly toho, že může nyní být kvůli darům jako ministr financí ovlivnitelný.

Fischer však podle Šrámka není svým sponzorům nijak zavázán. "Z výkonu své funkce ministra financí České republiky nebude činit kroky, které by mohly být vnímány jako konflikt zájmů, protislužba nebo jejich zvýhodňování. Jan Fischer si není vědom žádné agendy vlády, která by se týkala zájmů dárců jeho prezidentské kampaně," uvedl Šrámek.

Související

Jan Fischer

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit, než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Více souvisejících

Jan Fischer Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí

V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

včera

včera

včera

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

včera

včera

včera

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy