Praha - Předčasné volby se každým dnem blíží. Víte koho budete volit? Možná vám pomůže přehled, ve kterém se můžete podívat na aktivitu poslanců, kteří byli ve Sněmovně poslední tři roky.
V našem přehledu najdete informace o tom, kdo nejčastěji překládal zákony a kdo jich předložil nejméně. Kdo často mluvil a kdo se k řečnickému pultíku vůbec neodvážil? Našli se i takoví, kteří za celou dobu ve Sněmovně neřekli svým kolegům jedinou větu.
Největším předkladatelem zákonů se stal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Celkově jich podal ke schválení osmdesát. Mezi nimi například novelu o dani z nemovitosti či novelu o státních svátcích. Druhé místo obsadil Jan Chvojka z České strany sociálně demokratické. Na rozdíl od Kalouska však byla velká část jeho návrhů zamítnuta už při prvním čtení. Podrobnou statistiku zpracoval portál ihned.cz.
Druhou kategorií je počet pronesených projevů. Největším řečníkem se stala Miroslava Němcová. Zásadním projevem byl ten k rozpuštění Poslanecké sněmovny, které předsedala. Naopak mezi nejméně aktivní patří například Štěpánka Fraňková z Věcí Veřejných. V seznamu najdeme i Romana Pekárka, který si nyní odpykává pětiletý trest za korupci.
Také exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) práce ve sněmovně pravděpodobně příliš nebavila. Vypovídá o tom statistika z Poslanecké sněmovny. Drobil je nejméně aktivní poslanec. V plénu řečnil málo, ministry neinterpeloval, předložil pouze tři zákony a padesáti procent hlasování se vůbec neúčastnil.
"Tahle statistika vůbec o ničem nevypovídá, je to velmi zkreslený pohled. Nemám potřebu před ostatními řečnit pouze proto, abych byl vidět v televizi. A interpelace? Je přece jasné, že koaliční poslanci své ministry neinterpelují, to je výsada opozice," vysvětluje Pavel Drobil.
Mezi desítkou nejméně aktivních poslanců se objevil i další bývalý ministr Nečasova kabinetu - Jiří Besser z TOP 09, který byl sice hlavním vyjednavačem státu s církvemi o majetkovém vyrovnání, ve sněmovně o tom ale téměř nepromluvil. Drtivá většina jeho 18 vystoupení před poslanci přesto byla z doby, kdy byl ministrem, po odchodu z funkce se odmlčel.
Jen velmi málo aktivní byl také jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek, který pravidelně vede tabulku nejčastěji chybějících poslanců - neúčastnil se 65 procent hlasování. Od titulu nejméně pracovitého poslance ho ale uchránil fakt, že má na svém kontě hned třicítku projevů a dvacet předložených zákonů. I když "jeho" jsou jen dva, ke zbývajícím se spíš přidal.
Poslanecká sněmovna byla rozpuštěna v úterý 20. srpna. Prezident Miloš Zeman pak následovně ohlásil datum předčasných voleb. Ty se budou konat 25. a 26. října.
Související
Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů
Koalice s ODS? Babiš řekl, s kým chce po volbách vládnout
Poslanecká sněmovna , Pavel Drobil
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 54 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák