Poslanci k ničemu: Tito si to ve sněmovně jen odseděli. Podívejte se

Praha - Předčasné volby se každým dnem blíží. Víte koho budete volit? Možná vám pomůže přehled, ve kterém se můžete podívat na aktivitu poslanců, kteří byli ve Sněmovně poslední tři roky.

V našem přehledu najdete informace o tom, kdo nejčastěji překládal zákony a kdo jich předložil nejméně. Kdo často mluvil a kdo se k řečnickému pultíku vůbec neodvážil? Našli se i takoví, kteří za celou dobu ve Sněmovně neřekli svým kolegům jedinou větu.

Největším předkladatelem zákonů se stal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Celkově jich podal ke schválení osmdesát. Mezi nimi například novelu o dani z nemovitosti či novelu o státních svátcích. Druhé místo obsadil Jan Chvojka z České strany sociálně demokratické. Na rozdíl od Kalouska však byla velká část jeho návrhů zamítnuta už při prvním čtení. Podrobnou statistiku zpracoval portál ihned.cz.

Druhou kategorií je počet pronesených projevů. Největším řečníkem se stala Miroslava Němcová. Zásadním projevem byl ten k rozpuštění Poslanecké sněmovny, které předsedala. Naopak mezi nejméně aktivní patří například Štěpánka Fraňková z Věcí Veřejných. V seznamu najdeme i Romana Pekárka, který si nyní odpykává pětiletý trest za korupci.

Také exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) práce ve sněmovně pravděpodobně příliš nebavila. Vypovídá o tom statistika z Poslanecké sněmovny. Drobil je nejméně aktivní poslanec. V plénu řečnil málo, ministry neinterpeloval, předložil pouze tři zákony a padesáti procent hlasování se vůbec neúčastnil.

"Tahle statistika vůbec o ničem nevypovídá, je to velmi zkreslený pohled. Nemám potřebu před ostatními řečnit pouze proto, abych byl vidět v televizi. A interpelace? Je přece jasné, že koaliční poslanci své ministry neinterpelují, to je výsada opozice," vysvětluje Pavel Drobil.

Mezi desítkou nejméně aktivních poslanců se objevil i další bývalý ministr Nečasova kabinetu - Jiří Besser z TOP 09, který byl sice hlavním vyjednavačem státu s církvemi o majetkovém vyrovnání, ve sněmovně o tom ale téměř nepromluvil. Drtivá většina jeho 18 vystoupení před poslanci přesto byla z doby, kdy byl ministrem, po odchodu z funkce se odmlčel.

Jen velmi málo aktivní byl také jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek, který pravidelně vede tabulku nejčastěji chybějících poslanců - neúčastnil se 65 procent hlasování. Od titulu nejméně pracovitého poslance ho ale uchránil fakt, že má na svém kontě hned třicítku projevů a dvacet předložených zákonů. I když "jeho" jsou jen dva, ke zbývajícím se spíš přidal.

Poslanecká sněmovna byla rozpuštěna v úterý 20. srpna. Prezident Miloš Zeman pak následovně ohlásil datum předčasných voleb. Ty se budou konat 25. a 26. října.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Pavel Drobil

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy