Praha - Romskou problematiku by měl mít podle exministra pro lidská práva Michaela Kocába na starosti člen vlády, ne jen vládní zmocněnec. Měl by tak silnější pozici a větší slovo při prosazování opatření ke zlepšení situace. Kocáb to řekl ČTK. Podle něj se stav jinak k lepšímu nezmění, naopak se může dál zhoršovat. Narážel tak třeba na nedávné protiromské pochody, které se konaly v různých místech Česka.
"V této oblasti (romské problematiky) by měl být velesilný zmocněnec, nejlépe ministr (pro lidská práva). Problematiku může dostat i jiný ministr do gesce. Měl by to být ale ústavní činitel," je přesvědčen Kocáb. Podle něj ministr může na zasedání kabinetu každý týden přispívat k prosazení změn.
Nynější situaci exministr hodnotí jako kritickou. K protiromským pochodům extremistů se přidávali i ostatní obyvatelé. Dav pak často směřoval k domům, kde bydlí Romové. Zabránila mu v tom policie. "Co už by potom jinak mělo být kritické, když už možná teče krev a musejí zasahovat obrovské policejní kordony. Nic dalšího takového v této oblasti nemáme," dodal Kocáb.
V ČR je podle odhadů asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v ghettech. Většina dospělých je tam bez práce, rodiny jsou závislé na dávkách, bují lichva. Děti končívají ve "zvláštních školách", uzavírají si tak prakticky cestu k lepšímu vzdělání a uplatnění. Podle několik let staré analýzy bylo takových chudinských čtvrtí a domů v Česku 300, podle expertů jich zhruba stovka přibyla.
"Čím bude slabší role zmocněnce, když už nemáme ministra, tím menší naděje bude na to, že se ze strany státního aparátu objeví nějaké pozitivní a efektivní kroky. A pokud zmocněnec je slabý, tak nemůžeme chtít žádné zlepšení," řekl Kocáb. Kritizoval dosavadní vládní zmocněnkyni Moniku Šimůnkovou. Podle něj je "téměř neviditelná" a není jasné, co vlastně pro zlepšení situace podnikla.
Kocáb byl od ledna 2009 do března 2010 ministrem pro lidská práva ve vládách Mirka Topolánka (ODS) a Jana Fischera. Od dubna do září 2010 pak byl vládním zmocněncem, z postu ho odvolala Nečasova vláda. Kocábovou nástupkyní se stala právě Šimůnková. Dnes ji šéf úřadu vlády odvolal z čela vládní lidskoprávní sekce, zmocněnkyní zůstává.
Podle Kocába je podstatné i to, aby zmocněnec problematické oblasti navštěvoval a byl tam vidět. "Lidé poznávají, že se o ně někdo stará. Naděje a vzájemná důvěra je to, co může pomoci. Romové musí mít naději, že se jejich situace bude zlepšovat, a důvěru ve stát a ve společnost, že ta to chce. Pokud je to obráceně, tak nevidím šanci," řekl exministr.
Související
Babiš v reakci na Kocába řekl, že od vstupu do politiky dal všechny příjmy nadaci. Výše jeho majetku ale stále roste
Kocáb o finále prezidentské volby: Vítěz rozdělí společnost víc než Klaus a Zeman
Michael Kocáb , Romové , Monika Šimůnková (Vládní zmocněnkyně pro lidská práva)
Aktuálně se děje
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
včera
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
včera
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
1. května 2026 21:57
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
1. května 2026 21:05
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.
Zdroj: David Holub