Češi mají jasno. Podívejte se, který z politiků je nejvíc populární

Praha - V žebříčku popularity lídrů stran kandidujících v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jsou nejvýše Tomio Okamura, Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka, které hodnotí příznivě téměř polovina občanů. Kolem třetiny lidí má příznivý názor na Karla Schwarzenberga, Ondřeje Lišku, Miroslavu Němcovou, Vojtěcha Filipa a Pavla Bělobrádka. Popularita žádného z ostatních lídrů nepřesahuje čtvrtinu populace. Většinu lídrů menších politických stran veřejnost příliš nezná, říká průzkum agentury STEM.

Na čele žebříčku jsou tři lídři, na něž má příznivý názor téměř padesát procent občanů: Tomio Okamura (Úsvit přímé demokracie T.O.), Andrej Babiš (ANO) a Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jde tedy jednak o dlouhodobě poměrně populárního předsedu nejsilnější strany, která je favoritem na vítězství ve volbách, jednak o předsedy dvou subjektů, jejichž podpora mezi občany v posledních dnech a týdnech zřetelně stoupá. Na jejich popularitu upozornil už zářijový výzkum STEM.

Další skupinu lídrů tvoří ti, jejichž popularita se pohybuje kolem třetiny populace. Patří sem lídři bývalých koaličních stran Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Miroslava Němcová (ODS), dále předsedové dvou stran, které se v posledních volbách do sněmovny nedostaly – Ondřej Liška (Strana zelených) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) – a také předseda KSČM Vojtěch Filip. U všech těchto politiků jsou podíly nepříznivých názorů zřetelně vyšší než procenta pozitivních, přičemž příznivější je tento poměr u O. Lišky a P. Bělobrádka.

Výrazně nepříznivý poměr negativních a pozitivních hodnocení je charakteristický pro dva politiky na dalších místech, Janu Bobošíkovou (Hlavu vzhůru) a Jiřího Paroubka (nekandidujícího předsedu NS-LEV 21). K této skupině lze přiřadit i Petra Cibulku (Volte pravý blok) a Tomáše Vandase (DSSS), oba jsou však více než třetině občanů neznámí.

Všechny zbývající lídry stran a hnutí naprostá většina občanů nezná a mezi těmi, kteří je znají, převažují negativní názory nad příznivými. Za relativně známější lze považovat Z. Štengla (SPOZ), P. Hanniga (Suverenita), M. Tancoše (Romská dem. strana), P. Macha (Svobodní), I. Bartoše (Piráti) a V. Srba (Koruna Česká), které nezná kolem 60 % populace, ostatní nejsou známi zhruba 70 procentům.

Související

Odvolil i prezident Miloš Zeman

Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj

Moskva/Praha - V České republice se blíží prezidentské volby. Jejich první kolo odstartuje už druhý lednový pátek. Průzkumy pro první kolo favorizují dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Je tu však někdo, kdo o obhajobě stávající hlavy státu vůbec nepochybuje. Ruský server "URA.ru" přišel k šokujícím závěrům, díky kterým se stal při posledních volbách v roce 2013 Miloš Zeman prezidentem. Navíc dodává, že se situace bude opakovat.
Předčasné volby do Sněmovny 2013

To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO

Praha - Jaromír Dušomír, můj hlas je zelenej, ahóóóój. To je jen několik hlášek, které se po předčasných volbách v minulém roce staly legendárními. Díky videu z dílny Institutu politického marketingu můžete na ty nejlepší kousky z dílen jednotlivých stran a hnutí.

Více souvisejících

Volby 2013 Tomio Okamura Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy