Okamura to schytal: Proč je rasista? "Duce" Mussolini jako vzor?

Bratislava/Praha - Senátor a lídr hnutí Úsvit Tomio Okamura se před nadcházejícími volbami do Sněmovny snaží ostatní politiky překonat nejen sociálním, ale i nacionálním populismem a šovinismem. Napsal to dnes slovenský list Sme, podle kterého Okamura v minulosti hájil rasisty a nacionalisty a také prohlásil, aby si Romové vytvořili vlastní stát.

"Tím, že je rasističtější než ostatní, u svých přívrženců kompenzuje vlastní původ, který by jinak mohl právě tento typ voličů odradit," uvedl deník. Okamura se narodil v Tokiu, jeho otec má japonsko-korejský původ.

Politik a podnikatel je podle slovenského listu jen důkazem toho, že velká část českých voličů touží po nějakém spasiteli a při jeho marném hledání sahá po stále extrémnějších nabídkách. Tato část voličů je už tak zoufalá, že se vzdává i vlastních dřívějších předsudků týkajících se 'cizích' či v rovnostářské české společnosti hluboce zakořeněné nedůvěry k bohatým podnikatelům," soudí komentátor.

Tomio Okamura si hraje na diktátora. Možná poslechl hlasu svých čtenářů a pokouší se vyhrabávat z říše mrtvých šéfa italských fašistů. Slova Benita Mussoliniho se čím dál více podobají hláškám zlínského senátora. Jeho poslední perla: "Poslanců je zbytečně moc a stojí nás zbytečně moc peněz" se nadmíru podobá verbálnímu projevu Duceho při zakládání Velké fašistické rady, která od roku 1928 převzala řízení státu, píše server hrebenar.eu.

Za několik málo dnů začnou parlamentní volby a stále více lidí akceptuje princip silné ruky, aníž by s sami uvědomili, co všechno taková vláda znamená. Politik úsvitářského hnutí posílá na výsluní nejrůznější extrémisty, o nichž se snaží hovořit jako o nové síle lepší demokracie. Přitom například Moravané nejsou nic jiného, než další extrémisté v řadě, o nichž se z historie běžně ví, že měli spojení s neonacistickou a jinou ultranacionální sebrankou.

Okamura chce snižovat počty poslanců na úroveň zaniklých krajů. Rakousko, které má o dva miliony obyvatel méně než Česká republika, má 183 poslanců. Je Česká republika tolik odlišná od sousedního Rakouska? 200 poslanců není moc. Možná by se dalo hovořit o zavedení lichého počtu na 199 kvůli možným plichtám, které následně vznikají kvůli sudému počtu zákonodárců.

Související

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".
Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

Více souvisejících

Tomio Okamura Volby 2013

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy