ANO má starosti, náhradník za Bačiaka může být problém

Praha - Šéf krajského hnutí ANO na Vysočině Jan Sobotka ve čtvrtek řekne, zda přijme nebo odmítne poslanecký mandát. ČTK to řekla mluvčí strany Radka Burketová. Klub ANO Sobotku v úterý vyzval, aby mandát nepřijímal kvůli dluhu na daních a zdravotním pojištění. Podnikatel Sobotka je náhradníkem za Miloslava Bačiaka, který se mandátu minulý týden vzdal.

Sobotka zatím odmítl spekulovat o výsledku jednání, bez odpovědi nechal i otázku na jeho další členství v hnutí a funkci krajského předsedy ANO na Vysočině. Přesný termín čtvrteční schůzky podle něj ještě nebyl stanoven. "Budeme to řešit až podle našeho denního rozvrhu, jsme oba vytížení," řekl dnes Sobotka ČTK.

"My jsme hnutí, které od začátku jasně říká, že je potřeba nelhat. A my jsme to vyhodnotili tak, že pan Sobotka prohlásil, že nemá žádné závazky vůči státu, prohlašoval bezdlužnost a nebyla to pravda. Takže poslanecký klub hlasoval o návrhu usnesení, že vyzývá pana Sobotku, aby nepřijímal mandát," uvedla už v úterý místopředsedkyně hnutí Věra Jourová.

Pokud by Sobotka poslanecký mandát přijal, zůstal by podle zástupců ANO mimo poslanecký klub a hnutí.

Sobotka kandidoval jako třetí na kandidátce ANO na Vysočině. Druhý Bačiak složil mandát, protože se už před volbami ukázalo, že zamlčel svou minulost politruka a údajně i titul RSDr., udělovaný komunisty. 

Titul RSDr. figuruje u Bačiakova jména na webových stránkách obchodního rejstříku, kde jsou autorizované dokumenty firmy HB Gran s.r.o. Bačiak však držení titulu odmítá a tvrdí, že jde o překlep. Článkem o jeho minulosti politruka byl prý hrubě očerněn. "Je velice pravděpodobné, že to na mě někdo napsal ze vzteku," řekl Reportérům ČT. Jenže jeho působení jako politruka potvrzuje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek: "Z osobního spisu vyplývá, že pan Bačiak v armádě působil nejprve jako technik u vrtulníků, posléze jako pilot vrtulníku, a končil jako zástupce velitele pro politické věci." Což je jinými slovy politruk.

"Zástupce pro politické věci se staral v celém tom útvaru o politickou stránku činnosti. To znamená o stranické a politické školení, tzv. politické školení mužstva, o kulturní činnost nebo o morálku vojáků. Měl vychovávat k věrnosti komunistické straně, společenskému zřízení a dokonce i k tzv. třídní nenávisti proti nepříteli," vysvětluje vědecký pracovník Vojenského historického ústavu Prokop Tomek.

Miloslav Bačiak měl u svého jména na kandidátní listině uvedeno, že je biolog, vysokoškolský pedagog, docent, doktor přírodních věd a titul PhD. Tato sbírka titulů může podle politologa Tomáše Lebedy některé voliče přitáhnout. Jenže ve veřejně dostupných zdrojích není o Bačiakovi jako odborníkovi jediná zmínka, píše CT24. "Pokud si zkusíme vyhledat jméno pana Bačiaka, tak nám nenaskakují žádné odborné články, nenaskakují ani nějaké rozvrhy hodin, které běžně se objeví, nenaskakují třeba konzultační hodiny," konstatuje předsedkyně vysokoškolské Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Související

Andrej Babiš (ANO)

Nové průzkumy ukázaly, jak velká je dominance ANO na politické scéně

Podle aktuálních volebních průzkumů by hnutí ANO Andreje Babiše s výrazným náskokem vyhrálo říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi mu přisuzuje 35,5 procenta hlasů, zatímco podle průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News by ANO získalo 32,1 procenta. Druhá by v obou průzkumech skončila ODS s 14,5 procenta podle Kantaru a 14,2 procenta podle STEM. Na třetím místě výrazně posílilo hnutí STAN, které by získalo 13 procent (Kantar) a 10,6 procenta (STEM). 

Více souvisejících

Hnutí ANO Miloslav Bačiak Věra Jourová

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 52 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy