Přestřelka ve sněmovně: Politici se do sebe pustili kvůli rozpočtu

Praha - Pokud vznikne koaliční vláda s ANO, bude chtít hnutí Andreje Babiše vytvořit rezervu státního rozpočtu zavázáním zhruba deseti procent provozních výdajů. Babiš to dnes řekl novinářům. Rezerva, o které chce Babiš diskutovat hned na prvním jednání případné koaliční vlády, by podle něj mohla činit sedm až 12 miliard korun.

Podle propočtů dnešních Lidových novin by rezerva vytvořená novou vládou mohla být až 25 miliard korun. Peníze by koalice mohla použít například na valorizaci penzí.

"Řekli jsme si, že hned na prvním zasedání vlády uděláme rozpočtovou rezervu a dostaneme se možná na 100 miliard, o kterých tady pléduje opozice," řekl novinářům Babiš. Vytvoření rezervy chce dát ANO i do koaliční smlouvy.

Babiš uvedl, že ANO návrh rozpočtu podpoří. Materiál, který má více než 900 stran, ale Babiš číst nebude. Chce se spolehnout na informace, které členové rozpočtového výboru dostali od náměstka ministra financí Jana Gregora. "Nebudu ho (rozpočet) číst, proč bych ho četl? Jak mám číst 900 stran, skládat vládu a ještě stavět tým na vyjednávání. Mám na to lidi. Snad náměstek ministra ví, co říká," uvedl Babiš.

Jan Fischer se nad Babišovým přístupem pozastavil. Sám prý v posledních měsících věnoval státnímu rozpočtu 70 až 80 procent svého pracovního času. "Detail samozřejmě je na těch odbornících, ale mně dalo hodně práce si udělat i ten celkový obrázek, rámec, seznámit se s těmi návrhy, které byly předtím, seznámit se s časovými řadami," řekl novinářům s tím, že je strašně důležité, aby uměl pochopit logiku a kontext.

Ve sněmovně se dnes v debatě nad rozpočtem strhla slovní přestřelka. "Zákonné opatření jsme museli pod diktátem času nuceni přijmout, aniž bychom byli schopni přečíst tisíce stránek. To je z dílny pana Kalouska, který nás donutil k tomu, abychom povrchním způsobem schvalovali zákon, bez kterého, jak jsme se všichni shodli, vzniknul s vysokou pravděpodobností k prvnímu lednu 2014 chaos," řekla Helena Válková (ANO).

"Pokud sem někdo přišel s tím, že nebude počítat s tím, že bude řádně projednávat tak zásadní dokument, jako je zákon o státním rozpočtu, tak tady nemá co dělat. Dokument má 936 stran a tisíce stran za jednotlivé kapitoly – načíst to od 27. listopadu do 19. prosince je velmi obtížné. Projednat se to prostě nedá. Harmonogram není reálný," upozornil Adolf Beznoska (ODS).

"Kdyby hrozila katastrofa, možná tady zažijeme stav legislativní nouze, pak musíme vážit rychlost před kvalitou vyjednávání. Ale před takovou situací, kolegové, nejsme. Když si to dáme na 14 dní, tak říkáme veřejnosti: Formálně to schválíme, podepíšeme, chceme to mít z krku, nechceme makat, chceme to pouze schválit," podotkl Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Je dojemné s jakou péčí se ODS a TOP 09 starají o stabilitu a přípravu státního rozpočtu. Byli jste to vy (ODS a TOP 09), kdo uváděl celý stát a podnikatele do totální nejistoty – ještě v polovině prosince se nevědělo, jaká bude sazba DPH. Zameťte si před vlastním prahem," prohlásil na adresu bývalé koalice Michal Hašek z ČSSD.

Související

Peníze, ilustrační foto

Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet České republiky uzavřel rok 2024 s deficitem ve výši 271,4 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 17,1 miliardy korun. Proti schválenému plánu byl výsledek lepší o 10,6 miliardy korun. Vláda premiéra Petra Fialy tak třetí rok po sobě nejen dodržela plánovaný deficit, ale dokonce jej snížila oproti schválenému návrhu. Tento výsledek byl dosažen díky lepšímu výběru daní a pojistného, a zároveň umírněnému růstu výdajů.
Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

Více souvisejících

státní rozpočet Andrej Babiš Jan Fischer

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 4 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 5 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy