ČSSD má nahnáno, stranu už brzy čeká další zkouška

Praha - Jedničkou kandidátky ČSSD pro volby do Evropského parlamentu by podle některých předních sociálních demokratů mohla být místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková. Ta by takovou nabídku s jednou podmínkou vzala, napsala dnes ČTK.

Sociální demokraté berou eurovolby velmi vážně, protože jejich výsledek může podle hlasů ze strany ukázat, jestli se podařilo zastavit nečekaný propad z loňského sněmovního hlasování. Špatný výsledek by navíc podle některých mohl stranu poznamenat před podzimními komunálními a senátními volbami. 

Tou by mohla být právě místopředsedkyně Senátu Gajdůšková, která je i díky své účasti ve vyjednávacích týmech o vládě i církevních restitucích veřejnosti známější než většina současných sociálnědemokratických europoslanců.

"Kdyby mi to bylo nabídnuto, neodmítla bych to s jedinou podmínkou, že současná europoslankyně z našeho kraje Olga Sehnalová bude také na volitelném místě," potvrdila dnes Gajdůšková ČTK, že o věci již přemýšlela. Později sice doplnila, že svoji roli vidí pořád více při projednávání evropských návrhů v národním Parlamentu, část sociálních demokratů ale připouští, že viditelných osobností, z nichž by se dal vybírat lídr kandidátky, není zdaleka tolik.

V minulosti se v souvislosti s vedením evropské kandidátky ČSSD nejčastěji mluvilo o Dienstbierovi. Právě pro něj se také po debatě v pondělí vyslovilo grémium největší parlamentní strany. Nakonec ale šéf strany Bohuslav Sobotka nominoval Dienstbiera na ministra pro lidská práva a rovné příležitosti a na šéfa legislativní rady vlády.

Volby druhé kategorie

Přestože ve Štrasburku i Bruselu téma nového složení jediné přímo volené instituce Evropské unie rezonuje už několik týdnů, v členských zemích je výběr europoslanců tradičně brán spíše jako „volby druhé kategorie". V předvolebních kampaních proto často dominují vnitropolitická témata.

Česká republika není v tomto směru žádnou výjimkou. Nadcházející eurovolby jsou navíc v Česku specifické tím, že se uskuteční jen několik měsíců po těch do Poslanecké sněmovny. Podle původního plánu se měly oboje volby uskutečnit ve stejném termínu, nicméně kvůli tomu, že se dolní komora Parlamentu na konci léta předčasně rozpustila, tomu tak nakonec nebude.

„V národních volbách voliči vědí, že mohou ovlivnit daně nebo důchody. Ve volbách do Evropského parlamentu ale nemají o tom, co vlastně ovlivňují, ponětí," vysvětlil na nedávné debatě „Co chystají politické strany?", kterou pořádal think-tank Evropské hodnoty, Pavel Šaradín, politolog z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého. I proto jsou podle něj evropské volby spíše volbami národními, které jsou navíc některými stranami interpretovány jako referendum o vládě, uvedl EurActiv.cz.

To potvrdil i ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský. Podle něj mají voliči jen minimální informace o činnosti jednotlivých europoslanců. Při samotných volbách tak mohou jen těžko zhodnotit, jak se poslanci v minulém volebním období stavěli ke konkrétním evropským otázkám a legislativám.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Alena Gajdůšková EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu dostal nůž na krk. Ganc chce nový plán pro Gazu, pohrozil demisí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dostal ultimátum od ministra a člena válečného kabinetu Bennyho Gance. Ganc v sobotu pohrozil demisí, pokud do 8. června nedojde k přijetí nového plánu války v Pásmu Gazy. Informovala o tom agentura AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy