Praha - Za svůj nejdůležitější úkol v české diplomacii by možný nový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) považoval zásadní změnu českého postoje a chování v EU. Podle něj si musí Česká republika vybudovat důstojnější pozici, než dosud má, posílit svůj vliv a uvědomit si konečně, že na dobrém fungování unie Česko závisí, neboť je s ní neoddělitelně spjato.
"Oslabování legitimity EU je hrozbou pro ČR," řekl v rozhovoru s ČTK Zaorálek, podle něhož si Praha už nemůže dovolit pasivně postávat. "Zatím jsme předvedli spánek," podotkl k dosavadnímu českému působení v EU. Soudí, že v evropském kurzu by mohl najít společnou řeč i s prezidentem Milošem Zemanem spíš než s jeho euroskeptickým předchůdcem Václavem Klausem.
Jednoznačněji se podle Zaorálka nová vláda bude muset vyjádřit k budoucímu přijetí společné měny euro. Termín vstupu do eurozóny vznikající kabinet podle něj nejspíš zatím nedá, ale bude chtít, aby se k euru vyjádřili odborníci a firmy.
"Rozhodnutí o přijetí jednotné měny bude rozhodnutím politickým," dodal nicméně Zaorálek. "Pokud se eurozóna bude konsolidovat, může se začít vzdalovat zemím mimo ni," varoval současně zahraničněpolitický expert ČSSD.Ve vztazích se sousedy vidí Zaorálek rezervy v kontaktech s Rakouskem, na to se hodlá zaměřit. Kritizoval v té souvislosti bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). "Je překvapivé, jak málo pro vzájemné vztahy udělal," řekl s ohledem na jeho život a vazby u jižního souseda.
S Německem, konkrétně mimo jiné se spolkovou zemí Bavorsko, naopak bývalá vláda Petra Nečase (ODS) vztahy ještě více zlepšila, míní Zaorálek. "Zde můžeme navázat," dodal.
Zahraniční selhání v minulosti
"To, co se děje v české zahraniční politice, může být oprávněným důvodem k obavám zejména při pohledu do historie. Je totiž zřejmé, že Češi mají opakovaně tendenci přeceňovat svůj vliv i význam v mezinárodním společenství. První republika skončila neslavně i proto, že česká zahraniční politika pod vedením Edvarda Beneše nedokázala vyjednat realistická spojenectví," myslí si politolog Jiří Pehe.
Nebo, řečeno jinak, vytvořená „spojenecká" pouta se nakonec ukázala příliš slabá. Ukázalo se, že na Československu, o němž Češi měli tak vysoké mínění, v Evropě nikomu příliš nezáleží.
Na špatného koně vsadila česká diplomacie i během druhé světové války a těsně po ní. Ač lze chápat Benešovo zklamání ze západních spojenců, příklon jeho exilové vlády k Sovětskému svazu se nám nakonec krutě vymstil.
Po válce existovala ještě jistá naděje, že by se mylnou sázku na Stalina mohlo podařit neutralizovat přijetím Marshallova plánu, ale i tehdy česká politika nakonec selhala, napsal politolog na svém webu pehe.cz.
O selhání lze mluvit i v období Pražského jara, kdy reformní komunistické vedení Československa získalo určitou míru nezávislosti na Moskvě. Bylo to opět zčásti mylné přesvědčení o světové výjimečnosti „socialismu s lidskou tváří", které vedlo k nerealistickým předpokladům, že Moskva nakonec vše nějak pochopí a Západ nenechá náš „světoborný" experiment padnout.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Ministr Zaorálek je hospitalizován v nemocnici
Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci
Lubomír Zaorálek , ministerstvo zahraničí , Jiří Pehe
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák