Právník rázně k politikům: Zemanovi neustupujte

Praha - Tento víkend uplyne rok od historicky první přímé volby prezidenta ČR. Volby se účastnilo celkem 9 kandidátů, vítězem se stal Miloš Zeman, který v březnu usedl na Pražský hrad.

Zklamání z neúspěchu v prezidentských volbách pocítil statistik a politik Jan Fischer. Od července 2013 je však ministrem financí v Rusnokově vládě, kterou by do konce ledna měla vystřídat nová vláda Bohuslava Sobotky. Po svém odchodu z vlády Fischer nastoupí do nové práce, uvedl rozhlas.cz. „Mám asi tři nabídky z privátního sektoru a něco ze státní správy. Ale první plán po odchodu z vlády je trochu si odpočinout, vzít si něco jako dovolenou," uvádí Fischer.

Táňa Fischerová se stále věnuje občanským aktivitám. Od hnutí ANO dostala nabídku, aby kandidovala na uvolněné místo ombudsmana. Nejspíš ale odmítne a tuto možnost přenechá bývalé disidentce Anně Šabatové.

Vladimír Franz se po prezidentských volbách věnuje tvůrčí a pedagogické činnosti. V současnosti uvažuje o založení občanské iniciativy.

Prezident Miloš Zeman zaujal (a popudil) svým výkladem Ústavy ČR. Naposledy napínal Česko, zda jmenuje novou vládu Bohuslava Sobotky. Podle právníka Jana Kysely mají být politici aktivní a nepřistupovat na to, co si prezident zamane. "Měli by ho vtlačovat do původní role, nepřikyvovat mu, ale spíše mu čelit," řekl Kysela. Kdyby Bohuslav Sobotka nebyl jmenován, nebo by prezident nevyhověl jeho návrhům, dají se podle Kysely kombinovat politické a právní donucovací prostředky. "Jestli to budoucí vláda prezidentovi toleruje, je to její věc," dodal.

Prezident se dle Kysely opírá o jednu větu, která je vložena do zcela jiného kontextu, uvedl web CT24. "Prezident není striktně vázán návrhem předsedy vlády na jmenování členů vlády, nicméně kontext věty říká, že klíčová je právě osoba premiéra," upozornil Kysela.

"Dále se prezident opírá o dvouvěté stanovisko ředitele Ústavu státu a práva Bárty, které platí v případě, že se někdo domnívá, že pět minut poté, co předseda vlády doručí seznam ministrů, je prezident povinen tyto lidi jmenovat. Prezident samozřejmě musí ověřit, jestli neexistují nějaké zákonné překážky. Může to trvat týden, ale ne déle," řekl Kysela.

Šéf ČSSD na jmenování premiérem čekal do včerejška 76 dnů, což je v historii České republiky zatím nejdelší doba, která uplynula od sněmovních voleb, aniž byl prezidentem jmenován nový ministerský předseda.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Miloš Zeman Jan Fischer

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

před 43 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

před 1 hodinou

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 7 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy