Mezinárodní organizace kritizují Zemana. Prezident jim vrací úder: Nebuďte pokrytci!

Praha – Třicet českých a světových nevládních organizací, které se zabývají lidskými právy, kritizují plánovanou návštěvu prezidenta Uzbekistánu Islama Karimova v České republice. Neziskovkám se nelíbí stav lidských práv v Uzbekistánu.

Nezisková organizace Člověk v tísni upozorňuje na to, že v Uzbekistánu dochází k mučení politických vězňů a děti i dospělí jsou nuceni k otrocké práci za malou nebo žádnou mzdu. Další kontroverzi vyvolává také to, že uzbecká vláda neumožnila nezávislé vyšetřování masakru stovek demonstrantů postřílených státní bezpečností, ke kterému došlo v městě Andžin v roce 2005.

„Oslovili nás kolegové z Human Rights Watch a uzbečtí disidenti, zda bychom jim pomohli protestovat proti cestě Karimova do Prahy. Stav lidských práv v Uzbekistánu nás zajímá, protože sledujeme celý postsovětský prostor a v mnoha zemích v regionu pracujeme. Sdílíme názor, že přijímání autoritářských vládců legitimizuje jejich režimy, které potlačují lidská práva. Detailněji se v tomto směru zabýváme Ázerbájdžánem a Běloruskem," uvedl Rostislav Valvoda, vedoucí východoevropských programů společnosti Člověk v tísni.

Neziskové organizace poslaly Zemanovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzvaly, aby při setkání s Karimovem požádal o vysvětlení vážného porušování lidských práv. Za posledních pět let se uzbecká hlava státu vydala do zemí Evropské unie jen dvakrát. V roce 2011 v Bruselu se s ním mnozí vysocí představitelé EU odmítli setkat.

„Uzbeckého prezidenta Islama Karimova pozval můj předchůdce a je věcí diplomatické zdvořilosti, že nový prezident přejímá závazky svého předchůdce," vysvětlil neziskovkám Zeman, podle kterého organizace neprotestovaly, když byl Klaus v roce 2004 v Uzbekistánu.

„Prezident Islam Karimov nedávno jednal s vysokými představiteli Evropské unie v Bruselu. Nevšiml jsem si, že byste protestovali proti této návštěvě. Spojené státy americké hodnotí Uzbekistán jako spojence v boji proti islámskému terorismu. Nevšiml jsem si, že byste proti tomuto americkému stanovisku protestovali," rýpnul si prezident v reakci na otevřený dopis a na závěr popřál neziskovým organizacím více informovanosti a méně pokrytectví.

Člověk v tísni se ale brání, že Klaus zemi navštívil ještě před andižanským masakrem, který dramaticky změnil pohled mezinárodní diplomacie na Uzbekistán.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman člověk v tísni lidská práva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy