ODS zuří: Ištvan je škůdce demokracie, kriminalizuje se politika

Praha - Obvinění expremiéra Petra Nečase (ODS) je pokusem o kriminalizaci politiky, při němž jde o demokratický politický systém a jeho pravidla hry. Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan v případu prokázal absolutní neznalost ústavního práva a stal se jednoznačně škůdcem demokracie. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) by měla řešit jeho budoucnost, prohlásili dnes na tiskové konferenci zástupci ODS.

"Tady už nejde o korupci, nejde ani o Petra Nečase, nejde o ODS, nejde o pravici a levici, ale teď už jde o demokratický politický systém a jeho pravidla hry. Dosazování do různých funkcí je součástí demokratické politiky, ať se nám to líbí, nebo ne," prohlásil šéf občanských demokratů Petr Fiala. Nelze podle něj dělat experimenty na lidech a obvinit expremiéra jen proto, abychom "nalezli odpověď na zásadní otázky celospolečenského významu", jak uvedlo olomoucké vrchní státní zastupitelství.

Právě šéf tohoto úřadu - vrchní státní zástupce Ivo Ištvan - se dnes stal terčem tvrdé kritiky ze strany ODS. "Pan Ištvan za dobu činnosti, co předvedl od června tohoto roku, prokázal absolutní neznalost ústavního práva, absolutní neznalost základních problémů demokracie, absolutní neznalost dělby moci," prohlásil exministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Válková by se podle něj měla okamžitě zabývat personální situací na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci. Ištvan se prý stal "jednoznačným škůdcem demokracie" a jako takový nemůže a nesmí vést tak podstatnou složku státní moci. Každým dnem, kdy pokračuje ve funkci, podle Blažka škodí státu.

Je to dobrá prevence, říká Sobotka

"Je to velmi tenká linie. Rozhodně bych si netroufal tvrdit, že Petr Nečas bude odsouzen za toto jednání," reagoval na obvinění expremiéra v Událostech, komentářích poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Považuje za logické, že pokud vyšetřovatelé a žalobci nechtějí přiznat chybu za dosavadní průběh kauzy, musejí ve věci pokračovat. Tejc ale váhá v otázce, že by z hlediska trestního práva věc dosahovala takové intenzity, aby se jednalo o korupční jednání.

I premiér Bohuslav Sobotka považuje kauzu za především politickou. Zda jde i o trestně-právní kauzu, musí podle něj rozhodnout nezávislý soud. Připomenutí kauzy trafikantů mu prý dává za pravdu v jeho úmyslu, aby personální nominace vlády do orgánů státních a polostátních firem neřešil pouze ministr sám, ale celý vládní personální výbor. "Myslím, že to bude dobrá prevence proti tomu, aby se kauza trafikantů mohla v budoucnu opakovat," plánuje Sobotka.

Že by se v Nečasově vytýkaném jednání dalo hledat úplatkářství, pochybuje i místopředseda ODS Jan Zahradil: "Přidělení nějakých funkcí v orgánech státní správy nebo společnostech se státní či polostátní účastí není možné hodnotit jako korupci." Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová vyšetřování celé věci pouze označila za "ne úplně standardní". Se svými kolegy očekává, jak se bude celá věc vyvíjet, uvedl web CT24.

Psali jsme: Měli by se politici začít bát? Obvinění Nečase je varování, říká ministryně
 

Související

Roman Kraus (ODS)

Náhle zemřel senátor Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.

Více souvisejících

ODS Pavel Blažek Ivo Ištvan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy