Senát odsoudil ruskou agresi, nejráznější byl Štětina /TOP 09/. Čtěte

Praha/Kyjev - Senátní zahraniční výbor dnes odsoudil ruskou vojenskou agresi na Ukrajinu, i když část jeho členů doporučovala zdrženlivé stanovisko. Podle některých členů výboru za ČSSD nepojede předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v půlce března na plánovanou návštěvu do Moskvy. Šéf horní komory to ale zatím nepotvrdil.

Výbor podle usnesení, které bylo nakonec přijato jednomyslně, "odsuzuje jasné porušení státní svrchovanosti a narušení územní celistvosti Ukrajiny a postup ruských ozbrojených sil označuje za akt agrese". Senátoři současně podpořili pondělní výzvu ministrů zahraničí EU ke stažení ruských vojsk z Krymu a k mírovému řešení krize. Doporučili pokračovat v jednání o přidružení Ukrajiny k EU.

Senátor Jaromír Štětina (za TOP 09) zůstal osamocen se svým návrhem, aby výbor doporučil Štěchovi zvážit či zrušit cestu do Moskvy. Štěch by tam měl jednat mimo jiné se zástupci horní komory ruského parlamentu, která o víkendu jednomyslně povolila vyslání ruských vojsk na Ukrajinu. Řada senátorů ale tuto výzvu označila za zbytečnou. "Já jsem dneska slyšel předsedu Senátu Milan Štěcha, že říká, že do Ruska nepojede," uvedl například Hassan Mezian (ČSSD). Podle Františka Bublana (za ČSSD) ale musí své rozhodnutí před zveřejněním nejprve oznámit ruské straně.

Štětina poznamenal, že Kreml rozumí jen dvěma věcem, a to řeči peněz a úderu pěstí do stolu. Podle senátora je čas opustit proslovy o znepokojení situací, přijmout razantní opatření typu společného vojenského cvičení na územích sousedících s Ruskem a "dát najevo tomu Kremlu, že prostě se nenecháme tahat za fusekli".

Co se děje na Ukrajině?

Ukrajinské politické strany Vlast bývalé premiérky Julie Tymošenkové a UDAR boxerského šampiona Vitalije Klička jsou v čele celostátního žebříčku voličských preferencí, který ukrajinská agentura Socis sestavila po dramatické změně vlády v Kyjevě. Strana regionů, do převratu hlavní politická síla v zemi, ztratila své pozice a propadla se na čtvrté místo.

Ukrajina by mohla začít jednat s věřiteli o restrukturalizaci svého dluhu v cizí měně. Podle agentury Reuters to řekl ukrajinský ministr financí Oleksandr Šlapak. Nevyloučil přitom pokračování spolupráce s Ruskem kvůli jeho finanční pomoci Ukrajině ve výši 15 miliard dolarů, uvádí iHned.cz.

Na charakter budoucích vztahů s mocným východním sousedem se ukrajinských voličů v jiném průzkumu ptala agentura Demokratická iniciativa. Ukázalo se, že spojení s Ruskem do jednoho státu si nepřeje 88 procent Ukrajinců. Nejvíc příznivců má integrace s Ruskem na Krymu, kde se pro renesanci svazového státu vyslovilo přes 40 procent dotázaných.

Do krymského Sevastopolu, který je pod kontrolou ruských okupačních vojsk a místních proruských radikálů, dorazily srbské posily. "Naším cílem je vyjádřit podporu srbského národa," řekl jejich vůdce Milutin Mališić novinářům. "U vás teď nastává stejná situace, jaká byla v Srbsku. Západ a EU financují opozici a vyprávějí, jak krásný je život v Evropě. Je to ale lež," uvedl srbský bojovník, který se i se svými pěti druhy účastnil bojů v Kosovu v roce 1999.

"Přijeli jsme na pozvání ruských kozáků. Za občanské války v Jugoslávii přijelo podpořit srbský národ mnoho ruských dobrovolníků," prohlásil Mališić. "Náš národ je menší, nemůžeme postavit tolik bojovníků. Naše láska k Rusku je ale veliká," ujistil novináře.

Související

Více souvisejících

Senát ČR Ukrajina Jaromír Štětina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy