Praha - Předseda Poslanecké sněmovny Jiří Hamáček zakázal minulý týden v prostorách komory prodej alkoholu během jednání. Podle glosy expremiéra Jiřího Paroubka, kterou poskytl serveru EuroZprávy.cz, toto rozhodnutí nezabrání některým politikům, aby si jej donášeli sami. Z pomyslné placatice jednoho politika ale unikl džin poněkud odlišného odéru.
"Rozhodnutí předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka o tom, že se v parlamentních prostorách nebude v den zasedání pléna sněmovny prodávat alkohol, vyvolalo kontroverzní reakce. V tiskové zprávě své strany LEV 21 jsem toto rozhodnutí ocenil jako krok správným směrem, i když jsem realisticky poznamenal, že to nezabrání donášce alkoholu a jeho konzumaci v poslaneckých kancelářích. Některým poslancům se však toto rozhodnutí nelíbilo, mezi jinými také Karlu Schwarzenbergovi.
Ten dokonce deklaroval, že když v parlamentní restauraci nedostane ani pivko, přinese si, když bude chtít, do sněmovny alkohol v placatici. Nevím, zda to mělo být marketingové připomenutí stylu jeho prezidentské kampaně, kdy obrážel hospody s heslem „Na pivo s Karlem!", nebo zda to mělo být „dopředné" alibi pro případný budoucí alkoholový poklesek 1. místopředsedy TOP09 Miroslava Kalouska. Jelikož pivo ani víno se v placatici nenosí, představil jsem si, jaký druh tvrdého alkoholu mohl mít kníže na mysli. Nevím proč, ale z nějakého důvodu mě napadl džin. Možná proto, že je na dálku cítit a že by proto mohl být zdrojem veselí v někdy nudném poslaneckém jednání.
Podstatně horší však je, že z placatice pana Schwarzenberga unikl odér jiného džinu, kterého tento politik vypustil do světa ještě jako ministr zahraničních věcí ČR. Je to džin kosovského separatismu a uznání samostatnosti Kosova některými členskými státy EU, mezi jinými i ČR. Již tento případ ukázal, že jednak selhává koordinace zahraniční politiky států EU, a že za druhé některé státy nepodlehly politickému mainstreamu NATO a EU a samostatnost Kosova dodnes neuznaly, mezi jinými i Slovensko.
V mezinárodní politice dosud měla – zjednodušeně řečeno – téměř vždy přednost zásada neměnnosti hranic vícenárodního státu před principem sebeurčení některé jeho národnostní části. A to prostě proto, že politická stabilita je velice důležitá a k sebeurčení může dojít pouze za podmínek stanovených mezinárodním právem, navíc zpravidla sankcionovaných rezolucí Rady bezpečnosti nebo Valného shromáždění OSN, popř. jiným aktem mezinárodního uznání. A tak, zatímco Slovensko osvědčilo smysl pro zásadovou politiku, Karel Schwarzenberg otočil na obrtlíku a podpořil gruzínskou vládu v jejím konfliktu s Ruskem a při odmítání separatistických snah proruských republik Abcházie a Jižní Osetie.
Dnes Karel Schwarzenberg dodatečně sklízí plody své politiky také na Krymu. Měl by se jednoznačně vyjádřit k tomu, zda má nebo nemá většina etnických Rusů na Krymu právo na sebeurčení (formou samostatnosti nebo připojením k jinému státu) stejně jako etničtí Albánci v Kosovu, nebo jako Osetinci a Abcházci v Gruzii. Autonomní krymský parlament o tom ostatně již hlasoval a výsledky ohlášeného referenda lze také téměř s jistotou předvídat.
Schwarzenbergův džin je totiž nebezpečným džinem nacionalismu. Na Krymu jeho sílu výrazně podpořila nacionalistická většina ukrajinského parlamentu v Kyjevě, když mezi prvními akty nové politické moci v souvislosti se sesazením dosavadního prezidenta Janukovyče v jakési revoluční euforii zrušila zákon, který dosud v regionech s ruskojazyčnou většinou umožňoval používání ruštiny jako druhého úředního jazyka. Za této situace není divu, že se ruskojazyčné obyvatelstvo cítí ohroženo ukrajinskými nacionalisty. Zrušení tohoto zákona byl prostě neuvážený akt, který pouze přilil oleje do ohně a Rusku dal záminku „k ochraně ruského obyvatelstva". Toto počínání ukrajinského parlamentu mi také připomnělo průběh vojenského převratu v Řecku v roce 1967, kdy „junta plukovníků" jedním ze svých prvních dekretů zakázala nošení minisukní. Opět projev jakési revoluční ideologie, tehdy pravicové, nyní nacionalistické.
Džin nacionalismu, který byl vypuštěn, se sotva podaří vrátit do jeho láhve, i když bych si to osobně velmi přál. Přál bych to však především všemu ukrajinskému lidu, který si podle mého názoru do budoucna zaslouží lepší úděl než ten, který se momentálně na Ukrajině rýsuje," píše ve zprávě pro EuroZprávy.cz předseda strany LEV 21 Jiří Paroubek
Související
Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem
Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby
Karel Schwarzenberg , Jiří Paroubek , Vláda ČR
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák