Schwarzenberg vypovídal kvůli Nagyové: Vem to čert, komentoval kauzu

Praha - Předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes vypovídal na policii ohledně kauz spojených s Janou Nagyovou, současnou manželkou expremiéra Petra Nečase (ODS). Novinářům po zhruba dvouhodinové výpovědi řekl, že nemá dojem nějakého posunu ve vyšetřování v případu údajného uplácení poslanců funkcemi. Kriminalisté se prý snaží potvrdit některé své teorie. V kauze již dříve vypovídal.

"Myslím, že je tu jen pevná vůle těm třem poslancům, respektive panu premiérovi (expremiérovi Nečasovi) něco dokázat," řekl novinářům. Je v tom podle něj "jistá urputnost" a "rozebírá se každé slovíčko". "Už mě to opravdu nezajímá, je to dávno za námi. Vem to čert," dodal Schwarzenberg.

V uplynulých dnech vypovídali v pražském sídle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) také Schwarzenbergův stranický kolega a exministr financí Miroslav Kalousek či někdejší místopředseda ODS Martin Kuba.

Vyšetřovatelé politikům kladli dotazy související s kauzou údajných trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu. V případu čelí obvinění Nečas, Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.

Samotnou trojici exposlanců původně žalobci rovněž vinili ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách. Její trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud, a Tluchoř se Šnajdrem a Fuksou tak nyní mají procesní postavení svědků.

Kauza údajného podplacení vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Občanští demokraté podali kvůli jeho obvinění ústavní stížnost. Někdejší šéfka Nečasova kabinetu Nagyová figuruje vedle kauzy údajných trafik také v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování bývalé Nečasovy ženy a v kauze údajného vyzrazování utajovaných zpráv Bezpečnostní informační služby.

Psali jsme:
Nečas se málem porval kvůli Nagyové, na místo musela ochranka Kalousek vypovídal kvůli údajným trafikám. Pomohl Nečasovi?
 

Výhodné trafiky pro vysloužilé nebo třeba nepohodlné politiky ovšem nejsou jen záležitostí poslední doby. Také vlády sociální demokracie jich mají na kontě celou řadu.

Nejkřiklavějším případem byl někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Odešel z resortu a stanul v čele Českých aerolinií, přestože s vedením takového podniku neměl žádné zkušenosti. Za jeho působení se prý měli zaměstnanci firmy dobře, podle některých názorů je ale neúměrný růst platů jedním z důvodů, proč ČSA nakonec skončily v tak velké ztrátě, uvedl Rozhlas.cz.

Jak "trafiky" vidí Transparency?

Pro právní posouzení případu se jako zásadní jeví otázka, zda může být přidělení funkce úplatkem. O tom, že výkon mandátu poslance je obstaráváním věci obecného zájmu není podle TI pochyb (může jím být též řízení sportovního utkání či zájem na řádných obchodních vztazích). 

Úplatkem se rozumí neoprávněná výhoda spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění uplácené nebo jiné osoby, a na kterou není nárok (§ 334 odst. 1 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, dále jen „TZ").

Jako první je nutno zdůraznit, že i práce (zahrnující jistě i povinnosti) může být úplatkem. Z hlediska TZ není relevantní, zda s úplatkem jsou spojeny další nároky na upláceného. Podstatné totiž je, že za jiných okolností by dotyčná osoba daný post nezískala. Zároveň se jedná dozajista o jiné zvýhodnění, pokud ne rovnou o přímé majetkové obohacení.

Druhá často zmiňovaná námitka se týká toho, že při zmenšení aktuálního příjmu upláceného nemůže jít o úplatek. Především s postem či funkcí není spojen jen plat či mzda, ale právě i jiné zvýhodnění (např. i vliv na rozhodování orgánů, přístup k vnitřním informacím), které může být úplatkem. Též však platí, že uplácený si nemusí být vědom konečných důsledků svých činů (snížení prospěchu). V určitou chvíli může hodnotit nabízenou variantu jako výhodnější. Konečně platí, že není rozhodující výše úplatku a v oblasti výkonu státní moci nelze tolerovat zásadně žádné úplatky, a to ani nepatrné hodnoty.

Třetí rovina kritiky směřuje k tomu, že výhoda není neoprávněná, pokud uplácený neporuší konkrétní ustanovení právního předpisu (např. nemůže vykonávat určitou funkci, protože nesplňuje nároky požadované zákonem či jiným předpisem). Tento výklad je zcestný, protože neoprávněnost výhody spočívá v tom, že na samotné její poskytnutí není právní nárok vyplývající z právního předpisu či obchodního vztahu (např. ve formě platu, platby za poskytnutou službu, provize z uskutečněného obchodu), stojí na webu transparency.cz.

Související

Karel Schwarzenberg

Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem

Karel Schwarzenberg byl významnou postavou, vlastencem a Evropanem, prohlásil vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn během dnešního pohřbu bývalého českého ministra zahraničí. Uvedla to rakouská média.

Více souvisejících

Karel Schwarzenberg ÚOOZ

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy