Praha - Předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes vypovídal na policii ohledně kauz spojených s Janou Nagyovou, současnou manželkou expremiéra Petra Nečase (ODS). Novinářům po zhruba dvouhodinové výpovědi řekl, že nemá dojem nějakého posunu ve vyšetřování v případu údajného uplácení poslanců funkcemi. Kriminalisté se prý snaží potvrdit některé své teorie. V kauze již dříve vypovídal.
"Myslím, že je tu jen pevná vůle těm třem poslancům, respektive panu premiérovi (expremiérovi Nečasovi) něco dokázat," řekl novinářům. Je v tom podle něj "jistá urputnost" a "rozebírá se každé slovíčko". "Už mě to opravdu nezajímá, je to dávno za námi. Vem to čert," dodal Schwarzenberg.
V uplynulých dnech vypovídali v pražském sídle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) také Schwarzenbergův stranický kolega a exministr financí Miroslav Kalousek či někdejší místopředseda ODS Martin Kuba.
Vyšetřovatelé politikům kladli dotazy související s kauzou údajných trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu. V případu čelí obvinění Nečas, Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.
Samotnou trojici exposlanců původně žalobci rovněž vinili ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách. Její trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud, a Tluchoř se Šnajdrem a Fuksou tak nyní mají procesní postavení svědků.
Kauza údajného podplacení vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Občanští demokraté podali kvůli jeho obvinění ústavní stížnost. Někdejší šéfka Nečasova kabinetu Nagyová figuruje vedle kauzy údajných trafik také v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování bývalé Nečasovy ženy a v kauze údajného vyzrazování utajovaných zpráv Bezpečnostní informační služby.
Psali jsme:Výhodné trafiky pro vysloužilé nebo třeba nepohodlné politiky ovšem nejsou jen záležitostí poslední doby. Také vlády sociální demokracie jich mají na kontě celou řadu.
Nejkřiklavějším případem byl někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Odešel z resortu a stanul v čele Českých aerolinií, přestože s vedením takového podniku neměl žádné zkušenosti. Za jeho působení se prý měli zaměstnanci firmy dobře, podle některých názorů je ale neúměrný růst platů jedním z důvodů, proč ČSA nakonec skončily v tak velké ztrátě, uvedl Rozhlas.cz.
Jak "trafiky" vidí Transparency?
Pro právní posouzení případu se jako zásadní jeví otázka, zda může být přidělení funkce úplatkem. O tom, že výkon mandátu poslance je obstaráváním věci obecného zájmu není podle TI pochyb (může jím být též řízení sportovního utkání či zájem na řádných obchodních vztazích).
Úplatkem se rozumí neoprávněná výhoda spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění uplácené nebo jiné osoby, a na kterou není nárok (§ 334 odst. 1 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, dále jen „TZ").
Jako první je nutno zdůraznit, že i práce (zahrnující jistě i povinnosti) může být úplatkem. Z hlediska TZ není relevantní, zda s úplatkem jsou spojeny další nároky na upláceného. Podstatné totiž je, že za jiných okolností by dotyčná osoba daný post nezískala. Zároveň se jedná dozajista o jiné zvýhodnění, pokud ne rovnou o přímé majetkové obohacení.
Druhá často zmiňovaná námitka se týká toho, že při zmenšení aktuálního příjmu upláceného nemůže jít o úplatek. Především s postem či funkcí není spojen jen plat či mzda, ale právě i jiné zvýhodnění (např. i vliv na rozhodování orgánů, přístup k vnitřním informacím), které může být úplatkem. Též však platí, že uplácený si nemusí být vědom konečných důsledků svých činů (snížení prospěchu). V určitou chvíli může hodnotit nabízenou variantu jako výhodnější. Konečně platí, že není rozhodující výše úplatku a v oblasti výkonu státní moci nelze tolerovat zásadně žádné úplatky, a to ani nepatrné hodnoty.
Třetí rovina kritiky směřuje k tomu, že výhoda není neoprávněná, pokud uplácený neporuší konkrétní ustanovení právního předpisu (např. nemůže vykonávat určitou funkci, protože nesplňuje nároky požadované zákonem či jiným předpisem). Tento výklad je zcestný, protože neoprávněnost výhody spočívá v tom, že na samotné její poskytnutí není právní nárok vyplývající z právního předpisu či obchodního vztahu (např. ve formě platu, platby za poskytnutou službu, provize z uskutečněného obchodu), stojí na webu transparency.cz.
Související
Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem
Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák