Europoslanec zhodnotil Machovy názory. Pak napsal něco, co se mu nebude líbit

Praha - Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský si přečetl dva rozhovory se svým kolegou z Evropského parlamentu, předsedou Svobodných Petrem Machem, a nestačil se divit. Zarazily jej zejména "obrovské mezery ve znalostech evropské problematiky," které podle něj Mach poodhalil.

"Přestože mám k otevřenosti Petra Macha a zdravému euroskepticismu respekt, některá jeho vyjádření působí úsměvně. Například ty, které se týkají výborů. Některé jsou způsobené neznalostmi fungování Evropského parlamentu, ale institucí v Evropské unii vůbec. Jeho rozhovor si v Bruselu pobavení úředníci evropských institucí posílají mezi sebou s přípisem, že jde o dalšího „odborníka"," píše Zdechovský v úvaze, kterou poskytl serveru EuroZprávy.cz.

Nejprve se lidovecký europoslanec zaměřil na Machova slova pro Českou pozici, kdy předseda Svobodných uvedl: "Zapojovat se do výborů mi užitečné nepřijde, nechci se nijak specializovat. Mám i podezření, že členství ve výborech je trochu úplatkem EU. Poslanci jezdí do Bruselu pro příspěvky, a stávají se tím zajatci Unie."

Podle Zdechovského zní spojení „mám podezření" nepatřičně. "Práce je výborech je jedna z nejdůležitějších prací v Evropském parlamentu, protože právě tam se tvoří ve spolupráci s Evropskou komisí legislativa. Proč si tedy Petr Mach dopředu nezjistil, jak výbory fungují a to nejlépe předtím, než začal kandidovat?" ptá se lidovec.

"A „příspěvky" poslanci nedostávají jako úplatek, ale jsou to diety, ze kterých by měl europoslanec si uhradit ubytování, stravu, popřípadě dopravu z Evropského parlamentu do hotelu nebo na schůzky. Pokud je poslanec aktivní, tak mu částka na dietách nepokryje denní náklady, protože Brusel patří k jednomu z nejdražších měst v Evropě a poslanec by si měl vše platit sám," vysvětluje Zdechovský.

Petr Mach je nyní členem dvou výborů - rozpočtového a ústavního. V pátečním rozhovoru pro iDnes se nechal slyšet, že z rozpočtového prý ale vystoupí a ústavní výbor je pouze „minivýbor". 

"Jen tak pro okraj. Ústavní výbor není žádným minivýborem, jak tvrdí, naopak platí za jeden z klíčových výborů. Chodí do něho největší právní esa z celé EU o směřování unie, protože se v něm rozhoduje o věcech s dopadem na fungování celé EU," poznamenává Zdechovský.

"Jedním dechem Petr Mach dodává, že se „teprve rozkoukává a třeba se ukáže, že to je jinak." Jen aby věcí, které ho ještě překvapí, nebylo mnohem více...třeba to, že se nedají výbory neustále měnit jako ponožky. Máme tedy jeho výroky chápat tak, že EU vlastně moc nerozumí a že si vše ještě musí zjistit? Zajímavé zjištění u politika, který nám několik posledních let s tak neochvějnou sebejistotou tvrdí, že musíme odejít, protože členství v EU je pro nás nevýhodné," podotýká posměšně lidovecký europoslanec.

"Doufám, že resty ve znalostech evropské problematiky si Petr Mach během několika příštích týdnů doplní, protože jako člověka ho mám celkem rád. Třeba nakonec i on zjistí, že britský euroskepticismus je naprostá hloupost a být součástí EU je pro nás výhodné nejen ekonomicky, ale především politicky. A my mu pak třeba promineme ten úlet s otočením zády při Ódě na radost, co říkáte?" ptá se Tomáš Zdechovský.

Související

Více souvisejících

Petr Mach Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) europoslanci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy