Znásilnění justice? Babišova média popudily výroky některých politiků

Komentáře dnešních novin reagují na změnu právního názoru státního zástupce na kauzu Čapí hnízdo, v níž čelí návrhu na podání obžaloby i premiér Andrej Babiš.

Autor komentáře deníku E15 oceňuje reakci většiny politiků, kteří zdůrazňovali potřebu respektovat rozhodnutí státního zástupce. "Špatnou reakcí by bylo vylít si vztek z této ztráty na státních zástupcích či celé justici," upozorňuje autor.

Povzbudivé bylo podle komentátora také sdělení několika opozičních lídrů, že Babiše je bez ohledu na kauzu Čapí hnízdo potřeba porazit ve svobodných volbách. Lídři strany by proto měli napřít své síly do tvorby a prezentace politického programu. "Například to, že alespoň torzo stínové vlády mají dnes jen komunisté, je velmi smutné," dodává autor komentáře v deníku E15.

Komentář Mladé fronty Dnes (MfD) hodnotí rozhodnutí žalobce jako Babišovo velké vítězství. Způsob, jakým firma současného premiéra získala dotaci na Čapí hnízdo, je sice podle autora komentáře z etického hlediska za hranou poctivosti, vyšetřování se ale zabývalo trestněprávní rovinou případu. "V policejním vyšetřování pak vůbec nešlo o to, zda Babiš byl a je český Gándhí. Hledaly se jen důkazy toho, zda při svém putování drsným světem byznysu prokazatelně a záměrně neporušil zákony. A dozorující návladní teď jednoduše dospěl k názoru, že nikoliv," uvádí autor.

Komentář zároveň kritizuje politiky zpochybňující verdikt žalobce. Podle autora jde z jejich strany o chladný politický boj, v němž se klackem stala justice. "Největším nebezpečím pro nezávislou justici dnes není nějaká kamarádka Miloše Zemana. Je jím masivní zneužívání trestního práva v politickém boji a nedůvěra ve spravedlnost s tím nutně spojená," uvádí komentář MfD.

Komentář Lidový novin (LN) poukazuje v souvislosti s rozhodnutím žalobce na rozdělenost české společnosti. Ačkoliv státní zástupce nezveřejnil, jak rozhodl, řada lidí má podle autora komentáře jasno. Zatímco Babišovi odpůrci tvrdí, že jde o výsledek politického tlaku a znásilnění justice, jeho příznivci zas, že premiér byl očištěn.

"Připomíná to Spojené státy, kterým se Evropané rádi vysmívají pro jejich politickou polarizaci," je přesvědčený autor komentáře Lidový novin. Připomíná v této souvislosti takzvanou Muellerovu zprávu o ovlivňování amerických voleb Ruskem, jejíž závěry stoupenci prezidenta Donalda Trumpa interpretovali jako očištění, zatímco kritici v ní viděli potvrzení viny.

LN a MfD vydává společnost Mafra, která patří do koncernu Agrofert. Jeho majitelem byl premiér Babiš, předloni ale koncern převedl kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Podle komentáře Hospodářských novin (HN) má kauza Čapí hnízdo na politickou scénu nulový vliv. Oba voličské tábory prý zastavení kauzy pouze utvrdí v jejich stanoviscích. Vládu současný vývoj také neovlivní, protože Babiš prohlásil, že neodstoupí, ať se stane cokoliv, míní autor. Podle něj se nezmění ani vztah Babiše k prezidentu Zemanovi.

"Zeman bude tím, kdo bude po příštích sněmovních volbách jmenovat premiéra. Mocenskou páku na Babiše tak neztrácí. Výsledek? Servilitu premiéra vůči prezidentovi ani konec stíhání v kauze Čapí hnízdo nezruší," dodal komentátor HN.

Komentář Práva upozorňuje, že přípravné řízení je na rozdíl od soudního neveřejné, proto ať bude odůvodnění rozhodnutí sebezevrubnější, nikdy nenahradí hlavní líčení. "Podezření, že věc byla zametena pod koberec, mezi pochybovači nerozptýlí," uvedl autor. Podle něj by bylo dobrou zprávou zjištění, že se Babiš žádného dotačního podvodu nedopustil. Česku by to mimo jiné napravilo pověst v zahraničí a ANO by rozšířilo svůj koaliční potenciál.

Související

Více souvisejících

Čapí hnízdo Andrej Babiš Jaroslav Šaroch (žalobce) Mladá fronta Dnes (MF Dnes) politika

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 36 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy