Češi se do politiky nehrnou. ANO ztrácí členy, opoziční strany si vedou lépe

Tradiční české politické strany, mezi něž patří například KSČM nebo KDU ČSL, se od loňského roku potýkají s úbytkem členstva. Ostatní naopak hlásí buď růst nebo stagnaci. Výjimkou z tohoto trendu jsou vládní ANO a opoziční SPD Tomia Okamury.

Babišovo hnutí hlásí více než desetinovou ztrátu straníků, kterou lze patrně připisovat zrušení brněnské organizace kvůli korupčnímu skandálu. Loni měla současná nejsilnější a koaliční strana 3271 členů, nyní jich je o 400 méně. ANO po zrušení své brněnské organizace hlásí 2861 členů s příbytkem 215 lidí. Informoval o tom server Novinky.cz

"Naším cílem není, aby počty členů byly co nejvyšší, a proto se také už delší dobu nezaměřujeme na zakládání nových organizací. V minulém roce jsme naopak rušili kromě brněnské organizace třeba i kladenskou nebo místní na Praze 7,“ vyjádřil se k tomu manažer ANO Jan Richter.

Nejpočetnější stále komunisté

Zato SPD se potýká s doslova rostoucím počtem členů, jichž je podle její mluvčí Barbory Zeťové 6459. Meziročně si tedy polepšila o dva tisíce straníků. 

Status člena se přitom získává velmi obtížně. Musí se na něj čekat dva roky, přičemž je zapotřebí také souhlas předsednictva. Nejvíce straníků má momentálně KSČM, v jejíž řadách bylo v lednu 31 456 lidí. Komunisté nicméně i tak o své příslušníky přicházejí. "Pokles je asi 2500 členů proti loňsku,“ konstatoval místopředseda strany Petr Šimůnek.

Druhou nejpočetnější stranou je KDU-ČSL, která má ale taktéž problémy s úbytkem straníků, jichž v loňském roce ztratila tisíce. Loni jich měli 22 707, nyní došlo k poklesu na 21 706. Mluvčí strany Kateřina Procházková konstatovala, že příčinou byl hlavně vysoký věk.

"V roce 2019 zemřelo celkem 533 členů. Nejvíce lidí ubylo v Jihomoravském kraji, a to 291 členů, z toho 139 členů bohužel zemřelo,“ objasnila s optimistickou poznámkou, že se lidovcům podařilo například v Moravskoslezském kraji získat 62 nových členů. 

Třetí stranou s nejpočetnější členskou základnou jsou sociální demokraté, v jejichž řadách bylo v dubnu 15 624 členů, přičemž i oni mají problémy s jejich odchodem. V roce 2018 jich měla 19 tisíc ve srovnáni s 21 356 před čtyřmi lety. Aktuální statistiky ČSSD zatím nezveřejnila.

V případě ODS hovoříme o 13 až 14 tisících členů. Její mluvčí Václav Smolka se nechal slyšet, že na začátku roku bylo ve straně 13 600 lidí, a tudíž se ve srovnání s předcházejícím obdobím jednalo o úbytek o několik stovek. 

Zato momentálně málo politicky zastoupené TOP 09 a STAN od loňského roku naopak posílily. Starostové a nezávislí měli loni v červnu 1394 a letos už 1653 členů. Podle jejich mluvčího došlo k nejvýraznějšímu nárůstu počtu přihlášek v listopadu 2019, kdy byla také spuštěná intenzivní náborová kampaň. 

S problémem se získávání nových straníků se nepotýká ani TOP 09, která sice loni přišla o cca 350 lidí, ale letos se jí podařilo oslovit 144 nových členů, přičemž dalších 117 podalo žádost o členství.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

politika Hnutí ANO KSČM KDU - ČSL Svoboda a přímá demokracie (SPD) top 09 Starostové a nezávislí (STAN)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní

Předletová kontrola cestujícího letadla společnosti Jeju Air, které se zřítilo v Jižní Koreji a zabilo 179 lidí, neodhalila žádné problémy, uvedla letecká společnost. Podle generálního ředitele Kim Yi-bae nebyly při kontrole zaznamenány žádné abnormality, včetně podvozku letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy