Češi se do politiky nehrnou. ANO ztrácí členy, opoziční strany si vedou lépe

Tradiční české politické strany, mezi něž patří například KSČM nebo KDU ČSL, se od loňského roku potýkají s úbytkem členstva. Ostatní naopak hlásí buď růst nebo stagnaci. Výjimkou z tohoto trendu jsou vládní ANO a opoziční SPD Tomia Okamury.

Babišovo hnutí hlásí více než desetinovou ztrátu straníků, kterou lze patrně připisovat zrušení brněnské organizace kvůli korupčnímu skandálu. Loni měla současná nejsilnější a koaliční strana 3271 členů, nyní jich je o 400 méně. ANO po zrušení své brněnské organizace hlásí 2861 členů s příbytkem 215 lidí. Informoval o tom server Novinky.cz

"Naším cílem není, aby počty členů byly co nejvyšší, a proto se také už delší dobu nezaměřujeme na zakládání nových organizací. V minulém roce jsme naopak rušili kromě brněnské organizace třeba i kladenskou nebo místní na Praze 7,“ vyjádřil se k tomu manažer ANO Jan Richter.

Nejpočetnější stále komunisté

Zato SPD se potýká s doslova rostoucím počtem členů, jichž je podle její mluvčí Barbory Zeťové 6459. Meziročně si tedy polepšila o dva tisíce straníků. 

Status člena se přitom získává velmi obtížně. Musí se na něj čekat dva roky, přičemž je zapotřebí také souhlas předsednictva. Nejvíce straníků má momentálně KSČM, v jejíž řadách bylo v lednu 31 456 lidí. Komunisté nicméně i tak o své příslušníky přicházejí. "Pokles je asi 2500 členů proti loňsku,“ konstatoval místopředseda strany Petr Šimůnek.

Druhou nejpočetnější stranou je KDU-ČSL, která má ale taktéž problémy s úbytkem straníků, jichž v loňském roce ztratila tisíce. Loni jich měli 22 707, nyní došlo k poklesu na 21 706. Mluvčí strany Kateřina Procházková konstatovala, že příčinou byl hlavně vysoký věk.

"V roce 2019 zemřelo celkem 533 členů. Nejvíce lidí ubylo v Jihomoravském kraji, a to 291 členů, z toho 139 členů bohužel zemřelo,“ objasnila s optimistickou poznámkou, že se lidovcům podařilo například v Moravskoslezském kraji získat 62 nových členů. 

Třetí stranou s nejpočetnější členskou základnou jsou sociální demokraté, v jejichž řadách bylo v dubnu 15 624 členů, přičemž i oni mají problémy s jejich odchodem. V roce 2018 jich měla 19 tisíc ve srovnáni s 21 356 před čtyřmi lety. Aktuální statistiky ČSSD zatím nezveřejnila.

V případě ODS hovoříme o 13 až 14 tisících členů. Její mluvčí Václav Smolka se nechal slyšet, že na začátku roku bylo ve straně 13 600 lidí, a tudíž se ve srovnání s předcházejícím obdobím jednalo o úbytek o několik stovek. 

Zato momentálně málo politicky zastoupené TOP 09 a STAN od loňského roku naopak posílily. Starostové a nezávislí měli loni v červnu 1394 a letos už 1653 členů. Podle jejich mluvčího došlo k nejvýraznějšímu nárůstu počtu přihlášek v listopadu 2019, kdy byla také spuštěná intenzivní náborová kampaň. 

S problémem se získávání nových straníků se nepotýká ani TOP 09, která sice loni přišla o cca 350 lidí, ale letos se jí podařilo oslovit 144 nových členů, přičemž dalších 117 podalo žádost o členství.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

politika Hnutí ANO KSČM KDU - ČSL Svoboda a přímá demokracie (SPD) top 09 Starostové a nezávislí (STAN)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy