Bartoš má konkurenty. Na předsedu Pirátů kandidují i Pikal a Ferjenčík, ten chce legalizaci marihuany

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík chce přitáhnout pozornost Pirátů na ekonomiku, ekologii, sociální oblast a vzdělávání. Řekl to dnes ve své kandidátské řeči na předsedu České pirátské strany. Jeho protikandidát, místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal chce zapojit více členů do řízení strany. Předsednickou funkci obhajuje Ivan Bartoš.

Ferjenčík chce, aby se Piráti zaměřili na pět oblastí, které považuje pro budoucnost země za zásadní. Jde o fungování hospodářství a daňového systému, o zajištění udržitelnosti sociálního systému, o modernizaci školství, o záchranu zdravotnictví a o řešení úzce propojených problémů narůstajícího sucha, umírajících lesů, znečištění, ale i budoucnosti energetiky.

„Ta obrovská energie, se kterou jsme se vrhli do práce a kvůli které nám někteří politici přezdívají mravenci, nás do vlády dostane. Musíme se ale se stejnou vervou pustit i do přípravy velkých změn, aby se Česká republika stala z montovny mozkovnou." - @Mikiferjencik pic.twitter.com/J0JsyxN0ug

— Piráti (@PiratskaStrana) January 11, 2020

Je podle něj například potřeba snížit daně všem zaměstnancům, více zdanit těžbu, legalizovat konopí, zaměřit se na daňovou optimalizaci největších korporací. Daňové změny podle něj musí doprovázet modernizace ekonomiky. Je potřeba podporovat start-upy a odbourávat bariéry pro růst malých firem na velké.

Pikal řekl, že když vstupoval k Pirátům, bylo jich necelých 200. Teď jich je přes 1000, ale pořád je to málo, protože pořád je co zlepšovat. "Potřebujeme více aktivních lidí, lidí činorodých, lidí, kteří se chtějí zapojit, chtějí věci zlepšovat. A potřebujeme, aby přicházeli a setkávali se se stejnými hodnotami, na kterých jsme do této velikosti vyrostli - transparenci, přehlednosti, otevřené diskusi a možností se jednoduše zapojit," řekl Pikal.

Je podle něj potřeba, aby stranické systémy byly aktuální, plnily svůj účel a vzájemně spolupracovaly. "Potřebujeme, aby když někdo narazí na otázku či problém, věděl, kam se obrátit. Potřebujeme, aby mezi všelijakými programovými týmy byly nastaveny jasné vztahy, dalo se do nich jednoduše zapojit a zjistit co dělají. Potom bude jednodušší společně tvořit politiku pro lepší zemi," řekl Pikal.

Piráty pozdravil senátor Václav Láska (Senátor 21), který byl s jejich podporou zvolen. "Je nemálo politických stran a hnutí, které chtějí konec vlády Andreje Babiše. Ale pouze Piráti jsou zárukou toho, že až jednou vláda Andreje Babiše skončí, a ono se tak dřív nebo později stane, nevrátí se do české politiky staré pořádky. Staré pořádky, které upřímně řečeno byly jen o trochu míň zlé a nebezpečné, než jsou pořádky nastolené současnou vládou," řekl Láska.

Související

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.
Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

Více souvisejících

Česká pirátská strana Mikuláš Ferjenčík (Pirátská strana) Vojtěch Pikal (Piráti) Ivan Bartoš (Piráti) Václav Láska Ostrava Marihuana

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy