Bartoš žádá EK o zamezení přístupu ruským a běloruským oligarchům k dotacím

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) žádá Evropskou komisi, aby v dalším balíčku sankcí bylo vydáno evropské nařízení, které ruským a běloruským oligarchům zamezí přístup k dotacím a zakázkám. Resort to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Podle Bartoše oligarchové získávají skrze své společnosti dotace a veřejné zakázky i v České republice.

Ministr a předseda Pirátů odeslal dopis eurokomisaři pro vnitřní trh Thierrymu Bretonovi. Dotazuje se ho též na praktické uplatňování sankcí na národní úrovni. Navrhl také, aby byl na sankční seznam zahrnut širší okruh osob s problematickými vazbami.

"Je zcela vyloučené, aby dál proudily veřejné peníze k ruským a běloruským oligarchům, kteří sympatizují, či dokonce spolupracují se zločinnými režimy svých států," uvedl Bartoš. Problematiku řeší ministerstvo i na národní úrovni s resortem financí.

Bartoš se eurokomisaře též ptal, zda má komise v plánu sankční seznam rozšiřovat. "Dnes na něm totiž není řada osob, které naopak figurují na sankčním seznamu USA či Velké Británie," poznamenal. Není podle něj též jasné, jak mají členské státy EU postupovat při zadávání zakázek či přidělování dotací a investičních pobídek firmám, které vlastní osoba figurující na sankčním seznamu EU. "Či zda se případně sankce týkají nově uzavíraných smluv, nebo již uzavřených. I u těchto bodů jsem žádal o upřesnění," dodal.

Česko zvažuje vytvoření vlastního rozsáhlejšího sankčního seznamu i požadavku, aby potenciální ruští a běloruští příjemci dotací odsoudili válečné zločiny ruského prezidenta Vladimira Putina. Bartoš se v dopise zajímá i o přístup Evropské komise k problematice, "aby bylo vše v souladu se směrnicemi a mezinárodními úmluvami."

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v neděli v České televizi řekl, že vláda chystá opatření i nad rámec unijních sankcí včetně zabavování majetku ruským oligarchům, kteří mají v Česku nemovitosti. V pondělí ale ministerstvo na dotaz ČTK uvedlo, že se Česko nyní soustředí především na sankční režim EU.

Ministerstvo financí ve středu uvedlo, že Finanční analytický úřad (FAÚ) se zabývá financemi lidí a subjektů na sankčních seznamech EU. Zaměřil se například na poslance ruské Státní dumy či manželku jiného ruského poslance. Podle dřívějšího vyjádření ministra Zbyňka Stanjury (ODS) má úřad nástroje k zadržování movitého i nemovitého majetku a finančních prostředků sankcionovaných osob a firem včetně blokace jejich bankovních účtů.

Související

Zdeněk Hřib

Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib

Novým předsedou Pirátů se v sobotu stal náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. V čele bývalé vládní strany, která nedávno kabinet Petra Fialy (ODS) opustila, střídá Ivana Bartoše. Toho Fiala na konci září odvolal z vlády kvůli problémům s digitalizací stavebního řízní. Hřib porazil ve druhém kole někdejšího senátora Lukáše Wagenknechta. 
Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

Více souvisejících

Ivan Bartoš (Piráti) EU (Evropská unie) sankce

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy