Babišovi by se mělo postavit jedno hnutí, myslí si lidovec Bělobrádek

Někdejší předseda KDU ČSL a poslanec Pavel Bělobrádek se v rozhovoru pro tisk nechal slyšet, jaké bylo jeho působení v bývalé vládě Bohuslava Sobotky, v níž působil s Babišovým hnutím ANO. Jeho slovy byl naivní, pokud jde o vyhodnocení charakteru současného českého premiéra a tehdejšího ministra financí. Co se týče nově vytvářejících dvou antibabišovských bloků, tak ty se prý minou účinkem.

"Pořád poslancuji, takže jsem se úplně nestáhl. To, že nejsem předseda, znamená, že nemám přednostní právo ve Sněmovně. Kolikrát bych rád něco řekl a nemůžu, protože si to tam rozdávají ti s přednostními právy. Myslím, že bych někdy mohl zareagovat. Na druhou stranu to člověka nutí k pokoře. Jsem teď ale daleko víc v kontaktu s voliči a v regionu. Na ten mi nezbývalo moc času, když jsem byl ve vládě, nebo dělal předsedu. Objíždět starosty a různá sociální zařízení nebo firmy na Náchodsku mě docela baví a naplňuje. Jsem tady doma. Soustředit se na region mi dává smysl," odpověděl lidovecký poslanec na otázku redakce CNN Prima NEWS, zda mu nechybí funkce lídra strany. 

Bělobrádek zároveň také avizoval, že hodlá jako řadový zastupitel i nadále vykonávat poslanecký mandát. Že by se stal hejtmanem, označil za málo pravděpodobné. Dále se také nechal slyšet, že bude kandidovat i ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021, jelikož právě díky tomu, že se sedí i v zastupitelstvu, může v parlamentu fungovat jako jakýsi poradce. 

K volebním průzkumům, které lidovcům připisují nízké preference, v důsledku nichž by se například vůbec nemuseli dostat přes uzavírací klauzuli 5 %, Bělobrádek poznamenal, že na ně KDU ČSL reaguje.

Z dlouhodobého hlediska strana strádá. Zatímco v roce 2013 tvořila určitou alternativu, nyní musí na politickém trhu čelit větší konkurenci, kdy si voliči mohou více vybírat. Klíčem k úspěchu v politice je viditelnost. Roli hraje i skutečnost, zda je nejmenší strana ve vládě či opozici. Ve společnosti je znát hlad po dialogu. Rovněž je také potřeba si být vědom, že se lidé častokrát volí z iracionálních pohnutek. Z tohoto důvodu je zapotřebí mít charismatické vůdce, které lidovci momentálně postrádají. Chtě nechtě je Andrej Babiš v popředí. 

Pokud jde o osobnost současného lidoveckého lídra Mariana Jurečky, tak ten rozhodně není novou tváří. Tou se v jistém smyslu stal jeho předchůdce Marek Výborný, z čehož ale nakonec sešlo. KDU-ČSL tedy neměla na vybranou asáhla po Marianu Jurečkovi, který je nejen schopný, nýbrž i politicky zkušený. Odlišit se od ostatních navíc není vůbec snadné. Sám Bělobrádek ví, že ani on sám neoplýval takovým charismatem, že by straně dokázal přitáhnout masy voličů.

"Měli bychom jednat. Ne jen přemýšlet, ale už konkrétně představit, jak se spojíme do voleb. Na rozdíl od jiných si myslím, že by neměly vzniknout dva alternativní bloky. Jestli vznikne jeden konzervativní a druhý liberální blok, tak se Babiš nedá porazit. To je prosté. Musí vzniknout jediná alternativa. Nejlepší by bylo, kdyby vznikla národní fronta Antibabiš. Podívejte se na Slovensko a na porážku Mečiara. To byli liberálové, konzervativci, všichni dohromady. To znamená, že volič přijde a bude mít na výběr dvě věci. Buď zvítězí Babiš a bude mít dostatek koaličního prostoru mezi komunisty a SPD a ČSSD, anebo nebude. Problém je, že jeden volební blok nechtějí Piráti, protože jsou ti noví, čistí, panenští, neposkvrnění, úžasní a fresh. Jenže dva bloky znamenají, že bude pokračovat vláda hnutí ANO," vyjádři se lidovecký politik nejen ke spolupráci na opozici.

"Ten posun je normální. Podívejte se na ODS. V roce 2010 nastoupila do vlády s Věcmi veřejnými a co o nich říkali v roce 2013. Když jsme nastupovali do vlády my, byli jsme v jiné situaci. Nechtěli jsme, aby došlo k tomu, co je teď, aby byla vláda závislá na Okamurovi nebo komunistech. A něco jiného je, když je někdo premiér, nebo ministr financí. Navíc když jsem šel do vlády po volbách v roce 2013, myslel jsem si, že některé věci zkrátka nejsou možné. Naivně jsem věřil, že mezi lidmi na této úrovni prostě některé věci nejsou myslitelné," dodal k poznámce redakce, že sám byl s Babišem ve vládě.

Bělobrádek si v závěru svého vystoupení také postěžoval na lži a nesplněné sliby během svého předchozího vládního angažmá i na názorové veletoče. Rovněž také řekl, že jednou z chyb lidovců při sestavování předchozí vlády byl fakt, že dopustili, aby se do čela ministerstva postavila osoba bez lustračního osvědčení.

Související

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně, uvedl Bělobrádek

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá žádné indicie, že tato zpravodajská služba postupovala nezákonně. ČTK to po dnešní schůzi řekl předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Členové se po více než roce vrátili k obvinění prezidenta Miloše Zemana, že ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Na jednání komise o tomto tématu upozornil server Lidovky.cz.

Více souvisejících

Pavel Bělobrádek KDU - ČSL politika Volby Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail

V Bruselu to vře. Vrcholní představitelé generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) obdrželi přísné pokyny ohledně chování na vysokých schůzkách: mají si oblékat oblek s kravatou, psát si poznámky pouze na papír a mluvit pouze tehdy, jsou-li vyzváni. Nařízení přichází poté, co si vedení opakovaně stěžovalo na „nevhodné“ vystupování úředníků při jednáních.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dmytro Zolotukhin

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek

Ukrajinský odborník na informační bezpečnost Dmytro Zolotukhin, bývalý náměstek ministra informační politiky a specialista na národní bezpečnost, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Kreml už diplomacii nepraktikuje a spoléhá se výhradně na tajné operace. „V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy,“ varoval.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek v Kataru šokoval svět, když prohlásil, že by si přál, aby Spojené státy „převzaly“ Pásmo Gazy a přeměnily jej na „zónu svobody“. Jeho výrok zazněl v době, kdy v Gaze pokračuje destruktivní válka mezi Izraelem a Hamásem a civilní obyvatelstvo čelí narůstajícímu násilí.

před 4 hodinami

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Zařizování koupelny v novém nebo rekonstruovaném bytě obvykle vyžaduje výběr hned několika zařizovacích předmětů a jejich příslušenství, které na delší dobu ovlivní způsob jejího využívání. Vedle výběru umývadla a rozhodování, zda pořídit vanu nebo sprchový kout, či vhodných spotřebičů, pro které je v koupelně místo, patří mezi zásadní rozhodnutí také výběr ideální sprchové hlavice. Jak tedy na něj?

před 6 hodinami

Zemní plyn

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony

Podle nové analýzy evropských výzkumníků nemají Maďarsko a Slovensko žádné vážné technické nebo bezpečnostní překážky, které by jim bránily v ukončení dovozu ruských fosilních paliv. Obě země podle výzkumu Centra pro studium demokracie (CSD) a Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) disponují dostatečnými alternativními cestami k dodávkám energií – přesto však nejenže neomezily dovoz z Ruska, ale svou závislost na něm dokonce prohloubily.

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec

Ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský se ostře vyjádřil k aktuálním jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou, která probíhají v tureckém Istanbulu. Podle něj skutečnost, že se ruský prezident Vladimir Putin osobně neúčastní těchto klíčových diplomatických rozhovorů, svědčí o jeho slabosti a nedostatku odvahy postavit se odpovědnosti za válku, kterou jeho režim rozpoutal. 

před 8 hodinami

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se mají uskutečnit v Turecku, vzbuzují značné očekávání, přestože ruský prezident Vladimir Putin nedorazí. Mnozí doufali, že by se mohlo uskutečnit historické osobní setkání prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ruským protějškem, které by mohlo posunout válku na Ukrajině k diplomatickému řešení.  

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie

Spekulace, které několik dní hýbaly světovou politikou, jsou u konce. Bílý dům ve středu oficiálně oznámil, že prezident Spojených států Donald Trump se nezúčastní plánovaných mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem v Turecku. Stejně tak ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že do Istanbulu nepojede, čímž fakticky znemožnil uskutečnění přímého setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

před 9 hodinami

včera

včera

Petr Fiala

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

včera

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

včera

včera

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy