Někdejší předseda KDU ČSL a poslanec Pavel Bělobrádek se v rozhovoru pro tisk nechal slyšet, jaké bylo jeho působení v bývalé vládě Bohuslava Sobotky, v níž působil s Babišovým hnutím ANO. Jeho slovy byl naivní, pokud jde o vyhodnocení charakteru současného českého premiéra a tehdejšího ministra financí. Co se týče nově vytvářejících dvou antibabišovských bloků, tak ty se prý minou účinkem.
"Pořád poslancuji, takže jsem se úplně nestáhl. To, že nejsem předseda, znamená, že nemám přednostní právo ve Sněmovně. Kolikrát bych rád něco řekl a nemůžu, protože si to tam rozdávají ti s přednostními právy. Myslím, že bych někdy mohl zareagovat. Na druhou stranu to člověka nutí k pokoře. Jsem teď ale daleko víc v kontaktu s voliči a v regionu. Na ten mi nezbývalo moc času, když jsem byl ve vládě, nebo dělal předsedu. Objíždět starosty a různá sociální zařízení nebo firmy na Náchodsku mě docela baví a naplňuje. Jsem tady doma. Soustředit se na region mi dává smysl," odpověděl lidovecký poslanec na otázku redakce CNN Prima NEWS, zda mu nechybí funkce lídra strany.
Bělobrádek zároveň také avizoval, že hodlá jako řadový zastupitel i nadále vykonávat poslanecký mandát. Že by se stal hejtmanem, označil za málo pravděpodobné. Dále se také nechal slyšet, že bude kandidovat i ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021, jelikož právě díky tomu, že se sedí i v zastupitelstvu, může v parlamentu fungovat jako jakýsi poradce.
K volebním průzkumům, které lidovcům připisují nízké preference, v důsledku nichž by se například vůbec nemuseli dostat přes uzavírací klauzuli 5 %, Bělobrádek poznamenal, že na ně KDU ČSL reaguje.
Z dlouhodobého hlediska strana strádá. Zatímco v roce 2013 tvořila určitou alternativu, nyní musí na politickém trhu čelit větší konkurenci, kdy si voliči mohou více vybírat. Klíčem k úspěchu v politice je viditelnost. Roli hraje i skutečnost, zda je nejmenší strana ve vládě či opozici. Ve společnosti je znát hlad po dialogu. Rovněž je také potřeba si být vědom, že se lidé častokrát volí z iracionálních pohnutek. Z tohoto důvodu je zapotřebí mít charismatické vůdce, které lidovci momentálně postrádají. Chtě nechtě je Andrej Babiš v popředí.
Pokud jde o osobnost současného lidoveckého lídra Mariana Jurečky, tak ten rozhodně není novou tváří. Tou se v jistém smyslu stal jeho předchůdce Marek Výborný, z čehož ale nakonec sešlo. KDU-ČSL tedy neměla na vybranou asáhla po Marianu Jurečkovi, který je nejen schopný, nýbrž i politicky zkušený. Odlišit se od ostatních navíc není vůbec snadné. Sám Bělobrádek ví, že ani on sám neoplýval takovým charismatem, že by straně dokázal přitáhnout masy voličů.
"Měli bychom jednat. Ne jen přemýšlet, ale už konkrétně představit, jak se spojíme do voleb. Na rozdíl od jiných si myslím, že by neměly vzniknout dva alternativní bloky. Jestli vznikne jeden konzervativní a druhý liberální blok, tak se Babiš nedá porazit. To je prosté. Musí vzniknout jediná alternativa. Nejlepší by bylo, kdyby vznikla národní fronta Antibabiš. Podívejte se na Slovensko a na porážku Mečiara. To byli liberálové, konzervativci, všichni dohromady. To znamená, že volič přijde a bude mít na výběr dvě věci. Buď zvítězí Babiš a bude mít dostatek koaličního prostoru mezi komunisty a SPD a ČSSD, anebo nebude. Problém je, že jeden volební blok nechtějí Piráti, protože jsou ti noví, čistí, panenští, neposkvrnění, úžasní a fresh. Jenže dva bloky znamenají, že bude pokračovat vláda hnutí ANO," vyjádři se lidovecký politik nejen ke spolupráci na opozici.
"Ten posun je normální. Podívejte se na ODS. V roce 2010 nastoupila do vlády s Věcmi veřejnými a co o nich říkali v roce 2013. Když jsme nastupovali do vlády my, byli jsme v jiné situaci. Nechtěli jsme, aby došlo k tomu, co je teď, aby byla vláda závislá na Okamurovi nebo komunistech. A něco jiného je, když je někdo premiér, nebo ministr financí. Navíc když jsem šel do vlády po volbách v roce 2013, myslel jsem si, že některé věci zkrátka nejsou možné. Naivně jsem věřil, že mezi lidmi na této úrovni prostě některé věci nejsou myslitelné," dodal k poznámce redakce, že sám byl s Babišem ve vládě.
Bělobrádek si v závěru svého vystoupení také postěžoval na lži a nesplněné sliby během svého předchozího vládního angažmá i na názorové veletoče. Rovněž také řekl, že jednou z chyb lidovců při sestavování předchozí vlády byl fakt, že dopustili, aby se do čela ministerstva postavila osoba bez lustračního osvědčení.
Související
Jurečka je stále v ohrožení. Změna je nutná, míní bývalý předseda lidovců
Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně, uvedl Bělobrádek
Pavel Bělobrádek , KDU - ČSL , politika , Volby , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák