Babišovi by se mělo postavit jedno hnutí, myslí si lidovec Bělobrádek

Někdejší předseda KDU ČSL a poslanec Pavel Bělobrádek se v rozhovoru pro tisk nechal slyšet, jaké bylo jeho působení v bývalé vládě Bohuslava Sobotky, v níž působil s Babišovým hnutím ANO. Jeho slovy byl naivní, pokud jde o vyhodnocení charakteru současného českého premiéra a tehdejšího ministra financí. Co se týče nově vytvářejících dvou antibabišovských bloků, tak ty se prý minou účinkem.

"Pořád poslancuji, takže jsem se úplně nestáhl. To, že nejsem předseda, znamená, že nemám přednostní právo ve Sněmovně. Kolikrát bych rád něco řekl a nemůžu, protože si to tam rozdávají ti s přednostními právy. Myslím, že bych někdy mohl zareagovat. Na druhou stranu to člověka nutí k pokoře. Jsem teď ale daleko víc v kontaktu s voliči a v regionu. Na ten mi nezbývalo moc času, když jsem byl ve vládě, nebo dělal předsedu. Objíždět starosty a různá sociální zařízení nebo firmy na Náchodsku mě docela baví a naplňuje. Jsem tady doma. Soustředit se na region mi dává smysl," odpověděl lidovecký poslanec na otázku redakce CNN Prima NEWS, zda mu nechybí funkce lídra strany. 

Bělobrádek zároveň také avizoval, že hodlá jako řadový zastupitel i nadále vykonávat poslanecký mandát. Že by se stal hejtmanem, označil za málo pravděpodobné. Dále se také nechal slyšet, že bude kandidovat i ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021, jelikož právě díky tomu, že se sedí i v zastupitelstvu, může v parlamentu fungovat jako jakýsi poradce. 

K volebním průzkumům, které lidovcům připisují nízké preference, v důsledku nichž by se například vůbec nemuseli dostat přes uzavírací klauzuli 5 %, Bělobrádek poznamenal, že na ně KDU ČSL reaguje.

Z dlouhodobého hlediska strana strádá. Zatímco v roce 2013 tvořila určitou alternativu, nyní musí na politickém trhu čelit větší konkurenci, kdy si voliči mohou více vybírat. Klíčem k úspěchu v politice je viditelnost. Roli hraje i skutečnost, zda je nejmenší strana ve vládě či opozici. Ve společnosti je znát hlad po dialogu. Rovněž je také potřeba si být vědom, že se lidé častokrát volí z iracionálních pohnutek. Z tohoto důvodu je zapotřebí mít charismatické vůdce, které lidovci momentálně postrádají. Chtě nechtě je Andrej Babiš v popředí. 

Pokud jde o osobnost současného lidoveckého lídra Mariana Jurečky, tak ten rozhodně není novou tváří. Tou se v jistém smyslu stal jeho předchůdce Marek Výborný, z čehož ale nakonec sešlo. KDU-ČSL tedy neměla na vybranou asáhla po Marianu Jurečkovi, který je nejen schopný, nýbrž i politicky zkušený. Odlišit se od ostatních navíc není vůbec snadné. Sám Bělobrádek ví, že ani on sám neoplýval takovým charismatem, že by straně dokázal přitáhnout masy voličů.

"Měli bychom jednat. Ne jen přemýšlet, ale už konkrétně představit, jak se spojíme do voleb. Na rozdíl od jiných si myslím, že by neměly vzniknout dva alternativní bloky. Jestli vznikne jeden konzervativní a druhý liberální blok, tak se Babiš nedá porazit. To je prosté. Musí vzniknout jediná alternativa. Nejlepší by bylo, kdyby vznikla národní fronta Antibabiš. Podívejte se na Slovensko a na porážku Mečiara. To byli liberálové, konzervativci, všichni dohromady. To znamená, že volič přijde a bude mít na výběr dvě věci. Buď zvítězí Babiš a bude mít dostatek koaličního prostoru mezi komunisty a SPD a ČSSD, anebo nebude. Problém je, že jeden volební blok nechtějí Piráti, protože jsou ti noví, čistí, panenští, neposkvrnění, úžasní a fresh. Jenže dva bloky znamenají, že bude pokračovat vláda hnutí ANO," vyjádři se lidovecký politik nejen ke spolupráci na opozici.

"Ten posun je normální. Podívejte se na ODS. V roce 2010 nastoupila do vlády s Věcmi veřejnými a co o nich říkali v roce 2013. Když jsme nastupovali do vlády my, byli jsme v jiné situaci. Nechtěli jsme, aby došlo k tomu, co je teď, aby byla vláda závislá na Okamurovi nebo komunistech. A něco jiného je, když je někdo premiér, nebo ministr financí. Navíc když jsem šel do vlády po volbách v roce 2013, myslel jsem si, že některé věci zkrátka nejsou možné. Naivně jsem věřil, že mezi lidmi na této úrovni prostě některé věci nejsou myslitelné," dodal k poznámce redakce, že sám byl s Babišem ve vládě.

Bělobrádek si v závěru svého vystoupení také postěžoval na lži a nesplněné sliby během svého předchozího vládního angažmá i na názorové veletoče. Rovněž také řekl, že jednou z chyb lidovců při sestavování předchozí vlády byl fakt, že dopustili, aby se do čela ministerstva postavila osoba bez lustračního osvědčení.

Související

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně, uvedl Bělobrádek

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá žádné indicie, že tato zpravodajská služba postupovala nezákonně. ČTK to po dnešní schůzi řekl předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Členové se po více než roce vrátili k obvinění prezidenta Miloše Zemana, že ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Na jednání komise o tomto tématu upozornil server Lidovky.cz.

Více souvisejících

Pavel Bělobrádek KDU - ČSL politika Volby Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy