Bývalí šéfové české armády kritizují škrty. Vláda musela vybrat menší zlo, hájí se Babiš

Bývalí náčelníci generálního štábu kritizují škrty v rozpočtu armády. Obávají se ztráty důvěry vojáků i spojenců z NATO a mají obavy o modernizaci armády. Reagovali tak na dnešní rozhodnutí Sněmovny při schvalování státního rozpočtu na příští rok.

Komunisté podmiňovali podporu státního rozpočtu tím, aby rozpočet ministerstva obrany byl proti návrhu o deset miliard korun nižší a tato částka byla přesunuta do rozpočtové rezervy. S jejich podmínkou menšinová koalice ANO a ČSSD nakonec souhlasila. KSČM poté hlasovala pro schválení rozpočtu. Zástupci ANO i ČSSD v uplynulých dnech slibovali, že na podmínku KSČM nepřistoupí. Argumentovali nutností modernizace armády a tím, že by peníze vzali vojákům, kteří jsou chváleni za pomoc se zvládáním koronavirové krize.

Proti hrozbě škrtů v armádním rozpočtu se již v létě důrazně postavili bývalí náčelníci generálního štábu. Reagovali na tehdejší debatu o snížení výdajů na obranu a o realitě dosažení závazku ve výši dvou procent HDP, jak Česko slíbilo v NATO.

Dnešní rozhodnutí Sněmovny kritizují. "Rozpočet armády je jako domino. Když shodíte jednu kostku, začne se celý plán hroutit. To ohrozí akceschopnost armády. Dnešní zkrácení rozpočtu rozbije celý proces modernizace," uvedl bývalý náčelník generálního štábu a vysoký představitel NATO Petr Pavel. Rozhodnutí považuje za podraz na české vojáky i spojence a za oslabení bezpečnosti v době krize.

Další bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý schválení nižšího rozpočtu označil za komplikaci. Varuje zejména před narušením důvěry vojáků, kteří věřili slovům předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a dalších vládních politiků. Až někdo bude podle něj opět vojákům něco slibovat, vojáci jim nebudou věřit a budou očekávat, že až budou opět "politici zatlačeni ke zdi", opět armádu obětují.

Snížení rozpočtu bude podle Šedivého pozorně sledováno i v NATO. "Důvěra v Českou republiku jako takovou se zase sníží," poznamenal. Obává se také, že se zpomalí a rozbije plánovaná modernizace armády. Poukázal na slova ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), že investice na příští rok jsou z velké části již smluvně zavázány. Šedivý proto očekává, že úspory budou muset směřovat i do provozních výdajů a zpomaleny proto budou například nábory.

"Z mého pohledu je to velice nešťastné řešení, protože na ministerstvu obrany se dlouhodobě plánuje a pokud tyto finanční prostředky byly zapojeny do investičních prostředků, tak to ministerstvu obrany bude chybět," poznamenal. Nemá důvěru v to, že se odebraných deset miliard začleněných do rozpočtové rezervy ještě někdy armádě vrátí.

Vláda prý musela vybrat menší zlo

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že má ze schválení rozpočtu obrovskou radost. "Museli jsme vydat obrovskou energii a čas, abychom to prosadili," uvedl. Kabinet podle něj vyhověl požadavku KSČM, aby Česku nehrozilo rozpočtové provizorium. To by poškodilo statisíce lidí v Česku a zkomplikovalo boj proti covidu-19, míní. "Vláda nemůže dělat jen to, co považuje za správné, musíme hledat kompromisy," dodal.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) doplnil, že jeho strana postup podpořila po slibu premiéra, že v lednu navrhne peníze armádě vrátit. Spojenci mohou být po této dohodě v klidu ohledně plnění závazků Česka, o peníze se nemusí obávat ani vojáci. "Sociální demokracie svými pěti hlasy ve vládě podpoří příslušné rozpočtové opatření, kterým ty peníze převede zpátky," řekl. Bez rozpočtu by hrozil podle Hamáčka v Česku chaos.

"Můžeme to garantovat, v lednu se to vrátí," uvedl Babiš. Podle ministra obrany Lubomíra Metrana (za ANO) bude návrh na programu vlády 4. ledna. "Není to cesta, která je přímá, mohu si říkat, co za tím bylo, ale v politice můžete hrát s kartami, které máte," uvedl Hamáček k jednáním, která schválení rozpočtu předcházela. Řešení s odebráním a následným vrácením peněz je funkční.

Komunistická předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá novinářům řekla, že to tak úplně jednoduché není. Připomněla, že politici ANO i ČSSD byli razantně proti návrhu komunistů, museli ustoupit a jejich nynější rétorika tomu odpovídá. KSČM podle ní nikdy neřekla, že škrtnuté peníze nemohou jít zpět armádě. Komunisté budou podle ní souhlasit s tím, že se deset miliard vrátí armádě v jiné struktuře a v jiném čase - armádě, která bojuje s epidemií.

Babiš kritizoval opoziční strany, že rozpočet nepodpořily. "Čím hůř pro občany, tím hůř pro naši vládu a tím lépe pro opozici, takto se (opozice) chová," řekl. Odmítl možnost, že součástí dohody mezi ANO a ČSSD byly i jiné, například programové body. Současně nicméně dodal, že přídavky na děti, o které se přou ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), budou na pondělním jednání kabinetu.

ČSSD podle Hamáčka s rozpočtem jako celkem vyslovila souhlas, protože reflektuje její klíčové priority. "Jednotlivé resorty uplatňovaly své připomínky a vždy jsme jednání uzavřeli k vzájemné spokojenosti, ČSSD proto šla do Sněmovny s tím, že podporuje ten návrh, jak jsme ho ve vládě vyjednali," uvedl.

Související

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 
Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

Více souvisejících

státní rozpočet Armáda České Republiky gen. Jiří Šedivý Petr Pavel Andrej Babiš KSČM Jan Hamáček Česká republika

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy