Česko hodlá na svém předsednictví EU šetřit. Priority těžko prosadí, obává se diplomat

Dva roky před začátkem českého předsednictví v Evropské unii řeší čeští diplomaté v Bruselu, jak úspěšně zvládnout jeho organizaci se zhruba třetinovým rozpočtem proti roku 2009, kdy ČR vedla Radu EU poprvé a zatím naposledy. Kvůli úsporám sešlo z původně zvažovaného nákupu nové budovy a omezený bude i počet posil stálého zastoupení.

Do příprav předsednictví navíc zasáhne i změna na nejvyšším českém postu při unijní centrále v Bruselu: do konce roku by podle informací ČTK měl odejít šéf stálého zastoupení při EU, velvyslanec Jakub Dürr, který s omezováním výdajů nesouhlasí.

Česko se chopí vůdčí role v sedmadvacítce členských zemí v červenci 2022. Česká vláda loni v říjnu schválila na návrh premiéra Andreje Babiše rozpočet předsednictví ve výši 1,24 miliardy korun, což koaliční sociální demokracie i část opozice považuje za podhodnocené výdaje. Podle bruselských diplomatů je to nejnižší částka, s níž se hodlá nějaká členská země své klíčové role zhostit a limituje to české možnosti prosadit své priority.

"Česká republika je s nejnižším personálním zabezpečením a nejmenším rozpočtem mezi členskými zeměmi unikátem," řekl ČTK Dürr s tím, že kvůli nedostatku peněz může být problém zajistit hladký chod předsednictví, jak jej zvládají jiné unijní země. Mimo jiné kvůli nesouhlasu s úsporným plánem by podle diplomatických zdrojů měl současný velvyslanec do konce roku své místo opustit. České úřady ani sám Dürr to zatím oficiálně nepotvrdily.

Zatímco Babiš tvrdí, že snížením rozpočtu na necelou třetinu oproti roku 2009 chce ušetřit přebytečné výdaje za reprezentaci či nepotřebné cestování, bruselští diplomaté se obávají, že kvůli úsporám přijdou o důležité posily. České stálé zastoupení usilovalo o to, aby jeho stovku běžných zaměstnanců na období před a v průběhu předsednictví doplnilo dalších 122 lidí. Místo toho jich přijde 58 a další místa obsadí studenti či stážisté.

Diplomaté soudí, že nedostatek kvalifikovaných odborníků může zkomplikovat vůdčí českou roli při vyjednávání o návrzích unijních norem schvalovaných členskými zeměmi. Předtím, než návrhy schválí ministři, odehrávají se většinou dlouhé diskuse v expertních skupinách a na schůzkách velvyslanců. Právě v těchto skupinách může mít Česko nižší zastoupení než měly během svých předsednictví jiné unijní země, což podle Dürra může oslabit českou roli při přípravě norem a prosazování priorit.

Čeští zástupci v Bruselu se rozloučili i s vidinou nové budovy, kterou ještě loni plánovaly nejen pro účely předsednického období koupit české úřady. Do šestipatrového objektu se mělo přestěhovat stálé zastoupení při EU i česká ambasáda v Belgii a měl tam být dostatek míst pro zaměstnance přijaté kvůli předsednictví. Ministerstvo zahraničí však mimo jiné s ohledem na úspory vynucené koronavirovou krizí v květnu od téměř třičtvrtěmiliardového nákupu ustoupilo a stálé zastoupení nyní shání v jiné budově pronájem kanceláří potřebných pro předsednictví.

Související

Více souvisejících

Česká republika EU (Evropská unie) Jakub Dürr (diplomat) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy