Česko si připomíná srpen 1968. Vystrčil varoval před závislostí na nedemokratických státech

Události srpna 1968 jsou poučením, že závislost na jakékoliv nedemokratické zemi je smrtící a přináší nesvobodu. Při dnešním pietním aktu u příležitosti 52. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa to řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Vystrčil v proslovu ocenil lidi, kteří se ani po událostech srpna 1968 nenechali zlomit a kladli odpor. "Byli tu hrdinové, kteří se nevzdali svobody, nenechali zlomit svůj charakter kvůli svým ambicím, dětem, tomu, že měli strach. Ale bojovali, nevzdali se, neutekli, za to jim chci poděkovat," uvedl.

Srpnové události podle něj přináší poučení, že závislost na jakékoliv silné nedemokratické zemi je smrtící. "Přináší lámání charakterů, mrtvé, těžce zraněné, nesvobodu, ztrátu nezávislosti, svébytnosti, suverenity," uvedl. Tyto hodnoty jsou důležitější než hmotné výhody, dodal. Zopakoval tak podobné argumenty, kterými odůvodnil svou cestu na Tchaj-wan, kam se chystá vyrazit příští týden přes odpor Číny či kritiku dalších českých ústavních činitelů.

Vystrčil zmínil i situaci v Bělorusku, kde desetitisíce demonstrantů denně vyzývají k odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož znovuzvolení ve volbách 9. srpna podle nich bylo zfalšované a neplatné. "Když někomu kolem nás hrozí to samé, co nás potkalo v roce 1968, nemůžeme proti tomu být lhostejní," apeloval. Ocenil současně české ústavní činitele, že se děním v Bělorusku zabývají.

Místopředseda Sněmovny Petr Fiala (ODS) uvedl, že srpen 1968 nelze zužovat na geopolitiku, a tím ho zlehčovat. "V tomto případě geopolitika na sebe vzala tvář sprostého zločinu a zvůle," řekl. Okupace byla přepadením a nezákonnou vojenskou agresí, dodal. "Nikdy nesmíme zapomenout na roli komunistů v těchto událostech a v tom, co následovalo," řekl.

Přejeme lidem v Bělorusku, aby se dočkali spravedlivých voleb. Mnozí Bělorusové se obávají, že zasáhne Moskva. Rozumíme jim. Před 52 lety jsme byli okupováni a vím, co to přineslo. Mysleme na tehdejší oběti, připomínejme si smutné výročí srpna 1968, držme palce běloruským občanům pic.twitter.com/brqnZRae2R

— Petr Fiala (@P_Fiala) August 21, 2020

Srpen 1968 podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ukázal, že v dobrých dobách může být v čele státu prakticky kdokoliv, ale vážná krize prověří, kdo na to má a kdo ne. "Tu cenu za nekompetentní vedení pak platí všichni. Chaos a nepřipravenost protagonistů pražského jara vystřídala panika a snaha zachránit si vlastní existenci," uvedl. Tanků se podle něj aktuálně Česko bát nemusí, selhání elit ano.

Dolní komoru na ceremoniálu u rozhlasu zastoupil Fiala, vládu pak vicepremiéři Hamáček a Alena Schillerová (za ANO). Věnce kladli mimo jiné pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či slovenský velvyslanec v ČR Petr Weiss. Na místo dorazila zhruba třicítka pamětníků událostí srpna 1968. Členové čestné stráže měli při ceremoniálu nasazené roušky s ohledem na epidemii covidu-19.

K budově Českého rozhlasu přinesli dříve dopoledne květiny například ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministryně práce Jana Maláčová (oba ČSSD).

Ministr @TPetricek uctil před budovou Českého rozhlasu památku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa ?? v roce 1968. @CRozhlas pic.twitter.com/oWs8Oc8eb0

— MZV ČR (@mzvcr) August 21, 2020

Úřad vlády informoval, že premiér Andrej Babiš (ANO) uctil památku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy u liberecké radnice. 

U liberecké radnice uctil @AndrejBabis památku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Liberec byl před 52 lety po Praze druhým nejcitelněji postiženým městem. Zemřelo devět lidí a zraněných bylo 45. pic.twitter.com/kgyLU5ZVcA

— Úřad vlády ČR (@strakovka) August 21, 2020

Babiše při projevu v Praze před dvěma lety na Vinohradské třídě vypískaly stovky lidí.

Související

Více souvisejících

Srpen 1968 Miloš Vystrčil (ODS) Petr Fiala (ODS) Jan Hamáček Tomáš Petříček Jana Maláčová (ČSSD) Andrej Babiš demokracie Praha Zdeněk Hřib Bělorusko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Nevídaná nehoda na Bruntálsku má vážné následky. Na auto spadl obráběcí stroj

Vážná a děsivě vypadající nehoda se v pátek stala na Bruntálsku. Na auto se dvěma pasažéry spadl obráběcí stroj. Pro zraněnou dvojici letěly vrtulníky, které pacienty přepravily do nemocnice. Okolnostmi nehody se zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy