Česko si připomíná srpen 1968. Vystrčil varoval před závislostí na nedemokratických státech

Události srpna 1968 jsou poučením, že závislost na jakékoliv nedemokratické zemi je smrtící a přináší nesvobodu. Při dnešním pietním aktu u příležitosti 52. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa to řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Vystrčil v proslovu ocenil lidi, kteří se ani po událostech srpna 1968 nenechali zlomit a kladli odpor. "Byli tu hrdinové, kteří se nevzdali svobody, nenechali zlomit svůj charakter kvůli svým ambicím, dětem, tomu, že měli strach. Ale bojovali, nevzdali se, neutekli, za to jim chci poděkovat," uvedl.

Srpnové události podle něj přináší poučení, že závislost na jakékoliv silné nedemokratické zemi je smrtící. "Přináší lámání charakterů, mrtvé, těžce zraněné, nesvobodu, ztrátu nezávislosti, svébytnosti, suverenity," uvedl. Tyto hodnoty jsou důležitější než hmotné výhody, dodal. Zopakoval tak podobné argumenty, kterými odůvodnil svou cestu na Tchaj-wan, kam se chystá vyrazit příští týden přes odpor Číny či kritiku dalších českých ústavních činitelů.

Vystrčil zmínil i situaci v Bělorusku, kde desetitisíce demonstrantů denně vyzývají k odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož znovuzvolení ve volbách 9. srpna podle nich bylo zfalšované a neplatné. "Když někomu kolem nás hrozí to samé, co nás potkalo v roce 1968, nemůžeme proti tomu být lhostejní," apeloval. Ocenil současně české ústavní činitele, že se děním v Bělorusku zabývají.

Místopředseda Sněmovny Petr Fiala (ODS) uvedl, že srpen 1968 nelze zužovat na geopolitiku, a tím ho zlehčovat. "V tomto případě geopolitika na sebe vzala tvář sprostého zločinu a zvůle," řekl. Okupace byla přepadením a nezákonnou vojenskou agresí, dodal. "Nikdy nesmíme zapomenout na roli komunistů v těchto událostech a v tom, co následovalo," řekl.

Přejeme lidem v Bělorusku, aby se dočkali spravedlivých voleb. Mnozí Bělorusové se obávají, že zasáhne Moskva. Rozumíme jim. Před 52 lety jsme byli okupováni a vím, co to přineslo. Mysleme na tehdejší oběti, připomínejme si smutné výročí srpna 1968, držme palce běloruským občanům pic.twitter.com/brqnZRae2R

— Petr Fiala (@P_Fiala) August 21, 2020

Srpen 1968 podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ukázal, že v dobrých dobách může být v čele státu prakticky kdokoliv, ale vážná krize prověří, kdo na to má a kdo ne. "Tu cenu za nekompetentní vedení pak platí všichni. Chaos a nepřipravenost protagonistů pražského jara vystřídala panika a snaha zachránit si vlastní existenci," uvedl. Tanků se podle něj aktuálně Česko bát nemusí, selhání elit ano.

Dolní komoru na ceremoniálu u rozhlasu zastoupil Fiala, vládu pak vicepremiéři Hamáček a Alena Schillerová (za ANO). Věnce kladli mimo jiné pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či slovenský velvyslanec v ČR Petr Weiss. Na místo dorazila zhruba třicítka pamětníků událostí srpna 1968. Členové čestné stráže měli při ceremoniálu nasazené roušky s ohledem na epidemii covidu-19.

K budově Českého rozhlasu přinesli dříve dopoledne květiny například ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministryně práce Jana Maláčová (oba ČSSD).

Ministr @TPetricek uctil před budovou Českého rozhlasu památku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa ?? v roce 1968. @CRozhlas pic.twitter.com/oWs8Oc8eb0

— MZV ČR (@mzvcr) August 21, 2020

Úřad vlády informoval, že premiér Andrej Babiš (ANO) uctil památku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy u liberecké radnice. 

U liberecké radnice uctil @AndrejBabis památku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Liberec byl před 52 lety po Praze druhým nejcitelněji postiženým městem. Zemřelo devět lidí a zraněných bylo 45. pic.twitter.com/kgyLU5ZVcA

— Úřad vlády ČR (@strakovka) August 21, 2020

Babiše při projevu v Praze před dvěma lety na Vinohradské třídě vypískaly stovky lidí.

Související

Více souvisejících

Srpen 1968 Miloš Vystrčil (ODS) Petr Fiala (ODS) Jan Hamáček Tomáš Petříček Jana Maláčová (ČSSD) Andrej Babiš demokracie Praha Zdeněk Hřib Bělorusko

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 6 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů

Uherskohradišťští kriminalisté vyšetřují od pátečního odpoledne případ střelby na parkovišti obchodního centra. Ozvala se po konfliktu dvojice řidičů. Zatímco jeden skončil v péči lékařů, druhého zadržela policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy