Čína se bude snažit Rusko podporovat spíše skrytě, uvedl náměstek Lipavského

Čína se bude snažit Rusko podporovat spíše skrytě, její aktivní vstup do války na Ukrajině je nepravděpodobný. Na dnešním jednání sněmovního zahraničního výboru to uvedl náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák (ODS). Směrem navenek podle něj Čína postupuje velmi opatrně, dovnitř ale čínská propaganda přejímá ruskou rétoriku včetně dezinformačních kampaní.

Kozák spojil záležitost i s podzimními volbami do vysokých komunistických orgánů v Číně. Aktivní zapojení Číny do konfliktu by neslo riziko, což by pro prezidenta Si Ťin-pchinga znamenalo nevýhodnou pozici na sjezdu komunistické strany. "Myslím, že Čína se bude snažit spíše Rusko podporovat skrytě, ale ne aktivně vstupovat do války," uvedl.

Postoj Číny je podle něj složitý. Na jednu stranu nechce, aby Rusko padlo, protože je pro asijskou zemi výhodné, když je více států, které jsou v opozici proti Západu, a neupírá se tak pozornost pouze na Čínu. Zásadně oslabené Rusko ale zase Čína může využívat ekonomicky, protože na ní bude do jisté míry závislé, míní Kozák.

"Směrem navenek Čína postupuje velmi opatrně, ale dovnitř čínská propaganda přejímá ruskou rétoriku včetně dezinformačních kampaní o údajném vývoji amerických chemických a biologických zbraní na Ukrajině," dodal Kozák. Propaganda je podle něj poměrně úspěšná, Číňané stojí za ruským prezidentem Vladimirem Putinem a roste jejich pohrdání Západem. Případné náznaky odporu jsou rychle likvidovány cenzurou.

V pátek se uskuteční virtuální summit Evropské unie a Číny, jehož tématem bude mimo jiné právě čínská pozice k ruské invazi na Ukrajině. "Česká republika dala unijním představitelům, kteří se virtuálního summitu zúčastní, jasný mandát ohledně toho, co musí směrem k Číně zaznít. Jakákoli podpora Putina je nepřijatelná a negativně ovlivní nejen vztahy mezi Evropskou unií a Čínou, ale i bilaterální vztahy mezi Čínou a jednotlivými členskými státy," dodal Kozák.

Čína v době války na Ukrajině stupňuje diplomatickou aktivitu

Čínský ministr zahraničí Wang I podnikl minulý týden cestu po jihovýchodní Asii, při níž navštívil Pákistán a bez předchozího ohlášení také Indii, Afghánistán a Nepál. Mise šéfa čínské diplomacie proběhla v době, kdy Peking čelí kritikám USA a jejich spojenců kvůli svému ambivalentnímu postoji k ruské invazi na Ukrajinu a snaží se získat podporu sousedních států, píše hongkongský deník South China Morning Post.

Podle pozorovatelů je neoznámení Wangovy cesty předem krajně neobvyklé, přičemž důvodem může být zčásti fakt, že se Peking obává diplomatické izolace. První zastávkou Wanga byl od pondělí 21. března Pákistán, který patří k předním spojencům Číny. V Islámábádu se čínský ministr zahraničí jako "zvláštní host" zúčastnil schůzky šéfů diplomacií více než 50 států Organizace islámské spolupráce.

Ve čtvrtek se Wang krátce zastavil v Afghánistánu, kde se loni v srpnu ujalo moci islamistické hnutí Tálibán. Ministr zde vyjádřil čínskou podporu afghánské vládě, která čelí sankcím Západu a ze strany jiných zemí, včetně Číny, není oficiálně uznávána.

Ani následující návštěva Indie, kam Wang přicestoval ve čtvrtek odpoledne, nebyla ohlášena předem. Podle indických médií návštěvu inicioval Peking a šéf indické diplomacie Subrahmanjam Džajšankar uvedl, že si Čína přála, aby o ní Indie neinformovala před Wangovým příjezdem do Dillí. V pátek odpoledne pak ještě Wang zavítal do Nepálu.

"Je poměrně složité udržet návštěvy na takto vysoké úrovni v tajnosti," prohlásil liberální čínský politolog Ku Su. Ukazuje to, že Čína jedná "v krizovém módu", snaží se nastavit svůj postoj k ruské invazi na Ukrajinu, přičemž zároveň stupňuje diplomatické úsilí, aby získala podporu od svých sousedů, podotkl Ku.

"Čína zoufale potřebuje porozumění a podporu ohledně svého postoje k Ukrajině v OSN a jinde. Před velkými změnami v čínském vedení (na sjezdu Komunistické strany Číny v druhé polovině letošního roku) potřebuje zajistit, že její mezinárodní image nebude ukrajinskou krizí poskvrněn," uvedl dále analytik Ku Su. "Je to ale těžký úkol, Peking očividně netuší, jak jeho snahy dopadnou, a bojí se neúspěchu. Proto se rozhodl neoznamovat Wangovy cesty předem," dodal.

Wangova cesta do Indie byla první návštěvou vysokého čínského představitele od krvavého střetu čínských a indických vojáků na hranici mezi oběma zeměmi před dvěma lety. Wang při návštěvě zdůraznil, že "otázka hranic by neměla určovat ani ovlivňovat rozvoj indicko-čínských vztahů". Šéf indické diplomacie Džajšankar ale řekl, že podmínkou pro normalizaci vztahů Pekingu a Dillí je stažení vojáků od hranic. Prohlásil rovněž, že vztahy mezi Čínou a Indií "nejsou normální a nemohou být normální, když není normální situace na hranicích".

Čínsko-indická jednání se dotkla i situace na Ukrajině, přičemž obě země společně vyzvaly "k okamžitému příměří a návratu k diplomacii a dialogu". Čína a Indie zatím nevyslyšely žádosti Západu, aby odsoudily agresi Ruska, a ve Valném shromáždění patřily k více než třicítce zemí, které se zdržely hlasování o rezoluci vinící Rusko ze stupňování humanitární krize na Ukrajině.

Podle analytičky Jün Sun ze Stimsonova centra ve Washingtonu je již samotná Wangova návštěva v Dillí pro Čínu úspěchem. "Je ale nepravděpodobné, že by se Indie byla ochotná v zahraniční politice spojit s Čínou, protože se Dillí podobně jako další státy, které se zdržely hlasování v OSN, zdráhá vystupovat pročínsky," řekla Jün.

Expert na mezinárodní vztahy Š' Jin-chung z Čínské lidové univerzity v Pekingu uvedl, že Indie a Čína zaujímají ambivalentní postoj k ukrajinské krizi z rozdílných důvodů a že je nepravděpodobné, že by v nejbližší době zlepšily své vzájemné vztahy. "Motiv Indie je úzce spojený s obavami z Číny. Dillí spoléhá na dodávky zbraní z Ruska, aby mohlo vzdorovat Pekingu a Islámábádu," řekl Š'.

O postoji rozvíjejících se zemí podle Š' Jin-chunga rozhodne to, jak bude Moskva ve válce postupovat. "Myslím si, že mnoho zemí nebude ochotno přivírat oči nad útoky na civilní obyvatelstvo, kvůli nimž z Ukrajiny již uprchly čtyři miliony lidí, a nebude podporovat takovou brutální válku," prohlásil Š'. Snahy Číny získat další země pro "neutrální postoj" nemusejí zaznamenat velký úspěch, dodal.

Podle politologa z Nankingské univerzity Kua se ale Čína musí snažit okolní státy pro svůj postoj získat. "Indie a další státy jihovýchodní Asie jsou důležité pro stabilitu regionu před blížícím se sjezdem Komunistické strany Číny a Čína se musí snažit, aby si je získala pro své názory, což bylo také klíčovým posláním Wangovy cesty," prohlásil Ku.

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko poprvé zareagovalo na volby v Gruzii. Vyhrály je proruské síly

I Česko má pochybnosti ohledně víkendových parlamentních voleb v Gruzii. Ministerstvo zahraničí v neděli označilo zprávy o jejich průběhu za znepokojivé. Česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) už dříve uvedla, že jako pozorovatelka na vlastní oči viděla zjevné volební manipulace. 

Více souvisejících

ministerstvo zahraničí Čína Rusko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 27 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 35 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy