ROZHOVOR | Dělám vše pro odvolání Filipa z prestižní pozice ve Sněmovně, říká pro EZ šéfka TOP 09

ROZHOVOR - Zahájila kampaň za jeho odvolání. Pro šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou je nepřijatelné, aby I. místopředseda Poslanecké sněmovny komunista Vojtěch Filip setrval ve své funkci. Poslankyně se ostře vymezuje vůči výrokům předsedy KSČM, který prohlašuje, že v Česku máme fašizující politiky a odstranění sochy Koněva označil za zločin, čímž narážel na protiruské aktivity primátora Zdeňka Hřiba a starostů Pavla Novotného s Ondřejem Kolářem. Právě u jejího stranického kolegy Filip naznačil, že měl mít v rodině gestapáka. „Výroky pana místopředsedy Filipa jsou daleko, daleko za hranou přijatelnosti. Pokud toto není na odstoupení, co potom?“ táže se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Adamová.

Ostře se pustila do prezidenta Miloše Zemana i premiéra Andreje Babiše, kteří se pražských komunálních politiků majících kvůli ruským výhrůžkám policejní ochranu, stále nezastali. „Naopak, Miloš Zeman si do nich nezapomněl kopnout a ujistit Kreml, že zůstává neochvějně hájit ruské zájmy. A Andrej Babiš dělá vše pro to, aby se k tomu vůbec vyjadřovat nemusel,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Poslankyně Parlamentu České republiky si rovněž posteskla nad současnou politickou kulturou. „Za posledních několik málo let se neuvěřitelně proměnila, něco, za co by před deseti lety politici odstupovali, jim dnes bez uzardění prochází. Je to symptomatické pro stav, do jakého nás vláda Andreje Babiše, která se o komunisty opírá, dovedla,“ smutně konstatuje rodačka z Litomyšle.

Bývalá zastupitelka Městské části Prahy 8 se odmítá smířit s výroky, jaké v poslední době předvádí předseda KSČM Vojtěch Filip. Markétě Adamové Pekarové se nelíbí, jak útočí na pražské komunální politiky, a to primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba a starostů Pavla Novotného a Ondřeje Koláře, jejího stranického kolegy z TOP 09, který nechal na Praze 6 odstranit sochu maršála Koněva. „Útoky na komunální politiky i na celou českou společnost jsou něco, co si člověk na tak vysokém ústavním postu prostě nemůže dovolit. Okamžitě jsem proto zahájila sběr podpisů pro jeho odvolání z prestižní pozice ve Sněmově,“ vysvětluje Pekarová Adamová.

V klidu ji nenechalo ani Filipovo naznačení, že starosta Prahy 6 Ondřej Kolář měl mít v rodině gestapáka, a to muže jménem Otta Kolar. Historici to však považují za nesmysl. Přesto předseda KSČM utrousil - „že to je rodinná minulost pana starosty“. „Za nesmysl to považují nejen historici, ale vyvrátil to i sám starosta Kolář. Jenže špinění celé rodiny, kádrování a souzení za činy bůhvíjak vzdálených příbuzných je oblíbenou praxí komunistů a jak je vidno, drží se jí dodnes,“ tvrdí šéfka TOP 09, která se v minulosti věnovala mezinárodní dobrovolnické práci, spočívající i v péči o postižené děti v Srbsku.

KÁDROVÁNÍ CELÉ RODINY JE BĚŽNÁ PRAXE KOMUNISTŮ

Paní předsedkyně Pekarová Adamová, než se dotáži na výroky šéfa KSČM Vojtěcha Filipa, musím se vás zeptat, zda jste v kontaktu se starostou Ondřejem Kolářem, vaším kolegou z TOP 09, který má stále policejní ochranu kvůli ruským výhrůžkám za odstranění sochy maršála Koněva?

Ano, s panem starostou jsme v kontaktu, Ondřej Kolář samozřejmě nadále pracuje a plní své povinnosti na maximum, i když je to pro něho nyní o dost složitější.

Jak hodnotíte výroky I. místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa? Jen připomenu, že šéf komunistů v rozhovoru pro armádní deník Krasnaja zvezda prohlásil, že v České republice máme fašizující politiky a odstranění sochy Koněva označil za zločin. Narážel tak na protiruské aktivity primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba a starostů Ondřeje Koláře s Pavlem Novotným.

Jeden by řekl, že u komunisty už člověka nic nepřekvapí. Výroky pana místopředsedy Filipa jsou ale daleko, daleko za hranou přijatelnosti. Útoky na komunální politiky i na celou českou společnost jsou něco, co si člověk na tak vysokém ústavním postu prostě nemůže dovolit. Okamžitě jsem proto zahájila sběr podpisů pro jeho odvolání, protože jeho vystupování se neslučuje se setrváním na prestižní pozici prvního místopředsedy Sněmovny.

Co se týče vaší zmíněné snahy pro Filipovo odvolání, pak předpokládám, že vás potěšila i podpora šéfa hnutí STAN Víta Rakušana, který je rovněž proto, aby z pozice odstoupil?

Jsem ráda, že to vedení STANu vidí stejně a že se k mé iniciativě připojí. Pokud toto není na odstoupení, co potom?

Pan Kolář uvedl, že na komunistu Filipa podá trestní oznámení za pomluvu, neboť naznačil, že měl mít v rodině gestapáka, a to muže jménem Otta Kolar. Historici to považují za nesmysl. Rusové už dříve označili Ondřeje Koláře za nacistu. Na to předseda KSČM utrousil - „že to je rodinná minulost pana starosty“. Nevíte, zda oznámení už podal?

Podle mých informací jej připravuje. Za nesmysl to považují nejen historici, ale vyvrátil to i sám pan starosta Kolář. Jenže špinění celé rodiny, kádrování a souzení za činy bůhvíjak vzdálených příbuzných je oblíbenou praxí komunistů a jak je vidno, drží se jí dodnes. A to i ve chvíli, kdy se jedná o dávno vyvrácené lži, jako v tomto případě.

POLITICKÁ KULTURA SE DÍKY BABIŠOVĚ VLÁDĚ ZMĚNILA

Jak je možné, že se takto I. místopředseda Sněmovny vůbec vyjadřuje? Zmíněná funkce je podle mě velice prestižní a neměla by být ovlivňována stranickou knížkou.

Zajímavé je, že otázku „Jak je tohle možné?“ slýchám od lidí v souvislosti s děním v této zemi čím dál častěji. Politická kultura se za posledních několik málo let neuvěřitelně proměnila, něco, za co by před deseti lety politici odstupovali, jim dnes bez uzardění prochází. Je to symptomatické pro stav, do jakého nás vláda Andreje Babiše, která se o komunisty opírá, dovedla.

Souhlasíte s nedávným výrokem poslance z ODS Martina Kupky, který se nedávno řečnicky zeptal, jak je možné, že někdo, kdo pobírá plat daňových poplatníků, se vyjadřuje k České republice hanlivě?

Ano, vidím to podobně. U pana Filipa mě to však, bohužel, nepřekvapuje.

Nezaráží vás, že se stále prezident Miloš Zeman ani premiér Andrej Babiš nezastali pražských komunálních politiků proti ruským tlakům?

Naopak, Miloš Zeman si do nich nezapomněl kopnout a ujistit Kreml, že zůstává neochvějně hájit ruské zájmy, a to i ve chvíli, kdy se tím staví proti komunálním politikům vlastní země. A Andrej Babiš dělá vše pro to, aby se k tomu vůbec vyjadřovat nemusel.

PRO RUSY JSME NEPŘÁTELÉ, PROTO SE K NÁM TAK CHOVAJÍ

Naopak podporu získali nedávno u šéfa NATO Nora Jense Stoltenberga, který v rozhovoru pro ČT řekl: „Jakýkoli pokus o použití síly či zastrašení zvolených zastupitelů je pokusem o podkopání demokracie jako takové. A proto na něco takového musíme silně reagovat a jasně říct, že to je neakceptovatelné.” O čem to svědčí, že takto vysoký představitel se nebojí Rusy odsoudit, zatímco čeští vrcholní politici mlčí? Musíme dodat, že proti ruské reakci na odstranění sochy maršála Koněva se ve středu vymezil i polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz.

Svědčí to o tom, že aktivity Ruska na našem území a výhrůžky vrcholných ruských představitelů na adresu českých politiků nelze přehlížet ani bagatelizovat. Rusko nás zcela otevřeně považuje za nepřítele a jako k nepříteli se k nám chová, a představa, že na nás budou hodní, když se budeme dostatečně lísat, je iluzorní.

Abychom byli k prezidentu Miloši Zemanovi spravedliví, hlava státu kritizuje nedávné vyjádření předsedy KSČM Vojtěcha Filipa o roli československých legionářů pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda. Filip v rozhovoru mimo jiné pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům padlým v boji s ruskými bolševiky. Zeman pro deník Mladá fronta Dnes uvedl, že neúcta k československým legionářům je hrubá politická chyba. Předpokládám, že tady s panem prezidentem budete souhlasit?

Škoda jen, že se stejně odvážně nevyjadřuje ve chvíli, kdy jedná přímo s ruskou stranou.

Šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka Filip obvinil, že nese odpovědnost za sílící „fašistické tendence“ v české společnosti i za to, že někteří lidé v Česku „záměrně podporují neonacismus“ a vyzval ministra k okamžité rezignaci. Petříček tuto poznámku pro iROZHLAS.cz přešel tím, že jde o Filipovu přípravu na blížící se sjezd komunistické strany a „snahu líbit se v Rusku“. A dodal, že by se Filip měl za svoje výroky stydět. Co říkáte, že ministr zahraničí, který je velice diplomatický, takto na komunistického předsedu slovně zaútočil?

Já osobně výrok pana ministra zahraničních věcí nepovažuji za slovní útok, ale za naprosto adekvátní a trefnou reakci na útoky pana místopředsedy Filipa.

Nebyla jste trochu v šoku, když opoziční Piráti na Praze 6, kde je Ondřej Kolář starostou, chtěli aby ze své funkce odstoupil? A to pokud nevysvětlí situaci vzniku dvou právních posudků, za které radnice zaplatila 340 000 korun. Piráti jsou přesvědčeni, že kvůli dvěma údajným plagiátům by neměl dál vykonávat funkci. Starosta vše označil za absurdní. Je podle vás vhodné, aby někdo, kdo má policejní ochranu, musel čelit výzvám k odstoupení? Neměli by Piráti brát na současnou situaci větší ohled a komunální spory nechat, až bude Ondřej Kolář v klidu?

Pokud je mně známo, na Městské části Praha 6 dochází k pokusům o odvolání pana starosty opakovaně, až bych skoro řekla, že se to stalo oblíbeným sportem místních Pirátů. Takže tohle beru jako takové další cvičení v řadě. Já považuji vysvětlení pana starosty za naprosto dostatečné.

Související

Veronika Nálepová Rozhovor

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.
Aleš Michal Rozhovor

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

Více souvisejících

rozhovor Markéta Pekarová Adamová top 09 Vojtěch Filip (KSČM) Poslanecká sněmovna Ondřej Kolář (TOP 09) Tomáš Petříček Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

včera

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy