Moderátor demonstrací 1989 v Plzni: KSČ se měla hned zakázat

Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v listopadu 1989 a byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Plzni, považuje za jednu z největších chyb po listopadu to, že hned v začátcích nebyla zakázaná komunistická strana.

Za největší zradu na občanech-voličích považuje opoziční smlouvu mezi ODS a ČSSD z roku 1998, díky níž jsou dnes na scéně někteří vrcholní politici, kteří tam být nemají. Je naopak rád, že je Česko v EU a NATO. Šedesátiletý Miroslav Anton to řekl ČTK. Už před 30 lety tvrdil, že bude trvat hodně dlouho, než se Češi ze 40letého marasmu dostanou.

"Do generální stávky 27. listopadu byly demonstrace každý den, pak se až do zvolení Václava Havla prezidentem svolávaly operativně minimálně jednou týdně," řekl Anton, který je moderoval s herci Martinou Samkovou a Přemkem Kubištou od 21. listopadu. Byl jedním z 15 zakladatelů Občanského fóra v Plzni, které vzniklo 22. listopadu 1989 v Pivovarském muzeu.

Anton podporuje spolek Milion chvilek pro demokracii a zúčastňuje se demonstrací v Plzni zejména proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi, kteří podle něj nemají na svých místech co dělat. Mezi akcemi v roce 1989 a letošními manifestacemi je ale podle něj zásadní rozdíl. "Tenkrát tady byla totalita, vláda jedné strany, dnes žijeme v demokracii. Ta podobnost je v tom, že tenkrát šlo o to demokracii vybojovat a dnes je to o tom, že je potřeba se postavit proti těm, kteří demokracii oslabují a to je v první řadě Zeman, Babiš, ale i další - Okamura a pochopitelně komunisté, kteří ovlivňují vládu," uvedl. Podle něj změny ve společnosti nedělají masy, ale jednotlivci a menší skupiny, které jsou dlouhodobě vysmívané. "Až najednou přijde krizová situace, kdy ostatní prohlédnou, a pak může občas v dějinách dojít k nenadálému zvratu, jako byla sametová revoluce, ale to je jednou za desítky let," řekl.

Anton neměl v listopadu 1989 moc ideálů a tvrdil, že bude trvat hodně dlouho, než se Češi z marasmu totality dostanou. "Zklamáním jsou jmenovaní politici. Ale to se vleče od časů opoziční smlouvy. Takže k Babišovi, který je jejím produktem, i Zemanovi řadím i Václava Klause. Pro mě jsou 'vrchními zemskými škůdci'," uvedl. Opoziční smlouva, kdy měly ODS i ČSSD kolem 30 procent, byl největší politický zločin a největší zrada na občanech a voličích, řekl. Je zklamaný také z toho, jak takovým politikům stále velká část občanů "skáče na lep".

Jednou z největších polistopadových chyb podle Antona je, že nebyla zakázaná komunistická strana. "Problém je také v tom, že se tu za 30 let nevytvořil systémový výklad našich moderních dějin, že to zlo, které reprezentovala totalita a komunisté, nebylo nikdy pojmenováno, natož potrestáno," uvedl. Anton přičítá dnešní lhostejnost a to, jaké politiky lidé preferují, také tomu, že se lidé nedokázali vypořádat s minulostí. "Dnešní mladí, ale už i ti před 20 lety, měli mít daleko víc jasno v tom, co byla totalita a skutečné zlo. A s tím jsme se nevyrovnali a neumíme to," uvedl. "Výklad dějin od února 1948 je na všech stupních škol mizerný. Zdrojů a pramenů je dost, ale problém je v tom, jak to mladým zpřístupnit, aby dokázali rozlišovat zásadní věci a aby je to nenudilo," dodal. Podle Antona se netýká jen mladých, ale i spousty starších, kteří mají na listopad 1989 scestné názory.

Anton uznává, že Češi se mají po ekonomické stránce nejlépe, jak se kdy měli. "To, že dnes asi většina lidí upřednostňuje plnou peněženku a plný nákupní košík, není ten hlavní argument," uvedl. Růst HDP pro něj znamená vyšší spotřebu, která s sebou vždy nese vyšší riziko, například v životním prostředí - typickým tématem je sucho. Bohužel hodně lidí nedokáže uvažovat v širších souvislostech, řekl.

Anton si myslí, že procento mladých, kteří se dokážou orientovat, je pořád plus minus stejné. Část, která cestovala po světě, dokáže srovnávat. "Knihy vycházejí, dobré filmy se točí. Sociální sítě, které jsou jen jiným prostředkem k informovanosti, někomu pomáhají, jinému ne. To už je věc vzdělání, zkušenosti, rozhledu a intelektu," dodal.

Související

Na Václavském náměstí se uskutečnil Koncert pro budoucnost. (17.11.2021)

K účastníkům Koncertu pro budoucnost promluvil hologram Václava Havla

Na pódiu Koncertu pro budoucnost, který se koná na Václavském náměstí, se objevil trojrozměrný hologram Václava Havla, který přednesl projev před diváky. Bývalý československý a první český prezident, od jehož úmrtí letos uplyne deset let, v této podobě hovořil mimo jiné o situaci současného světa, který je "propojen i ohrožen více než kdy jindy".

Více souvisejících

17. listopad 1989 KSČ Miroslav Anton Komunismus

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy