Forum 2000: Cichanouská žádá opakování voleb v Bělorusku, mají být pod mezinárodním dohledem

Prezidentské volby v Bělorusku se musí opakovat, musí být pod dohledem mezinárodních pozorovatelů a nesmí v nich být omezen seznam kandidátů, jako tomu bylo letos v srpnu. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 to dnes řekla vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Zdůraznila také, že současné protesty proti režimu Alexandra Lukašenka nejsou geopolitickým střetem Ruska s Evropskou unií, ale vnitřní záležitostí Bělorusů.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v debatě s Cichanouskou zdůraznil, že EU neusiluje o změnu vztahů mezi Běloruskem a Ruskem.

Cichanouská, která v srpnu kandidovala proti Lukašenkovi, řekla, že opozice nyní vznáší pouze minimalistický požadavek na uspořádání nových, tentokrát spravedlivých voleb. Cílem podle ní je ukončit diktátorský režim v zemi. Vizi budoucnosti pro Bělorusko bude podle Cichanouské muset přednést každý z kandidátů ve volebním programu a bude na občanech, aby si vybrali preferovanou variantu.

“We want new, fair and transparent elections. Before this election, we demand dialogue with authorities.” President-elect Sviatlana Tsikhanouskaya at the #Forum2000 Conference in a discussion #StandWithBelarus with @TPetricek ? https://t.co/cis629Ofy3 pic.twitter.com/b7oWUQnavS

— Forum 2000 (@Forum_2000) October 13, 2020

Lídryně opozice také odmítla, že by střet mezi opozicí znamenal volbu mezi Běloruskem a EU. "Jsme nezávislá a suverénní země," zdůraznila. Pozici Běloruska vidí mezi východem a západem, země podle ní chce přátelské vztahy se všemi svými sousedy.

Petříček uvedl, že ani EU neusiluje o to, aby Bělorusko měnilo své vztahy s Ruskem. "Bělorusko si po nových volbách bude moci zvolit, s kým chce spolupracovat. Je to vnitřní věc Běloruska a Bělorusové mají k Rusům tradičně velmi blízko," řekl ministr. Podle něj se nedá očekávat, že by nad Minskem vlály vlajky EU.

Petříček také zdůraznil, že unie hodlá podporovat běloruskou občanskou společnost, a to jak morálně, tak prakticky. EU by podle něj také měla připravit komplexní plán, který by po opakovaných prezidentských volbách nabídl Bělorusku ekonomickou spolupráci, rozvoj svobodných médií nebo možnost studentských pobytů v unii.

Jediným východiskem z krize v Bělorusku je skutečný dialog mezi režimem a demokratickou opozicí. Logickým výsledkem tohoto dialogu by měly být nové, svobodné a spravedlivé prezidentské volby.

— Tomáš Petříček (@TPetricek) October 13, 2020

Cichanouská na konferenci také uvedla, že dosavadní snahy opozice o jednání se zástupci režimu nikam nevedly, protože úřady odmítají komunikovat. Opozice proto má zájem o mezinárodní zprostředkování rozhovorů. Cichanouská by v tomto směru uvítala zprostředkovatelskou roli kterékoli země, vhodné by podle ní bylo, kdyby se zapojilo i Rusko.

V Bělorusku vypukly nepokoje po srpnových prezidentských volbách. Běloruské úřady vyhlásily vítězem dosavadního prezidenta Lukašenka, opozice zformovaná kolem Cichanouské považuje výsledky za zfalšované. Evropská unie, včetně Česka, Lukašenkovo zvolení neuznává. Ministři zahraničí EU se dohodli na sankcích proti představitelům režimu zodpovědným za falšování voleb i potlačování protestů, na seznamu je i Lukašenko.

Cichanouská dnes vyjádřila přesvědčení, že na rozdíl od roku 2010 budou protestující vytrvalejší a dosáhnou svého cíle. Výhodou proti situaci před deseti lety podle ní je, že se mohou demonstranti snáz organizovat pomocí internetu. Vyrostla také nová generace, která nechce žít v autoritářském režimu.

Petříček vyjádřil naději, že úsilí o změnu poměrů v Bělorusku nebude trvat tak dlouho jako v 80. letech v Polsku, kdy teprve po devíti letech od založení nezávislých odborů Solidarita došlo k dohodě s komunistickým režimem na předání moci. Západ se ale podle českého ministra přesto musí připravit na možnost, že se Lukašenkův režim ještě nějakou dobu udrží. O to důležitější bude v tomto mezidobí podpora běloruské občanské společnosti, uvedl Petříček.

Související

Více souvisejících

Svjatlana Cichanouská Forum 2000 Tomáš Petříček Bělorusko ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 22 minutami

před 39 minutami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

včera

včera

Zvláštní zachycení deště

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste

Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy