Jak se vypořádat s epidemií: Piráti představili plán do budoucna, má tři fáze

Piráti představili plán s opatřeními, která by bylo vhodné přijmout ve třech fázích - do prázdnin, do konce roku a v dlouhodobém horizontu. Zahrnuje oblasti zdravotnictví, školství, ekonomiky nebo sociální politiky. Zprvu je podle první místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové nutné propojit fungování takzvané chytré karantény s komplexním projektovým řízením. Nutná je také národní testovací strategie, řekla novinářům před dnešní mimořádnou schůzí Sněmovny.

"Zabránit zbytečným obětem můžeme v první řadě, pokud se nám podaří propojit fungování chytré karantény s komplexním projektovým řízením. Druhá podmínka je, abychom měli národní testovací strategii. A třetí věc, je potřeba mít přesně rozdělené kompetence pro zvládnutí různých požadavků, které mají různí klíčoví hráči," řekla Richterová.

Cílem následujících měsíců je zabránit zbytečným obětem na zdraví i na životech a odbrzdit ekonomiku a společnost. Jenže k tomu nestačí přístup "vypnout - zapnout". #BudoucnostResimeTed, já od 5. minuty k zdravotně-manažerskému řízení. #testy,#laboratore!https://t.co/cQyQumz4mU

— Olga Richterová (@olgarichterova) April 28, 2020

Klíčovými hráči jsou podle Pirátů Státní zdravotní ústav, krajské hygienické stanice, pojišťovny, nemocnice, soukromé i akademické laboratoře, obce, podnikatelé či armáda. "Z toho pak vyplyne čtvrtá věc - zvládnout dostatečnou testovací kapacitu. Tu dnes nemáme. Nemáme ani ty tisíce lidí, kteří by trasovali kontakty případných nakažených," dodala.

Systém chytré karantény, kterou stát spustí do plného provozu v pátek, má u každého nakaženého vytvořit stopu, kde se pohyboval posledních pět dní a kdy se případně potkal s někým na delší dobu než 15 minut. Pokud bude nakažený souhlasit, mobilní operátor sdělí hygienické stanici potřebná data o pohybu, uvolněna budou i data o platbě kartou. Krajská hygienická stanice tak vytvoří tzv. vzpomínkovou mapu míst, na kterých se nakažený pohyboval.

Do konce roku je podle předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka důležité vyhnout se druhé vlně koronavirové pandemie. Piráti navrhují zavést stupně pohotovosti. "Mít pouze nouzový a standardní stav je nedostatečné. Stejně jako třeba na Novém Zélandu bychom chtěli, aby byly různé stupně pohotovosti a byla přehledně sestavena všechna opatření, kterými se mají občané při daném stupni pohotovosti řídit," řekl. Změnu podle něj navrhuje i platforma Rekonstrukce státu.

Nutné je podle Michálka také schválit zákon o elektronizaci zdravotnictví. "Do konce roku musí proběhnout také zpětná vazba a musí být aktualizován pandemický plán, abychom to, co jsme se naučili, zahrnuli do naší další strategie," poznamenal. Piráti také chtějí, aby do konce roku stát dal peníze obcím na investice. "Současně je důležité nastartovat ekonomický růst, podpořit malé firmy a rozjezd podnikání. Chceme aby i oni měli přístup k půjčkám a aby zde byla možnost založit firmu za jeden den," uvedl Michálek.

Zásadní je podle něj z hlediska legislativy dále schválit novelu exekučního řádu, realizovat zákon o právu na digitální službu a schválit návrh zákona zavádějící dlouhodobou valorizaci platu učitelů.

Z dlouhodobého hlediska je podle poslance Mikuláše Ferjenčíka nutné snížit zdanění práce. "Stejně tak je potřeba napřít energii srovnatelnou s tím potíráním viru i do zjednodušení podnikání, do zfunkčnění státní správy. Je potřeba podpořit podniky v perspektivních odvětvích, abychom se z montovny stali spíše mozkovnou. To by mělo vést i k tomu, že klesne odliv zisku z České republiky do zahraničí," řekl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru.

Související

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

Více souvisejících

Česká pirátská strana Olga Richterová (Piráti) Mikuláš Ferjenčík (Pirátská strana) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy