Jednání koaliční rady se dnes ruší, Babiš chce hovořit s Hamáčkem mezi čtyřma očima

Jednání koaliční rady, která měla probírat navýšení přídavků na děti, změny daní a rozpočet, se dnes ruší. ČTK to sdělil úřad vlády. Sejít by se měli jen premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš a vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček. Vicepremiér Hamáček novinářům řekl, že jednání se uskuteční dnes na úřadu vlády a jeho formát se změnil, protože Babiš preferoval jednání mezi čtyřma očima.

Ve vládní koalici panuje napětí kvůli rozdílným názorům na rušení superhrubé mzdy a na daňové změny, hlasování o rozpočtu ve sněmovním rozpočtovém výboru i podobě navýšení přídavku. ANO prosazuje Babišův návrh na zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmu 15 a u vysokých výdělků 23 procent.

ČSSD podporuje Hamáčkův návrh se zdaněním 19 a 23 procent a zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun. Sociální demokraté také v rozpočtovém výboru nehlasovali pro doporučení, aby Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, který jí vláda předložila. Dopady zrušení superhrubé mzdy a daňových změn neobsahuje.

Hamáček odmítl Babišovu výtku, že koalice se již domluvila na sazbách 15 a 23 procent a ČSSD pak změnila názor. "Na návrh premiéra jsme tu dohodu tehdy neuzavřeli s tím, že počkáme na vývoj státního rozpočtu," uvedl. Podle Hamáčka se potom situace vyvinula tak, že si rozpočet nemůže původní variantu dovolit. "Vedli jsme další jednání a pak pan premiér sám o sobě podal poslanecký návrh, já reagoval jediným způsobem, jak jsem mohl, že jsem podal jiný návrh," uvedl.

Dnešní jednání koalice se nekoná, protože Babiš preferoval jednání jen ve dvou. "Pokusíme se probrat všechna aktuální témata," řekl Hamáček na dotaz ČTK. Vztahy v koalici by podle něj "vždy mohly být lepší". "Ale pokud se podíváte na to, jak historicky fungovaly koaliční vlády, tak já tuto považuji za nejstabilnější," dodal.

Shoda není ani na podobě navýšení přídavků na děti. Dohoda je sice na zvednutí dávky o 26 procent, ale už ne na tom, kolik dětí by ji mohlo pobírat. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) prosazuje, aby na dávku dosáhly rodiny s příjmem pod 3,4 či 3,6násobek životního minima. Podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) by příjmová hranice pro přidělení podpory měla zůstat na nynějším 2,7násobku minima.

Stát vyplácí měsíčně přídavek 500, 610 a 700 korun podle věku dítěte. Pokud aspoň jeden z rodičů pracuje, jsou částky o 300 korun vyšší. Podle návrhu by se mělo od ledna poskytovat 630, 770 a 880 korun. V rodinách s pracujícím rodičem by to pak bylo zas o 300 korun víc, tedy 930, 1070 a 1180 korun.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

Andrej Babiš Jan Hamáček Daně Hnutí ANO ČSSD státní rozpočet Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy