Jurečka bude kandidovat na šéfa KDU-ČSL, zásadní byl názor manželky

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka bude na mimořádném sjezdu 25. ledna v Praze usilovat o post předsedy KDU-ČSL. Poslanec a někdejší lidovecký místopředseda kandidaturu oznámil na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Funkci z rodinných důvodů opustí Marek Výborný. Kandidaturu už dříve ohlásili místopředseda strany a šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský.

Jurečka se o kandidatuře dlouho rozhodoval, zásadní pro něj byl názor manželky. Sjezd vnímá jako dobrou příležitost nejen pro změnu předsedy, ale také pro obnovu předsednictva. "Myslím, že je určitá obnova potřeba. Jsem za to rád, že i takhle to členové současného předsednictva jsou ochotni vnímat," řekl. Kdyby Jurečka nebyl zvolen předsedou, chce se ucházet i o pozici místopředsedy, pokud nenastanou nečekané okolnosti.

Férová soutěž. Vítám, že @kducsl nemá nouzi o osobnosti @honzabartosek @MJureka @TomZdechovsky, které se každý s trochu jińymi důrazy zapojí do soutěže o post předsedy strany. Která jiná strana to má?

— Marek Výborný (@MarekVyborny) January 8, 2020

Výborný dříve uvedl, že na mimořádném sjezdu požádají současní místopředsedové strany o potvrzení svých mandátů, které získali na řádném březnovém sjezdu. Jsou jimi vedle Bartoška také Šárka Jelínková, Bohuslav Niemiec, Štěpán Matek a Petr Hladík.

Předseda liberecké KDU-ČSL Matek dnes ČTK řekl, že na post místopředsedy rezignuje a nebude se o něj znovu ucházet. Hlavním důvodem je, že se na poslední chvíli rozpadla několik měsíců domlouvaná spolupráce pro krajské volby se Starosty pro Liberecký kraj, chce se tak jako předseda krajské lidovecké organizace zaměřit na blížící se volby.

Předsednictvo by podle Jurečky mělo být posíleno o výrazné osobnosti, které by zvýšily důvěru lidí v KDU-ČSL a výkon samotných lidovců. Jmenoval například Zdechovského nebo předsedu sněmovního evropského výboru Ondřeje Benešíka. "Myslím, že část předsednictva, které bylo doposud, by měla dál pokračovat, ale dát prostor pro to, aby se řady předsednictva rozšířily," dodal Jurečka.

Ohledně možné spolupráce KDU-ČSL s ostatními subjekty před parlamentními volbami v roce 2021 Jurečka uvedl, že pokud se nezmění volební zákon, je skoro nereálné vytvořit smysluplnou předvolební koaliční spolupráci.

Podle Jurečky je důležité, aby se lidovci zaměřili na potřeby lidí, jako důležitá témata zmínil dostupnost bydlení, výstavbu dopravní infrastruktury nebo důchodový systém. Zlepšit je podle něj nutné také komunikaci s lidmi. Chtěl by, aby se KDU-ČSL stala stranou s širokým koaličním potenciálem. Se všemi stranami s výjimkou KSČM a SPD je podle něj možné vést dialog o formě spolupráce po volbách.

Kandidaturu na předsedu už dříve vyloučili bývalý šéf strany Pavel Bělobrádek, nynější první místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka Jelínková či europoslankyně Michaela Šojdrová. Na kandidaturu nepomýšlí ani hejtman Zlínského kraje a bývalý předseda Jiří Čunek.

Současné vedení KDU-ČSL vzešlo ze sjezdu loni v březnu. Výborný tehdy ve volbě předsedy porazil Jurečku i Bartoška a vystřídal Bělobrádka, který lidovce vedl více než osm let. Výborný se rozhodl skončit v čele strany z rodinných důvodů, na konci září mu náhle zemřela manželka na srdeční selhání. Má tři děti a v minulosti zdůraznil, že rodič je víc než politik. Rozhodnutí Výborného dnes Jurečka ocenil.

Související

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) KDU - ČSL Marek Výborný (KDU-ČSL) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Jan Bartošek Pavel Bělobrádek Šárka Jelínková (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy