Vláda by se podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měla zaměřit na zlepšení komunikace. Situaci kolem energetické krize ale kabinet nepodceňuje, řekl dnes novinářům před jednáním vlády. Prostor pro zlepšení v komunikaci vidí i ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09).
Asociace hotelů a restaurací tento týden uvedla, že vláda neodpovídá na výzvy profesních svazů ohledně řešení vysokých cen energií. Nečinnost ministrů vyvolává podle ní mezi podnikateli paniku. O mnohem jasnější informace týkající se plánů vlády na řešení energetické krize žádají i provozovatelé obchodů, uvedl v úterý ředitel marketingu a rozvoje sítě COOP Lukáš Němčík. Na nečinnost vlády v podpoře firem v důsledku vysokých cen elektřiny a plynu upozornila minulý týden Asociace malých a středních podniků a živnostníků.
Ministři situaci s dopady drahých energií na domácnosti i firmy podle Jurečky řeší. Jako vláda by ale měli být schopni veškeré záležitosti přiblížit veřejnosti srozumitelně, aby byla jasná konkrétní opatření, která připravili. "Máme komunikovat co nejotevřeněji. Snažím se tím řídit, ale myslím, že všichni se můžeme v této oblasti zlepšit," uvedl.
Langšádlová ocenila komunikaci ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) na evropské úrovni, zlepšit by se podle ní mohla s partnery v tuzemsku.
"Není úplně šťastné, když se třeba kritika člena vlády řeší přes média, protože na ty věci máme případně více platforem," řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Kladně zhodnotil, že Síkela inicioval svolání jednání rady ministrů pro energetiku k mimořádným opatřením energetické krize. Bartoš ocenil i nákup plynu do státních hmotných rezerv.
Vláda na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií slíbila vyhradit 66 miliard korun. Ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič dříve ČTK sdělil, že podpora bude převážně směřovat do domácností.
Síkela dnes řekl, že vládě navrhne zvýšení letošní pomoci s drahými energiemi domácnostem, hodlá se zaměřit především na zranitelné skupiny. Dodal, že pomoc připravuje také pro průmysl. Využít hodlá dočasný krizový rámec Evropské komise, který umožňuje členským státům okamžitou podporu firem v souvislosti s drahými energiemi a protiruskými sankcemi v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu. Evropská komise opatření představila už na konci března.
Související

Vláda od dubna upravuje podporu ukrajinských uprchlíků

Vláda řeší předčasné důchody. Hrozí jejich zrušení?
Vláda ČR , Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 21 hodinami

Pavel se sešel s Koudelkou z BIS, počítá s pravidelnými schůzkami
Aktualizováno včera

Americký generál varoval britského ministra kvůli stavu britské armády
včera

Americké tanky dorazí na Ukrajinu nejdříve koncem roku, píše deník
Aktualizováno včera

Útok v bruselském metru: Muž pobodal tři lidi, policie ho zadržela
Aktualizováno včera

První gratulace z USA. Blinken poblahopřál Pavlovi k vítězství ve volbách
včera

Ukrajina se ohradila proti snaze MOV vrátit Rusko do sportovních soutěží
včera

Ukrajina letos plánuje vynaložit asi 20 miliard hřiven na drony, uvedl ministr
včera

Černochová o armádě: Zprofesionalizovala se, zaslouží úctu i moderní vybavení
včera

Facebook žádá britský soud o zablokování žaloby požadující vysoké odškodné
včera

Velké plus Petra Pavla: Zná NATO, zanechal dobrý dojem, tvrdí znalci poměrů
Aktualizováno včera

Vězňů je v Česku podle premiéra příliš mnoho, je potřeba to změnit
včera

Škoda Auto omezuje tento týden kvůli nedostatku čipů výrobu
včera

Slova, která Ukrajina neuslyší ráda. Krym už nikdy nebude její součástí, řekl chorvatský prezident
Aktualizováno včera

Zeman by neměl jmenovat nástupce Rychetského, shodli se Fiala a Blažek
včera

Přepis energií krok za krokem. Je to jednodušší a rychlejší, než si myslíte
včera

Policie řeší brutální napadení dívky v Ústí nad Labem, už zná podezřelou
Aktualizováno včera

Diplomatický průlom. Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu
včera

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad
včera

Německý průmysl letos za energie zaplatí o 40 procent víc než před krizí
včera
Finsko věří, že se Švédskem do NATO vstoupí nejpozději v červenci
Finsko věří, že do Severoatlantické aliance vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Obě země o členství v NATO požádaly společně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Schválit ho ale ještě musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v neděli naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko.
Zdroj: ČTK